Η Swiatek κάνει κρουαζιέρες για να κερδίσει στο United Cup | Η Express Tribune

ΠΕΡΘ:

Ο Iga Swiatek κέρδισε την Ισπανίδα Sara Sorribes Tormo με 6-2 6-1 στο United Cup τη Δευτέρα για μια δεύτερη νίκη στο single της σεζόν, και συνεργάστηκε με τον Hubert Hurkacz για να απολαύσει ένα “double bagel” που έβαλε την Πολωνία στους προημιτελικούς του τουρνουά μεικτών ομάδων.

Οι Swiatek και Hurkacz ξεπέρασαν τους Sorribes Tormo και Alejandro Davidovich Fokina με 6-0 6-0 στο μικτό διπλό για να εξασφαλίσουν ότι οι κορυφαίοι σπόροι τερμάτισαν ως νικητές του γκρουπ Α στη διοργάνωση 18 εθνών που προσφέρει 10 εκατομμύρια δολάρια σε χρηματικό έπαθλο.

«Είμαι χαρούμενος αυτή τη στιγμή που έχω έναν άλλο σεφ στο αρτοποιείο», είπε ο παγκόσμιος νούμερο ένα Swiatek, η ικανότητα του οποίου να συντρίβει τους μονούς αντιπάλους χωρίς να παραχωρεί παιχνίδια έχει πυροδοτήσει μιμίδια «Iga's Bakery» στα social media.

«Όχι, αστειεύομαι. Στο Twitter είπαν ότι το αρτοποιείο πρέπει να είναι κλειστό την παραμονή της Πρωτοχρονιάς, αλλά εδώ είμαστε. Είμαι χαρούμενος που έπαιξα τόσο καλά και ο Hubi είναι ένας εξαιρετικός συνεργάτης για μικτά διπλά».

Swiatekπου κέρδισε τη Βραζιλιάνα Beatriz Haddad Maia το Σάββατο, νωρίτερα έσυρε την Πολωνία πίσω στην ισοπαλία με την Ισπανία με τη νίκη της επί της Sorribes Tormo αφού ο Davidovich Fokina έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με νίκη 3-6 6-3 6-4 επί της Hurkacz.

Εν τω μεταξύ, ο Κάσπερ Ρουντ κέρδισε τον δεύτερο συνεχόμενο αγώνα μονού του στη σεζόν τη Δευτέρα, προτού επιστρέψει στο μικτό διπλό για να οδηγήσει τη Νορβηγία να περάσει από την Κροατία στο United Cup.

Το νούμερο 23 του κόσμου, Donna Vekic, πέρασε με 7-5, 3-6, 6-3 την ανεπανάληπτη Malene Helgo για να δώσει στους Κροάτες ένα νικηφόρο ξεκίνημα στην ισοπαλία του Ομίλου F στο τουρνουά μικτών ομάδων στο Σίδνεϊ.

Αλλά ο τρεις φορές φιναλίστ του Grand Slam, ο Ρουντ, πέρασε από τον Μπόρνα Κόριτς με 6-4, 6-1 σε μόλις 89 λεπτά για να ισοφαρίσει, στη συνέχεια συνεργάστηκε με τον Ούλρικε Εικέρι για να κερδίσει τον Βέκιτς και τον Ιβάν Ντόντιγκ με 6-2, 3-6, 10-7.

Ήταν μια πολύ αναγκαία νίκη για τη Νορβηγία που έχασε από την Ολλανδία το Σαββατοκύριακο.

«Έχω κίνητρο για τη νέα χρονιά, είμαι φρέσκος και είμαι έτοιμος», δήλωσε ο νούμερο 11 του κόσμου, Ρουντ. “Άλλος ένας σπουδαίος αγώνας στο single. Είμαι πολύ χαρούμενος που ξεκινάω τη νέα χρονιά έτσι.”

Ακολούθησε μια παρόμοια κυρίαρχη νίκη με 6-3, 6-4 επί του Ολλανδού Tallon Griekspoor το Σάββατο.

Ο Ρουντ έχασε το σερβίς μόνο μία φορά στους δύο αγώνες και δεν είχε σπάσει τη Δευτέρα.

Κέρδισε επίσης 12 από τις 13 προσεγγίσεις καθαρού και είπε ότι είχε δουλέψει σκληρά για να βελτιώσει τα βόλεϊ του.

«Δεν θα γίνω ποτέ ο τύπος που θα είναι πάνω από το δίχτυ, αλλά προσπαθώ να μπω στο γήπεδο λίγο περισσότερο», είπε.

Η Βέκιτς χρειάστηκε δύο ώρες και 49 λεπτά για να νικήσει τον Χέλγκο, ο οποίος έπαιξε πολύ καλύτερα από ό,τι πρότεινε η κατάταξή της στο 539.

Ο Βέκιτς δοκιμάστηκε στο πρώτο σετ, υστερώντας 5-2 πριν κερδίσει τους επόμενους οκτώ πόντους για να επιστρέψει στο σερβίς και να περάσει με 7-5.

Ο Χέλγκο πήρε άλλο ένα προβάδισμα 5-2 στο δεύτερο σετ και αυτή τη φορά κρεμάστηκε. Όμως η Βέκιτς έσπασε για ένα πλεονέκτημα 4-2 στο τρίτο και μετέτρεψε το δεύτερο ματς της πόιντ σε 5-3 για να κερδίσει.

Η Γερμανία υπό την ηγεσία του Alexander Zverev συναντά τη Γαλλία στον όμιλο D αργότερα τη Δευτέρα στο Σίδνεϊ, αφού κέρδισε την Ιταλία με 2-1 στην αρχική τους ισοπαλία.