Η Γουέστ Χαμ βυθίζει το Μπρέντφορντ για να τερματίσει την άγονη πορεία | Η Express Tribune

ΛΟΝΔΙΝΟ:

Ο Jarrod Bowen τελείωσε την ξηρασία του γκολ με χατ-τρικ ως Γουέστ Χαμ κέρδισε τη μαχόμενη Μπρέντφορντ με 4-2 για να εξασφαλίσει την πρώτη της νίκη σε εννέα παιχνίδια τη Δευτέρα.

Ο Μπόουεν δεν είχε σκοράρει στην Πρέμιερ Λιγκ από τις 23 Δεκεμβρίου, αλλά ο Άγγλος φόργουορντ επέστρεψε σε καλό δρόμο με ένα κομψό τρεμπλ στο Στάδιο του Λονδίνου.

Ο 27χρονος χτύπησε δύο φορές στα πρώτα επτά λεπτά πριν ο Neal Maupay κερδίσει ένα για Μπρέντφορντ σε ένα ξέφρενο άνοιγμα 13 λεπτών.

Ο Μπόουεν ολοκλήρωσε το πρώτο χατ-τρικ της καριέρας του μετά το διάλειμμα, προτού το υπέροχο χτύπημα του Έμερσον μακράς εμβέλειας φτάσει στο τέταρτο.

Ο Yoane Wissa μείωσε το έλλειμμα αργά, αλλά η ομάδα του David Moyes μπόρεσε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη μετά τη νίκη στην Άρσεναλ στις 28 Δεκεμβρίου.

Ο τερματισμός του μεγαλύτερου σερί τους χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις από το 1997 ήταν απαραίτητος για τον Μόγιες, ο οποίος έχει δεχθεί πυρά από απογοητευμένους οπαδούς τις τελευταίες εβδομάδες.

Ο Μόγιες δεν έχει αποφασίσει ακόμη αν θα αποδεχτεί την πρόταση του συλλόγου για νέο συμβόλαιο, με την παρούσα συμφωνία του να λήγει στο τέλος της τρέχουσας σεζόν.

Μετά την ήττα των τελευταίων τριών αγώνων πρωταθλήματος, συμπεριλαμβανομένης της αμηχανίας 6-0 από την Άρσεναλ, και την απομάκρυνση από το Κύπελλο Αγγλίας στη δεύτερη κατηγορία Μπρίστολ Σίτι, η άνοδος της Γουέστ Χαμ στην όγδοη θέση ήταν μια ευπρόσδεκτη ώθηση για το πολιορκημένο αφεντικό.

“Χρειαζόμασταν να πάρουμε τρεις βαθμούς. Παίξαμε με πολύ πιο επιθετικό τρόπο απόψε”, είπε ο Μόγιες.

“Ο Τζάροντ επέστρεψε στα καλύτερά του. Ξεκίνησε πολύ καλά τη σεζόν, μετά τραυματίστηκε. Αν συνεχίσει να σκοράρει, θα είναι σε αυτή την ομάδα της Αγγλίας για το Euro.”

Για το μέλλον του, ο Μόγιες πρόσθεσε: “Το μεγάλο πράγμα για μένα είναι να δω τι θα συμβεί μέχρι το τέλος της σεζόν. Το απόλαυσα εδώ”.

Η Μπρέντφορντ, η οποία απειλείται με υποβιβασμό, είχε χάσει θέση πριν κλωτσήσει μια μπάλα τη Δευτέρα, αφού η τιμωρία της Έβερτον για παραβίαση των οικονομικών κανόνων της Πρέμιερ Λιγκ μειώθηκε από 10 σε έξι βαθμούς μετά από έφεση.

Η Μπρέντφορντ έχει τώρα χάσει πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος και βρίσκεται κάτω από την Έβερτον στη 16η θέση, πέντε βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ερωτηθείς για την επικίνδυνη θέση της Μπρέντφορντ στον πίνακα, το αφεντικό Τόμας Φρανκ είπε: «Είμαι απίστευτα εκνευρισμένος με την απόδοσή μας, οπότε αυτό είναι το μόνο επίκεντρό μου.

“Είναι δύο βήματα πίσω και πάλι. Είναι μια ασυνεπής σεζόν μέχρι στιγμής.”

Ο Μπόουεν τελείωσε την ξηρασία του στο πέμπτο λεπτό, όταν η σέντρα του Έμερσον έφτασε στον επιθετικό 12 μέτρα από το τέρμα και χτύπησε σφοδρό χτύπημα πέρα ​​από τον Μαρκ Φλέκεν στο κοντινό του δοκάρι.

Σκόραρε ξανά δύο λεπτά αργότερα με ένα κλινικό τελείωμα για πρώτη φορά που έφτασε στη μακρινή γωνία από τη χαμηλή σέντρα του Vladimir Coufal.

Η Μπρέντφορντ ήταν στα σχοινιά, αλλά απέκρουσε με γροθιά στο 13ο λεπτό.

Η πάσα του Keane Lewis-Potter ήταν τέλεια για τον Maupay, ο οποίος μπήκε στην περιοχή της West Ham και τεντώθηκε για να σηκώσει το σουτ του πέρα ​​από τον Alphonse Areola από τα 10 γιάρδες.

Η Γουέστ Χαμ σημείωσε προβάδισμα ημιχρόνου στην ήττα της με 3-2 στο Μπρέντφορντ τον Νοέμβριο.

Αλλά η αποφασιστικότητά τους να κρατήσουν το προβάδισμα αυτή τη φορά μπορεί να ενισχύθηκε από μια οργισμένη ανταλλαγή στο τούνελ μεταξύ του βοηθού προπονητή της Γουέστ Χαμ, Κέβιν Νόλαν και του Μαουπάι, όταν οι ομάδες βγήκαν για το δεύτερο ημίχρονο.

Ο Μπόουεν έβαλε τον απόλυτο έλεγχο της Γουέστ Χαμ στο 63ο λεπτό.

Ο Μοχάμεντ Κούντους έριξε μια σέντρα στο τετράγωνο των έξι υάρδων, όπου ο αμαρκάριστος Μπόουεν είχε βρει χώρο για να θάψει μια κλινική κεφαλιά πέρα ​​από τον Φλέκεν.

Οι άνδρες του Μόγιες πήραν το τέταρτο στο 69ο λεπτό, όταν η σέντρα του Κούντους πέρασε στον Έμερσον, ο οποίος έστειλε ένα έξοχο χτύπημα στην επάνω γωνία από τα 25 γιάρδες.

Το μπούκλερ του Wissa στο 82ο λεπτό δεν ήταν παρηγορητικό καθώς ο Brentford έπεσε βαθύτερα στη μάχη για τον υποβιβασμό.