Η Swiatek ξεπερνά την Πολωνία πέρα ​​από τη Γαλλία και στον τελικό του United Cup | Η Express Tribune

ΣΙΔΝΕΪ:

Ο νικητής των τεσσάρων Grand Slam Iga Swiatek και ο συμπαίκτης Hubert Hurkacz σάρωσαν την κορυφαία Πολωνία στον τελικό του United Cup το Σάββατο με μια σκληρή νίκη επί της Γαλλίας.
Ο Hurkacz, στο ρεκόρ καριέρας εννέα στον κόσμο, νίκησε τον αριστερόχειρα Adrian Mannarino με 6-3, 7-5 στο Σίδνεϊ, πριν ο νούμερο ένα στον κόσμο Swiatek ανατρέψει την Caroline Garcia με 4-6, 6-1, 6-1.
Θα παίξουν είτε με τη Γερμανία του Alexander Zverev είτε με τη γηπεδούχο της Αυστραλίας στο κριτήριο της διοργάνωσης μικτών ομάδων της Κυριακής ενόψει του Australian Open.
Είναι ο πρώτος τελικός για την Πολωνία, η οποία έχασε στον ημιτελικό πέρυσι από την ενδεχόμενη πρωταθλήτρια των Ηνωμένων Πολιτειών.
«Είμαι χαρούμενος που επέστρεψα και δεν έκανα τόσα λάθη όπως στο πρώτο σετ», είπε ο Swiatek. «Σίγουρα, ο Caro άσκησε πίεση ως συνήθως, οπότε είμαι χαρούμενος που περάσαμε στον τελικό.
«Μερικές φορές είναι λίγο δύσκολο να δείξεις (σε) ένα πράγμα που άλλαξε (μετά το πρώτο σετ). Απλώς αισθάνομαι ότι έπρεπε να ηρεμήσω λίγο και να μην βιάζομαι», πρόσθεσε.
Ο Γκαρσία ήταν ο σωτήρας της Γαλλίας στη νίκη της με 2-1 επί της Νορβηγίας στα προημιτελικά, περνώντας από μια τιτάνια μάχη ενάντια στον ανήγγελτο Malene Helgo, και στη συνέχεια στηρίχθηκε για να κερδίσει σε μικτά διπλά.
Επέδειξε και πάλι το μαχητικό της πνεύμα σπάζοντας τον Swiatek για προβάδισμα 4-3 και παίρνοντας το πρώτο σετ σε 43 λεπτά.
Αλλά αυτό ήταν τόσο καλό όσο ήταν για το νούμερο 20 του κόσμου, ο οποίος πάτησε πάσο καθώς ο Swiatek κινήθηκε μέσα από τα γρανάζια για να κυριαρχήσει στο υπόλοιπο του αγώνα
Η Swiatek ανέκτησε το μομέντουμ στο δεύτερο σετ, σημειώνοντας προβάδισμα 5-0 πριν μετατρέψει το τρίτο σετ της σε 5-1.
Ένα διάλειμμα στην αγάπη στο εναρκτήριο παιχνίδι του καθοριστικού σετ ξεφούσκωσε τη Garcia, με τη Swiatek να είναι σε μεγάλο βαθμό ανενόχλητη καθώς έτρεχε μέχρι τη γραμμή του τερματισμού.
Ένας σταθερός Hurkacz έπαιξε καλά στις κρίσιμες στιγμές και κράτησε σερβίς με λίγα προβλήματα για να κλείσει τον αγώνα του σε 1 ώρα και 41 λεπτά.
«Πιστεύω ότι σίγουρα σήμερα ήταν μια πραγματική μάχη», είπε ο Hurkacz, ο οποίος κέρδισε το Masters της Σαγκάης πέρυσι και επίσης γεύτηκε τη νίκη στη Μασσαλία.
«Ο Adrian έπαιζε πολύ δύσκολα σουτ και είναι δύσκολο να παίξεις εναντίον.
«Έτσι, πάλευα για κάθε σημείο και νομίζω ότι διανοητικά ήμουν σε θέση να παραμείνω στο παρόν, να παραμένω θετικός πριν από κάθε πόντο και νομίζω ότι ήμουν επίσης πολύ ανθεκτικός σήμερα».