Η κορυφαία Ίντερ έμεινε ισοπαλία στη Γένοβα | Η Express Tribune

ΓΕΝΟΑ:

Serie A Η κορυφαία Ίντερ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με τη Τζένοα την Παρασκευή, καθώς το πρώτο γκολ του Μάρκο Αρναούτοβιτς για τον σύλλογο ακυρώθηκε με κεφαλιά του Ράντου Ντράγκουσιν.
Η Ίντερ είναι στην κορυφή με 45 βαθμούς αλλά το αποτέλεσμα δίνει τη δεύτερη θέση Γιουβέντους, στα 40, ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά καθώς υποδέχεται την AS Roma το Σάββατο. Η Τζένοα είναι 13η με 20.
Η Ίντερ έσπασε το αδιέξοδο μετά από 42 λεπτά, όταν ο Αυστριακός Αρναούτοβιτς βρέθηκε στη σωστή θέση για να κερδίσει ένα ριμπάουντ από το δοκάρι μετά το βολέ του Nicolo Barella. Άνοιξε τον λογαριασμό του για τον σύλλογο στη Serie A αφού έμεινε εκτός δράσης για αρκετούς αγώνες λόγω τραυματισμού του οπίσθιου μηριαίου, μετά τη μετακίνησή του ως δανεικός από τη Μπολόνια την τελευταία σεζόν.
Ωστόσο, η Τζένοα ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν η δυνατή κεφαλιά του Ντράγκουσιν από κόρνερ ξέφυγε από τον Γιαν Σόμμερ, παρά το γεγονός ότι ο τερματοφύλακας πήρε τη μπάλα και με τα δύο χέρια.
“Γνωρίζαμε το είδος του παιχνιδιού στο οποίο πηγαίναμε. Η Τζένοα είναι σε εξαιρετική κατάσταση, τόσο σωματικά όσο και ψυχικά, ήταν ένας σκληρός αγώνας.” μεταξύ είπε στο DAZN ο μάνατζερ Simone Inzaghi. “Το δεύτερο ημίχρονο πιθανότατα θα ήταν διαφορετικό χωρίς να δεχθούμε εκείνη τη στιγμή (στον πρόσθετο χρόνο του πρώτου ημιχρόνου). Θέλαμε να κερδίσουμε, δεν είμαστε ευχαριστημένοι με τον βαθμό, αλλά πρέπει να συνεχίσουμε και να θυμόμαστε ότι κάθε ματς κρύβει κινδύνους.”
Το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου οκτώ λεπτά αμέσως μετά την έναρξη με την απελευθέρωση πολλών φωτοβολίδων με αποτέλεσμα την εμφάνιση πυκνού καπνού που μείωσε την ορατότητα μετά από έντονες βροχοπτώσεις.
Καθώς ο καπνός έφευγε, η Τζένοα έδειξε ελάχιστο σεβασμό για την τραυματισμένη από τον τραυματισμό Ίντερ, η οποία έλειπε βασικοί παίκτες όπως ο Λαουτάρο Μαρτίνεθ και ο Φεντερίκο Ντιμάρκο, και έφτασε κοντά στο να σκοράρει αρκετές φορές. Έχοντας ήδη καταφέρει να κρατήσει τη Γιουβέντους σε ισοπαλία 1-1 νωρίτερα τον μήνα στο Stadio Luigi Ferraris, η Τζένοα οδηγήθηκε ξανά μπροστά από ένα ενθουσιώδες κοινό των γηπεδούχων. Η Ίντερ άρχισε να κερδίζει στροφές γύρω στο όριο της ώρας και ο Francesco Acerbi παραλίγο να τους βάλει ξανά μπροστά με κεφαλιά μόνο για τον Josep Martinez να κάνει μια ωραία απόκρουση.
«Δεν ήταν εύκολο να παίξεις σε ένα βαρύ γήπεδο που το έκανε δύσκολο και για τις δύο ομάδες», πρόσθεσε ο Ιντζάγκι. «Είχαμε μια τεράστια ευκαιρία με τον Ατσέρμπι – ο τερματοφύλακάς τους έκανε μια εξαιρετική απόκρουση – και προσπαθήσαμε να περιορίσουμε τις αντεπιθέσεις τους».
Στη συνέχεια, ο αγώνας έληξε με λίγες ξεκάθαρες ευκαιρίες και οι δύο πλευρές φάνηκαν ικανοποιημένες να τελειώσουν τη χρονιά με ισοπαλία. «Πρέπει να διατηρήσουμε τη σταθερότητα, την πείνα και ξεκάθαρα να προσπαθήσουμε να φέρουμε περισσότερη συνέπεια», είπε ο Ιντζάγκι.
“Γνωρίζουμε ότι δεν είμαστε καν στα μισά της σεζόν. Θα είναι ένας μακρύς και δύσκολος δρόμος με δυσκολίες που πρέπει να ξεπεράσουμε.” Στο άλλο καθυστερημένο παιχνίδι της Παρασκευής, η Λάτσιο συνήλθε μετά από ένα γκολ κάτω για να κερδίσει την φιλοξενούμενη Frosinone με 3-1 χάρη στους Valentin Castellanos, Gustav Isaksen και Patric σε ένα διάστημα 14 λεπτών αργά στον αγώνα. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι είναι όγδοη με 27 βαθμούς. Η Ίντερ θα ξεκινήσει τη νέα χρονιά φιλοξενώντας την χαμηλή Ελλάς Βερόνα στις 6 Ιανουαρίου, ενώ η Λάτσιο επισκέπτεται την Ουντινέζε την επόμενη μέρα.