Νο. 1 Χιούστον ράλι για να κερδίσει το μερίδιο του τίτλου Big 12

ΟΡΛΑΝΤΟ, Φλόριντα — LJ Cryer σημείωσε 19 από τους 25 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο για να σηκώσει το Νο. 1 Χιούστον σε ένα έλα-από-πίσω 67-59 νίκη επί UCF το βράδυ της Τετάρτης και κερδίστε τουλάχιστον ένα μερίδιο από τον τίτλο της κανονικής σεζόν Big 12 στην πρώτη σεζόν των Cougars στο συνέδριο.

Το Χιούστον, το οποίο μετακόμισε από το American Athletic Conference, έχει κερδίσει είτε τουρνουά συνεδρίων είτε τίτλο κανονικής σεζόν σε έξι συνεχόμενες σεζόν.

Οι Cougars μπορούν να κατακτήσουν έναν απόλυτο τίτλο στο συνέδριο με μια νίκη στο τελευταίο τους παιχνίδι της κανονικής περιόδου ενάντια στο Νο. 14 του Κάνσας το Σάββατο ή με μια ήττα από την έκτη θέση της Iowa State το Σάββατο στο Kansas State.

«Ξέραμε ότι το Big 12 είναι το καλύτερο συνέδριο στο κολεγιακό μπάσκετ», είπε ο Cougars Τζουάν Ρόμπερτς είπε. “Το Χιούστον ήταν ένα νικηφόρο πρόγραμμα για μεγάλο χρονικό διάστημα. Δεν είχε μεγάλη σημασία σε ποιο συνέδριο καταλήξαμε, αφού ταξιδέψαμε με το DNA μας και τη σκληρότητά μας, νιώθω ότι μπορούμε να ανταγωνιστούμε οποιονδήποτε στο έθνος.”

Το Χιούστον (27-3, 14-3) προηγήθηκε με εννέα πόντους μετά από τρίποντο του Cryer με 2:18 να παίζει. Το UCF (15-14, 6-11) έκλεισε στα τέσσερα με λίγο περισσότερο από ένα λεπτό για να παίξει, και στη συνέχεια ο Cryer χτύπησε άλλο ένα σουτ συμπλέκτη για να απομακρυνθεί.

Οι Cougars υστερούσαν έως και επτά πόντους και δεν προηγήθηκαν ποτέ στο πρώτο ημίχρονο. Δεν πήραν το πρώτο τους προβάδισμα μέχρι Jamal Shead τράβηξε ένα 3 και έκανε το 45-42 με περίπου 12 λεπτά για να παίξει στο δεύτερο ημίχρονο.

Η άμυνα του Χιούστον κατέπνιξε το UCF σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, κρατώντας τους Ιππότες στο ένα γκολ για σχεδόν πέντε λεπτά για να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού.

«Αισθάνομαι ότι υπήρχαν σίγουρα κάποιες ανατροπές εκεί μέσα», γκαρντ της UCF Ντάριους Τζόνσον είπε. «Παίζαμε περιμετρικά και τους αφήναμε να βολευτούν στο D».

Ο Σιντ τερμάτισε με 16 πόντους και οκτώ ασίστ. Ο Ρόμπερτς είχε 12 πόντους και επτά ριμπάουντ. Ο Κράιερ σούταρε 9 στα 17 από το παρκέ, συμπεριλαμβανομένων 5 στα 11 στα τρίποντα.

“Ο προπονητής μου λέει να συνεχίσω να πυροβολώ ανεξάρτητα από το αν κάνω ή λείπω”, είπε ο Cryer. “Μόλις ξεκίνησα, έκαναν εξαιρετική δουλειά βάζοντας την μπάλα στα χέρια μου και οι συμπαίκτες μου έκαναν εξαιρετική δουλειά εμπιστεύοντάς μου την μπάλα. Πήγαμε εκεί έξω και κάναμε αυτό που κάναμε.”

CJ Walker Κορυφαίος της UCF με 15 πόντους. Jaylin Sellers πρόσθεσε 12 πόντους.

Οι Knights έκαναν 45,5% για το παιχνίδι. Κράτησαν τους Cougars στο 37,5% σουτ και 2-for-11 από 3 στο πρώτο ημίχρονο.

Το Χιούστον έκανε 18 ανατροπές και πέτυχε 22 πόντους.

Η UCF είχε μόλις τέσσερις βαθμούς από 10 αναγκαστικούς τζίρους.