Η υπεράσπιση του τίτλου της Μπαρτσελόνα παραμένει ζωντανή | Η Express Tribune

ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ:

Ο Ιλκάι Γκουντογκάν πέτυχε πέναλτι καθυστερήσεων για να πάρει την πρωταθλήτρια Μπαρτσελόνα μια νίκη που άξιζε με 2-1 στο Λας Πάλμας την Πέμπτη.

Η ομάδα του Τσάβι Ερνάντες χρειαζόταν πολύ να κερδίσει αφού οι ηγέτες Ρεάλ Μαδρίτης και Χιρόνα το έκαναν την Τετάρτη, με τη νίκη να αφήνει τους Καταλανούς επτά βαθμούς πίσω από τους δύο πρώτους.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο είναι τέταρτη μετά τη νίκη με 2-0 στη Σεβίλλη νωρίτερα την Πέμπτη, με την Ατλέτικο Μαδρίτης πέμπτη μετά τη δραματική ήττα της με 4-3 από τη Χιρόνα.

Η Μπάρτσα κατά καιρούς ξεπεράστηκε από τους Κανάριους Νήσους στο μεσαίο τραπέζι, οι οποίοι προηγήθηκαν μέσω του πρώην επιθετικού των Μπλαουγκράνα, Munir El Haddadi στο 12ο λεπτό.

Ο Φεράν Τόρες ισοφάρισε την Μπαρτσελόνα στο δεύτερο ημίχρονο και ο Γκουντογκάν σκόραρε τον νικητή από το σημείο, αφού τον έσπρωξαν στη μεγάλη περιοχή όταν ήταν έτοιμος να κεφαλιά σε κενή εστία.

«Στο πρώτο ημίχρονο είχαν δύο ή τρεις ευκαιρίες, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο είχαν μόνο ένα κόρνερ», είπε ο Τσάβι στο Movistar.

«Πιστεύω ότι κάναμε καλές αλλαγές και αυτό λέγεται».

Η Μπαρτσελόνα βελτιώθηκε μετά την ανάπαυλα και έβαλε τους γηπεδούχους στο πίσω μέρος, με τον Τόρες να χτυπά γρήγορα για να ισοφαρίσει το παιχνίδι.

Ο προπονητής έφερε τους επιθετικούς Joao Felix, Lamine Yamal και τον νέο Vitor Roque σε αναζήτηση του νικητή, απογειώνοντας τον βετεράνο επιθετικό Robert Lewandowski.

«Ο Φεράν κάνει πάντα καλά για εμάς», συνέχισε ο Τσάβι.

«Υπάρχει πολύς ανταγωνισμός στην κορυφή και θα υπάρξουν λεπτά για όλους τους παίκτες».

Ο προπονητής της Λας Πάλμας, Φρανσίσκο Γκαρσία Πιμιέντα, πρώην υπεύθυνος των εφεδρικών ομάδων της Μπαρτσελόνα, και η ομάδα του πρόσφεραν στους επιφανείς επισκέπτες τους μια πολύ απογοητευτική βραδιά.

Ο Ζοάο Κανσέλο πλήγωσε το αριστερό του γόνατο σε μια πρόκληση στα αρχικά στάδια και αναγκάστηκε να φύγει σε ένα πρώιμο χτύπημα για τους Καταλανούς, οι οποίοι δυσκολεύτηκαν άσχημα στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Τσάβι είπε μετά το παιχνίδι ότι ο τραυματισμός του Κανσέλο δεν φαινόταν πολύ σοβαρός και θα αναλυθεί την Παρασκευή.

Ο Μουνίρ άνοιξε το πρώτο βήμα μετά από μια χαμηλή σέντρα του Σάντρο Ραμίρες, άλλο ένα πρώην προϊόν της ακαδημίας νέων των Μπλαουγκράνα.

Ο Ινάκι Πένια απέκρουσε ένα χαμηλό χτύπημα του Σάντρο έξω, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν το καλύτερο από το πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα του Τσάβι να δείχνει αποκομμένη και ακόμη και αδιάφορη μερικές φορές.

Η πρώτη ευκαιρία των φιλοξενούμενων ήρθε όταν ο Φρένκι ντε Γιονγκ έστειλε τον Σέρτζι Ρομπέρτο ​​να σκοτώσει στο τέρμα, αλλά η πάσα του για τον Φεράν Τόρες κόπηκε από έναν άλλο πρώην παίκτη της Μπάρτσα, τον Μίκα Μαρμόλ.

Ο Ραφίνια επιτέθηκε μετά το διάλειμμα καθώς η Μπαρτσελόνα ανέβασε το παιχνίδι της, όπως έκανε πολλές φορές αυτή τη σεζόν, ενώ ο Πένα έκανε καλά που αρνήθηκε τον Μουνίρ στο άλλο άκρο.

Η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε λίγο περισσότερο από 10 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν η απομάκρυνση της Λας Πάλμας επανήλθε σε κίνδυνο από τον ασυνείδητο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Ο Σέρτζι Ρομπέρτο ​​άφησε την μπάλα μακριά για τον Τόρες να κάνει μια χαμηλή προσπάθεια πέρα ​​από την απόσταση του Αλβάρο Βάλες.

Η Marmol θα μπορούσε να είχε στείλει ξανά τη Λας Πάλμας μπροστά, αλλά έγνεψε άουτ από κόρνερ όταν έβαλε καλή θέση.

Ο Τσάβι έστειλε τη νέα άφιξη στη Μπάρτσα τον Βίτορ Ρόκε για τα τελευταία 12 λεπτά και ο Βραζιλιάνος επιθετικός, που υπέγραψε από την Αθλέτικο Παραναένσε, φαινόταν ευκρινής.

Ο αγώνας κρίθηκε όταν ο Ντέιλι Σινκγκρέιβεν έσπρωξε τον Γκουντογκάν για να δεχτεί πέναλτι, καθώς ο Γερμανός μέσος προσπάθησε να βάλει με το κεφάλι του ένα άστοχο χτύπημα.

Ο Σινκγκρέιβεν αποβλήθηκε και ο Γκουντογκάν έστειλε τον Βάλες σε λάθος δρόμο από το σημείο για να κρατήσει ζωντανή την υπεράσπιση του τίτλου της Μπαρτσελόνα.

Ο Ρόκε έχασε μια χρυσή ευκαιρία για να πετύχει το πρώτο του γκολ στην Μπαρτσελόνα και να ολοκληρώσει τη νίκη, αλλά η ομάδα του έφυγε θριαμβευτική και ανακουφισμένη ανεξάρτητα.

«Ξέραμε ότι ήταν ένας αντίπαλος που ήθελε την μπάλα, ήμασταν στην κορυφή και το σημαντικό είναι ότι πήραμε τους τρεις βαθμούς», είπε ο Τόρες στο Movistar.

“Έπαιξαν με υψηλή γραμμή και έπρεπε να επιτεθούμε στους χώρους — μας έλειπε ο συγχρονισμός με την τελευταία μας μπάλα.”

Η εντυπωσιακή Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε κέρδισε τη Σεβίλλη με τα γκολ των Μίκελ Βέσγκα και Αϊτόρ Παρέδες, χωρίς τον φυλαχτό Ινάκι Γουίλιαμς — πηγαίνοντας στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής με την Γκάνα.

Η Σεβίλλη, που διόρισε νέο προπονητή τον Κίκε Σάντσες Φλόρες τον Δεκέμβριο, βρίσκεται στη 16η θέση, μόλις ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.