Η Καλιπάρι φτάνει τις 400 νίκες με το Κεντάκι

ΛΕΞΙΝΓΚΤΟΝ, Κι. — Αντόνιο Ριβς σημείωσε 27 πόντους και το Νο. 8 Κεντάκι κέρδισε Πολιτεία του Μισισιπή 90-77 το βράδυ της Τετάρτης για την 400η νίκη του κόουτς Τζον Καλιπάρι με την Αγριόγατες.

Το Κεντάκι (13-3, 3-1 SEC) σούταρε 62% στο δεύτερο ημίχρονο και 56% συνολικά για να προσφέρει τη νίκη ορόσημο για το Hall of Famer, ο οποίος έγινε ο τρίτος πιο γρήγορος ενεργός προπονητής που το κατάφερε αυτό με πρόγραμμα. Ο Bill Self έφτασε τις 400 νίκες σε 484 παιχνίδια με Κάνσαςκαι ο Mark Few έφτασε τα 400 σε 499 εξόδους στο Γκονζάγκα.

Ο Καλιπάρι υποβάθμισε το επίτευγμα και είπε ότι δεν έδινε σημασία στους αριθμούς, αλλά σημείωσε: «Μένεις αρκετό καιρό και έχεις αρκετούς πολύ καλούς παίκτες, πολλά από αυτά συμβαίνουν».

Ο Καλιπάρι είναι ο δεύτερος προπονητής που κέρδισε 400 παιχνίδια με τους Wildcats, μετά τον Adolph Rupp, ο οποίος κέρδισε 876. Είναι ο τέταρτος προπονητής που κέρδισε 400 παιχνίδια σε σχολείο SEC, ενώ οι άλλοι είναι ο Rupp, ο Billy Donovan (467 στο Φλόριντα) και Dale Brown (448 at LSU).

Η Πολιτεία του Μισισιπή είναι 1-18 απέναντι στο Κεντάκι από τότε που ο Καλιπάρι έγινε προπονητής των Wildcats. Η Τετάρτη σηματοδότησε την ένατη συνεχόμενη ήττα των Μπουλντόγκ στο Rupp Arena.

Ρομπ Ντίλινγκχαμ πρόσθεσε 16 πόντους για τους Wildcats, οι οποίοι έκαναν 23 από τις 31 προσπάθειες για δίποντα.

Τολού Σμιθ είχε 26 πόντους για τους Μπουλντόγκς (12-5, 1-3). Έριξαν το τρίτο από τα τέσσερα παιχνίδια SEC, αποτυγχάνοντας να ανασυγκροτηθούν από μια εντός έδρας ήττα στο Αλαμπάμα. Το Μισισίπι Στέιτ έκανε 35% στο πρώτο ημίχρονο και 53% στο δεύτερο.

Εν τω μεταξύ, η κορυφαία επίθεση βαθμολογίας της SEC, που κατετάγη δεύτερη σε εθνικό επίπεδο, διατήρησε τον μέσο όρο της ανά παιχνίδι έναντι μιας άμυνας που μπήκε στο παιχνίδι επιτρέποντας λίγο λιγότερους από 65 πόντους ανά έξοδο για να καταταχθεί δεύτερη στο πρωτάθλημα.

Το ακριβές σουτ του Κεντάκι το βοήθησε να δημιουργήσει προβάδισμα 47-29 στο ημίχρονο και να πετύχει ένα μαξιλάρι αφού οι Μπουλντόγκ σημείωσαν 49-43 αμέσως μετά το διάλειμμα. Το Κεντάκι επικράτησε του Μισισίπι Στέιτ με 12-3 σε διάστημα 2:51 για διψήφιο προβάδισμα και έμεινε μπροστά για να ριμπάουντ από την ήττα με 97-92 στην παράταση στο Texas A&M το Σάββατο.

Ο Ριβς ήταν 8 στα 12 από το γήπεδο με ένα ζευγάρι τρίποντα και έκανε εννέα ελεύθερες βολές χωρίς άστοχο. Σκόραρε 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο για να ξεκινήσει τους Wildcats, με τον Dillingham να προσθέτει 10 στο ημίχρονο. Τρε Μίτσελ πρόσθεσε 15 πόντους και Aaron Bradshaw 11 για το Κεντάκι.

«Απλώς οδεύουμε προς τη σωστή κατεύθυνση, για να είμαι ειλικρινής, σίγουρα προχωράμε μπροστά», είπε ο Ριβς αφού ανταποκρίθηκε στη δεύτερη υψηλότερη προσπάθειά του για σκοράρ αυτή τη σεζόν. «Αισθανόμαστε πιο άνετα με τον εαυτό μας να πηγαίνουμε εκεί έξω και να σκοράρουμε».

Κάθε ομάδα άρπαξε 33 ριμπάουντ, αν και το Κεντάκι είχε προβάδισμα 26-19 στο αμυντικό γυαλί.

Ακριβώς όταν οι Wildcats φάνηκαν να καταπνίγουν τις ανησυχίες για την άμυνά τους, επέτρεψαν στους Μπουλντόγκ να επιστρέψουν στο παιχνίδι με ατημέλητο παιχνίδι και στα δύο άκρα. Αλλά ανασυγκροτήθηκαν από αυτή την ηρεμία και δεν απειλήθηκαν πραγματικά παρά το γεγονός ότι επικράτησαν με 44-38 στο χρώμα. Και η άμυνά τους ήταν αρκετά αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο, σημειώνοντας 10 πόντους από οκτώ ανατροπές και πετώντας τους μπουλντόγκ.

«Προπονηθήκαμε δύο μέρες στην άμυνα και προσπαθήσαμε να γίνουμε καλύτεροι γιατί όλοι ξέρουμε ότι είμαστε μια πολύ καλή επιθετική ομάδα», είπε ο Μπράντσοου, ο οποίος είχε έξι ριμπάουντ και δύο τάπες. «Αλλά ήμασταν κάπως χαλαροί στην άμυνα, οπότε ξέραμε ότι έπρεπε να το σηκώσουμε».

Επόμενοι οικοδεσπότες στο Κεντάκι Γεωργία το Σαββατο βραδυ.

Το ESPN Stats & Information και το Associated Press συνέβαλαν σε αυτήν την αναφορά.