Η Νάπολι στον τελικό του ιταλικού Σούπερ Καπ | Η Express Tribune

ΡΙΑΔ:

Η Νάπολι άφησε στην άκρη τα πρόσφατα προβλήματά της την Πέμπτη φτάνοντας στον τελικό του ιταλικού Σούπερ Καπ με μια πειστική νίκη με 3-0 επί της Φιορεντίνα στο Ριάντ.
Ο Τζιοβάνι Σιμεόνε άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό σε ένα αραιοκατοικημένο Πάρκο Αλ-Αουάλ προτού ο Αλέσιο Ζέρμπιν εξασφαλίσει το πέρασμα της Νάπολι με δύο γκολ αργά, το πρώτο του για τους πρωταθλητές Ιταλίας.
Νάπολι θα αντιμετωπίσει τον νικητή του άλλου ημιτελικού της Παρασκευής, μεταξύ Ίντερ και Λάτσιο, στον τελικό στο ίδιο γήπεδο το βράδυ της Δευτέρας.
Η επιτυχία της Πέμπτης ήταν μια σπάνια φωτεινή στιγμή σε μια καταστροφική σεζόν για τη Νάπολι, η οποία βρίσκεται 20 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο στη Serie A Ίντερ και έχει κερδίσει μόλις πέντε φορές από τότε που ο Walter Mazzarri αντικατέστησε τον Rudi Garcia τον Νοέμβριο.
Η Φιορεντίνα είχε αρκετή μπάλα, αλλά δυσκολεύτηκε να διαλύσει τη Νάπολι, και το χαμένο πέναλτι του Τζόναθαν Ικόνε λίγο πριν το ημίχρονο συνόψισε μια κακή βραδιά για την ομάδα του Vincenzo Italiano.
Αυτή τη σεζόν είναι η πρώτη φορά που το Σούπερ Καπ Ιταλίας διεκδικείται με τη μορφή τεσσάρων ομάδων, αλλά δεν φαίνεται να έχει αιχμαλωτίσει τη φαντασία του κοινού της Σαουδικής Αραβίας.
Το στάδιο ήταν ως επί το πλείστον άδειο για έναν αγώνα με τους άρρωστους πρωταθλητές, οι οποίοι πήραν το προβάδισμα όταν ο Σιμεόνε σημείωσε την πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε η ομάδα του σε ένα σπάνιο ξεκίνημα, με τον Βίκτορ Όσιμεν στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής.
Η Φιορεντίνα έπρεπε να είχε ισοφαρίσει όταν ο Ικόνε κατέβηκε εύκολα μετά από μια πρόκληση του Μάριο Ρούι, αλλά ο Γάλλος φόργουορντ πέτυχε το σποτ πάνω από το δοκάρι.
Και αφού κράτησε εύκολα τη Φιορεντίνα στο κόλπο, η Νάπολι διπλασίασε το προβάδισμά της στο 84ο λεπτό μέσω του αναπληρωματικού Ζέρμπιν.
Ο 24χρονος, ο οποίος φέρεται να μετακομίζει στη Φροζινόνε ως δανεικός αυτόν τον μήνα, αγκάλιασε σε μια γωνιά και τρύπησε στο σπίτι πριν χτυπήσει το κεφάλι του στο δοκάρι.
Οι γιατροί της ομάδας έπρεπε να ελέγξουν τον 24χρονο, ο οποίος έδειχνε ζαλισμένος από την πρόσκρουση, προτού μπορέσει να επιστρέψει στο γήπεδο.
Αλλά συνήλθε αρκετά γρήγορα για να προσθέσει και το τρίτο δύο λεπτά αργότερα, τσίμπησε την μπάλα από τον Michael Kayode και χτύπησε με ένα χαμηλό σουτ τον Pietro Terracciano για να επιβεβαιώσει τη θέση της ομάδας του στον τελικό.