Η Τσέλσι άρπαξε τη νικήτρια στην καθυστέρηση κόντρα στην Πάλας | Η Express Tribune

ΛΟΝΔΙΝΟ:

Ο Noni Madueke άρπαξε τη νίκη με 2-1 για την Chelsea στο Πρέμιερ Λιγκ την Τετάρτη, σκοράροντας έναν καθυστερημένο νικητή από το σημείο του πέναλτι εναντίον της Κρίσταλ Πάλας για να προσφέρει στους Μπλε λίγη ευθυμία προς το τέλος ενός τρομερού 2023.

Η ομάδα του Mauricio Pochettino, βαλτωμένη στη μέση του βαθμολογικού πίνακα, προηγήθηκε νωρίς μέσω του Mykhailo Mudryk, αλλά ο Michael Olise έβαλε πίσω τους γηπεδούχους στο Stamford Bridge.

Ο Madueke κέρδισε και μετέτρεψε ένα πέναλτι του 89ου λεπτού για να διεκδικήσει τη νίκη για την Τσέλσι που τραυλίζει μετά από τρεις ήττες στους τέσσερις προηγούμενους αγώνες της πρώτης κατηγορίας.

Τσέλσι Ο ιδιοκτήτης Todd Boehly έχει ξοδέψει αφειδώς τις τρεις τελευταίες μεταγραφικές περιόδους, αλλά οι Μπλε έχουν υποστεί 19 ήττες πρωταθλήματος μέσα στο ημερολογιακό έτος.

Η ήττα αφήνει την Πάλας να κρέμεται τρεις βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και τον προπονητή Ρόι Χότζσον υπό πίεση.

Η Τσέλσι κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησε πολλά ανοίγματα, παρά το γεγονός ότι έλειπε από το επιθετικό ζευγάρι Ραχίμ Στέρλινγκ και Κόουλ Πάλμερ, που είχαν αμφότεροι κίτρινο σε μια ήττα με λάθη από τη Γουλβς την παραμονή των Χριστουγέννων.

Ο Ποτσετίνο έδωσε στον αριστερό μπακ Ian Maatsen το πρώτο του ξεκίνημα στην κορυφή στα δεξιά της επίθεσης και ο 21χρονος έφτασε κοντά από νωρίς, περνώντας από τον Dean Henderson, αλλά ο Tyrick Mitchell άφησε τη μπάλα μακριά καθώς αυτή κύλησε προς το τέρμα.

Ο Mudryk έσπασε το αδιέξοδο στο 13ο λεπτό, αφού ο Christopher Nkunku έπαιξε στο Malo Gusto, κάνοντας φερμουάρ έξω από αυτόν στα αριστερά.

Ο Γκούστο έκανε τετράγωνο για τον Μούντρικ να φτάσει στο σπίτι του για το τρίτο του γκολ στο πρωτάθλημα της σεζόν.

Ο Ουκρανός εξτρέμ θα μπορούσε να είχε προσθέσει το τέταρτο του αμέσως μετά, όταν ο Νίκολας Τζάκσον τον κούρασε με ένα υπέροχο backheel, αλλά ο Χέντερσον έσπευσε να σώσει καλά.

Ο Τζάκσον έστησε τον Nkunku, κάνοντας το πρώτο του ξεκίνημα για τον σύλλογο, αλλά ο Γάλλος φόργουορντ εκτέλεσε αέρα υπό την πίεση του Κρις Ρίτσαρντς.

Οι γηπεδούχοι ήταν αχαλίνωτοι, αλλά η Πάλας άρπαξε την ισοφάριση λίγο πριν το σπάσιμο του Olise μετά από άλλο ένα αμυντικό λάθος της Τσέλσι.

Η άμυνα των Μπλε άφησε αδικαιολόγητα τον εξτρέμ αμαρκάριστο και πήρε τη σέντρα του Τζόρνταν Αγιου στο στήθος του υπέροχα προτού συντρίψει την εστία στο κοντινό δοκάρι.

Η αρχική σπίθα της Τσέλσι έσβησε και οι φιλοξενούμενοι έστησαν στρατόπεδο στο μισό τους, με στόχο να τερματίσουν ένα σερί επτά αγώνων χωρίς νίκη.

Ο πλέι μέικερ Εμπερέτσι Εζέ εκτέλεσε ένα φάουλ μπροστά στα μάτια των φιλάθλων της Πάλας και ο τερματοφύλακας της Τσέλσι, Τζόρτζε Πέτροβιτς, απέτρεψε τον Ζαν Φιλίπ Ματέτα.

Ο Τζάκσον έδωσε μια χρυσή ευκαιρία πυροβολώντας άουτ αφού ο Κόνορ Γκάλαχερ τον γλίστρησε και όταν βρήκε δίχτυα λίγα λεπτά αργότερα, το γκολ αποκλείστηκε από το VAR για οφσάιντ.

Οι οπαδοί της Τσέλσι εξοργίστηκαν, αλλά η οργή τους μετατράπηκε σε ζητωκραυγές όταν τους καταλογίστηκε πέναλτι μετά από άλλη ανασκόπηση βίντεο μετά το φάουλ του Εζέ στον Μαντουέκε.

Ο 21χρονος εξτρέμ χάιδεψε ήρεμα την μπάλα και η Τσέλσι κράτησε την πίεση της Πάλας στις καθυστερήσεις για να κερδίσει μια τεταμένη νίκη.