Η «Πανική» Μπάγερν διεξήχθη στο Φράιμπουργκ | Η Express Tribune

ΜΟΝΑΧΟ:

Η Μπάγερν Μονάχου έμεινε ισόπαλη με 2-2 στο Φράιμπουργκ την Παρασκευή, ένα γκολ της ισοφάρισης στο 87ο λεπτό από τον Λούκας Χόλερ που έδωσε στην πρωτοπόρο Μπάγερ Λεβερκούζεν την ευκαιρία να πάει 10 βαθμούς μπροστά.

Το εκπληκτικό του Mathys Tel στο 35ο λεπτό είχε ακυρώσει ένα εντυπωσιακό άνοιγμα από τον αρχηγό της Φράιμπουργκ, Christian Guenter, πριν η θεαματική σόλο προσπάθεια του Jamal Musiala έμοιαζε να έχει παγιδεύσει τους τρεις βαθμούς για Μπάγερν.

Ωστόσο, ο Χόλερ είχε άλλες ιδέες, έριξε ένα βολέ μέσα σε μια γεμάτη περιοχή πέναλτι της Μπάγερν και προσπέρασε έναν αβοήθητο Μάνουελ Νόιερ.

Ο προπονητής της Μπάγερν Τόμας Tuchel επέκρινε τη «γλώσσα του σώματος και την έλλειψη δαγκώματος» των παικτών του στο πρώτο μισάωρο, λέγοντας στο DAZN «παίξαμε εντελώς χωρίς δομή και δεν είχαμε πειθαρχία και δεν ήμασταν στις θέσεις μας».

Αποκαλώντας την πλευρά του «πανικοβλημένη», Tuchel είπε: «Κάναμε πράγματα για τα οποία δεν έχουμε εκπαιδευτεί ποτέ, για τα οποία δεν έχουμε μιλήσει ποτέ.

«Παίξαμε σαν να ήταν το 85ο λεπτό και ήμασταν ένα γκολ κάτω».

Ο Musiala είπε στο DAZN ότι ένιωθε «απογοητευμένος».

“Από τότε που είμαι στην Μπάγερν, έχω στο μυαλό μου ότι πρέπει να κερδίζουμε και μισούμε να χάνουμε. Θέλουμε να κερδίσουμε την Bundesliga, θέλουμε να κερδίσουμε τίτλους”, είπε.

Η Μπάγερν έχει αποτύχει πλέον να κερδίσει εκτός έδρας σε τέσσερις αγώνες που χρονολογούνται από τον Ιανουάριο τόσο στην Bundesliga όσο και στο Champions League.

Το πλαϊνό πρόσωπο του Τούχελ Λάτσιο εντός έδρας στους «16» του Champions League την Τρίτη, κοιτάζοντας την πρόωρη έξοδο με 1-0 από το πρώτο παιχνίδι στη Ρώμη.

Η αήττητη Μπάγερ Λεβερκούζεν του Τσάμπι Αλόνσο μπορεί να ξεπεράσει τους Βαυαρούς 10 πόντους με τη νίκη εναντίον της Κολωνίας στο ντέρμπι της Κυριακής, καθώς κυνηγούν τον πρώτο τίτλο της Μπουντεσλίγκα.

“Παίξαμε ένα καλό παιχνίδι”, είπε ο Vincenzo Grifo της Φράιμπουργκ στο DAZN. «Είναι ξεκάθαρο ότι πρέπει να υποφέρεις κόντρα στην Μπάγερν».

Ο Γκούντερ έριξε τους γηπεδούχους στο προβάδισμα μετά από 12 λεπτά, εξαπολύοντας έναν περιστρεφόμενο πύραυλο έξω από τη μεγάλη περιοχή και κάτω δεξιά στο τέρμα.

Ο στόχος ήταν το πρώτο χτύπημα του αρχηγού της Φράιμπουργκ στη σεζόν και το μοναδικό χτύπημα του συλλόγου έξω από την περιοχή αυτή τη σεζόν.

Χωρίς να είναι ικανοποιημένος με το να επιτρέψει στον Guenter να κυριαρχήσει στο κυλινδρικό κύλινδρο, ο Tel ανταπέδωσε με ένα δικό του ονειρεμένο γκολ, κάνοντας μια μακρινή προσπάθεια στο δεύτερο ξεκίνημά του στο πρωτάθλημα αυτή τη σεζόν.

Με 15 λεπτά να απομένουν, και η Μπάγερν να κυριαρχεί στην κατοχή αλλά να μην καταφέρνει να χαράξει καθαρές ευκαιρίες, ο Μουσιάλα ντρίμπλαρε τρεις αμυντικούς της Φράιμπουργκ και έκανε ένα χαμηλό σουτ στη δεξιά γωνία.

«Απλά ένστικτο» είπε ο Μουσιάλα για το γκολ. «Προσπαθείς και ντριμπλάρεις και βλέπεις τι μπορείς να δημιουργήσεις».

Παρά το γεγονός ότι κρατούσε το προβάδισμα, η Μπάγερν έγινε παθητική, έπεσε βαθιά για να διατηρήσει το λεπτό της προβάδισμα.

Με μόλις τρία λεπτά της κανονικής διάρκειας να απομένουν, ο Χόλερ κράτησε αρκετούς αμυντικούς της Μπάγερν και έριξε ένα βολέ πάνω από τον Νόιερ και μπήκε στο τέρμα.

Η κλήρωση χάλασε την πρώτη μέρα στη δουλειά για τον αθλητικό διευθυντή της Μπάγερν, Μαξ Έμπερλ, ο οποίος είπε κατά την αποκάλυψή του αυτή την εβδομάδα ότι η ομάδα θα εξακολουθούσε να πιέζει τη Λεβερκούζεν για τον τίτλο.

Ο βαθμός βλέπει τη Φράιμπουργκ να τερματίζει τη βραδιά στην ένατη θέση σε έναν κατάμεστο πίνακα της Bundesliga, με μόνο πέντε βαθμούς να χωρίζουν την έβδομη και την 15η θέση.