Η Σαμπαλένκα πέφτει στον Βέκιτς στο ανοιχτήρι του Ντουμπάι | Η Express Tribune

ΝΤΟΥΜΠΑΙ:

Ο ισχύων πρωταθλητής Australian Open Αρίνα Σαμπαλένκα υπέστη ανατροπή στον πρώτο γύρο από τη γνωστή αντίπαλο Donna Vekic, υποχωρώντας με 6-7 (5/7), 6-3, 6-0 στο Ντουμπάι την Τρίτη.

Διαγωνίζοντας τον πρώτο της αγώνα μετά την επιτυχημένη υπεράσπιση του τίτλου στο Melbourne Park, η Sabalenka σημείωσε προβάδισμα 7-6, 2-0 για να υποκύψει στον Κροάτη αντίπαλό της σε δύο ώρες και 22 λεπτά.

Η 31η Βέκιτς, η οποία έχει τώρα προβάδισμα 6-2 σε ισόβιες συναντήσεις εναντίον της Σαμπαλένκα, ήταν επιθετική σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μπήκε στην επόμενη σύγκρουσή της με τη μεγάλη Ρουμάνα Sorana Cirstea που αναζητούσε το πρώτο της δεκάλεπτο στο WTA 1000- τελικός της καριέρας της.

“Πάντα δεν τα παράτησα. Δεν σταμάτησα να πιστεύω ότι μπορώ να κερδίσω. Απλώς συνέχισα να παλεύω”, είπε ο Βέκιτς, ο οποίος έχει 9-13 έναντι της πρώτης πεντάδας αντιπάλου.

“Για να είμαι ειλικρινής, δεν είχα μεγάλες προσδοκίες να έρθω στο Ντουμπάι. Είπα στον προπονητή μου ότι κάνω αυτή την εβδομάδα ως μισές διακοπές. Μπορώ να σας πω ότι πέρασα περισσότερο χρόνο στην παραλία παρά στο γήπεδο. Ίσως αυτό είναι καλό πάει μπροστά», πρόσθεσε γελώντας.

Σε συνθήκες ανέμου αλλά ζεστού αέρα στο Ντουμπάι, η Σαμπαλένκα συνήλθε μετά από μια κατάρρευση και στη συνέχεια έχασε το προβάδισμα 5-3 πριν εξασφαλίσει το εναρκτήριο σετ με την έκτη ευκαιρία της στα 69 λεπτά.

Το νούμερο δύο του κόσμου πήδηξε σε ένα πλεονέκτημα 2-0 στο δεύτερο σετ, αλλά ο Βέκιτς απέκρουσε και κέρδισε άλλο ένα κρίσιμο break στο παιχνίδι όγδοο για να ισοφαρίσει τον αγώνα και να αναγκάσει τον αποφασιστικό.

Με τον άνεμο στα πανιά της, η Βέκιτς έβαλε σερί εννέα νικηφόρων αγώνων, ξεπερνώντας την ισχυρή αντίπαλό της, για να δώσει ένα κουλούρι στο τελικό σετ και να κλείσει τη θέση της στους 16 τελευταίους.

Νωρίτερα στο Σέντερ Κορτ, η όγδοη ντόπιος Μαρία Σάκκαρη έκοψε ένα σερί τριών ηττών και κέρδισε την πρώτη της νίκη στο Ντουμπάι στην κύρια ισοπαλία, στην τέταρτη προσπάθειά της, με 6-2 6-4 επί της Αμερικανίδας Έμμα Ναβάρο.

Μετά από αποχωρήσεις του πρώτου γύρου στο Άμπου Ντάμπι και την Ντόχα, η Σάκκαρι ήταν ομολογουμένως νευρική πριν από τη σύγκρουσή της με τον Ναβάρο, ο οποίος είναι ήδη νικητής του τίτλου το 2024 και έχει συγκεντρώσει 13 νίκες τους πρώτους δύο μήνες της σεζόν.

“Ήταν πολύ δύσκολο. Χθες το βράδυ δεν μπορούσα να κοιμηθώ μόνο και μόνο επειδή το σκεφτόμουν υπερβολικά και δεν ήταν εύκολο. Κανείς δεν θέλει να συνεχίσει να χάνει τον πρώτο γύρο. Αλλά είπα στον εαυτό μου να το αντιμετωπίσω ως τον πρώτο αγώνα της σεζόν Προφανώς δεν ήταν το καλύτερο, το καλύτερο μου τένις, αλλά ήταν αρκετά καλό για να κερδίσω έναν κορυφαίο παίκτη», είπε η Σάκκαρη, η οποία θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια τη Leylah Fernandez ή τη Jasmine Paolini.

Η Σάκκαρη βρίσκεται σε αναζήτηση νέου προπονητή έχοντας λήξει την εξαετή συνεργασία της με τον Τομ Χιλ. Ο Έλληνας νούμερο 11 του κόσμου συνεργάστηκε για λίγο με τον Sergi Bruguera κατά τη διάρκεια της offseason και μετά το Australian Open, αλλά πρέπει να βρει έναν προπονητή πλήρους απασχόλησης δεδομένης της δέσμευσης του Bruguera στον παίκτη του ATP Arthur Fils. Είναι σίγουρη ότι θα έχει βρει νέο προπονητή μέχρι να ξεκινήσει το Indian Wells τον επόμενο μήνα.

Μιλώντας για τον χωρισμό της με τον Χιλ, η Σάκκαρη είπε: «Ήταν πολύ δύσκολο. Απλώς ένιωθα ότι δεν μπορούσαμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον, δεν μπορούσαμε να προχωρήσουμε, αλλά παραμένουμε πολύ, πολύ καλοί φίλοι, αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ. ”

Στο Ντουμπάι, η Σάκκαρη συνοδεύεται από τη μητέρα της Αγγελική, η οποία είναι πρώην παίκτρια στο top-50 του WTA, και τον σύντροφό της Julien Cagnina.

«Είναι η προπονήτριά μου έκτακτης ανάγκης, έτσι την αποκαλώ», είπε η Σάκκαρη για τη μητέρα της. «Χαίρομαι που την έχουμε, βγαίναμε για δείπνο κάθε μέρα, ήταν μια πολύ χαλαρωτική εβδομάδα μαζί τους».