Η Παλαιστίνη κρατά τα ΗΑΕ 1-1, η Αυστραλία στους 16 | Η Express Tribune

DOHA:

Η Παλαιστίνη κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της να φτάσει στα νοκ άουτ στο Κύπελλο Ασίας με την ισοπαλία 1-1 εναντίον των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων 10 παικτών την Πέμπτη, ενώ Αυστραλία έκλεισε τη θέση του στον επόμενο γύρο.
Το Ουζμπεκιστάν είναι σε καλή θέση να προχωρήσει επίσης αφού νίκησε την Ινδία με 3-0. Οι οικοδεσπότες και κάτοχοι του Κατάρ έχουν ήδη περάσει.
Τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή πριν από τον αγώνα της Παλαιστίνης με τα ΗΑΕ, που παίζεται με φόντο τον πόλεμο Ισραήλ-Χαμάς στο παλαιστινιακό έδαφος της Γάζας.
Το μεγαλύτερο μέρος του πλήθους των 40.000 ατόμων στη Ντόχα φώναξε την υποστήριξή τους Παλαιστίνηαλλά τα ΗΑΕ άνοιξαν το σκορ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου με την κεφαλιά του Σουλτάν Αντίλ.
Η Παλαιστίνη δέχτηκε πέναλτι και ο αμυντικός των ΗΑΕ, Khalifa Al-Hammadi αποβλήθηκε στο 37ο λεπτό, αλλά ο Tamer Seyam είδε το χτύπημα με το σημείο να αποκρούσει τον Khalid Eisa.
Η Παλαιστίνη ισοφάρισε πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο αμυντικός των ΗΑΕ Bader Nasser έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά στο δικό του τέρμα.
Αλλά δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν να διεκδικούν την πρώτη τους νίκη στο Κύπελλο Ασίας, ο Eisa τους διέψευσε με μια σειρά από κρίσιμες αποκρούσεις.
Εάν καταφέρουν να πετύχουν αυτή την πρώτη νίκη κόντρα στο Χονγκ Κονγκ στο επόμενο παιχνίδι τους, η Παλαιστίνη πιθανότατα θα προχωρήσει.
Ο Τζάκσον Ίρβιν σημείωσε το μοναδικό γκολ σε μια σκληρή νίκη με 1-0 επί της Συρίας για να βάλει την Αυστραλία στους «16» με ένα ελεύθερο παιχνίδι.
Οι πλευρές έκαναν μόνο ένα σουτ στο τέρμα η καθεμία στο παιχνίδι τους, αλλά ο προπονητής του Socceroos, Γκράχαμ Άρνολντ, απέρριψε την πρόταση ότι η ομάδα του είχε την τύχη να κερδίσει.
“Το πιο σημαντικό πράγμα για εμάς είναι η νοοτροπία μας, ο ρυθμός δουλειάς μας και η διατήρηση της εστίας” είπε ο Άρνολντ, ο οποίος οδήγησε την Αυστραλία στους 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, πριν χάσει 2-1 από την μετέπειτα πρωταθλήτρια Αργεντινή.
«Το Clean Sheets κερδίζει τουρνουά», πρόσθεσε ο Arnold, η ομάδα του οποίου κέρδισε την Ινδία με 2-0 στο εναρκτήριο παιχνίδι της και θεωρείται ένας από τους διεκδικητές του τροπαίου.
Οι πρωταθλητές του 2015 είχαν περισσότερη μπάλα απέναντι σε μια επίμονη Συρία, αλλά δυσκολεύτηκαν να διαλύσουν τους αντιπάλους τους.
Η κατώτερη Συρία μπορεί να είχε πάρει το προβάδισμα μέσα σε πέντε λεπτά, αλλά ο γεννημένος στην Κολομβία επιθετικός Pablo Sabbag χτύπησε στο δοκάρι.
Με την Αυστραλία να δυσκολεύεται να δημιουργήσει ευκαιρίες, ο Άρνολντ έκανε τριπλή αλλαγή στο 57ο λεπτό, συμπεριλαμβανομένης της ρίψης στους επιθετικούς μέσους Ράιλι ΜακΓκρι και Σάμιουελ Σίλβερα.
Τρία λεπτά αργότερα πήραν το προβάδισμα μέσω του Irvine με έδρα τη Γερμανία.
Ο μέσος γύρισε στο κουτί πριν περάσει τη μπάλα στα πόδια του τερματοφύλακα Ahmad Madanieh για το δεύτερο γκολ του στη διοργάνωση.
Στη συνέχεια, η Αυστραλία θα αντιμετωπίσει το Ουζμπεκιστάν, το οποίο βρίσκεται στα πρόθυρα της νίκης μετά τη νίκη με 3-0 επί της Ινδίας.
Το Ουζμπεκιστάν, που κρατήθηκε με 0-0 από τη Συρία στο πρώτο τους παιχνίδι, δεν είχε τέτοιο πρόβλημα να παραβιάσει την άμυνα της Ινδίας.
Οι Ουζμπέκοι προηγήθηκαν με 3-0 στην ανάπαυλα μετά από ένα θλιβερό πρώτο ημίχρονο για τους άνδρες του Igor Stimac.
Οι Κεντρικοί Ασιάτες προηγήθηκαν μέσα σε πέντε λεπτά, μέσω μιας κεφαλιάς του Abbosbek Fayzullaev, ο 20χρονος εξτρέμ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας κούνησε καταφατικά την κεφαλιά του Otabek Shukurov.
Η χαοτική άμυνα των Ινδών οδήγησε στη δεύτερη 14 λεπτά αργότερα, με έναν ολισθαίνοντα Sandesh Jhingan που έσπασε τη μπάλα στο δικό του δοκάρι για να σκοράρει ο Igor Sergeev στο ριμπάουντ.
Στην 102η θέση στον κόσμο έως το 68 του Ουζμπεκιστάν, η Ινδία είχε τις στιγμές της, αλλά περιορίστηκε κυρίως σε κερδοσκοπικούς σταυρούς μπροστά σε περισσότερους από 38.000 ανθρώπους στο στάδιο Ahmad Bin Ali.
Οι ελπίδες τους για επιστροφή έσβησαν κατά τη διάρκεια των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Sherzod Nasrullaev εκμεταλλεύτηκε κάποια αγαλματώδη άμυνα για να πάρει ένα τρίτο.
Με έναν γύρο αγώνων για να ολοκληρωθεί, η Αυστραλία βρίσκεται στην κορυφή του Ομίλου Β με τέλειους έξι βαθμούς, δύο μπροστά από το Ουζμπεκιστάν. Η Συρία έχει έναν βαθμό και η Ινδία δεν έχει βαθμούς και στόχους.
“Αν βγάλουμε τα γκολ από το παιχνίδι — που προκλήθηκαν από ανόητα λάθη — θα μπορούσα να είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση”, δήλωσε ο Στίμακ.