Οι γίγαντες δεν είναι ικανοποιημένοι με την πρόοδό τους απέναντι στους Eagles

ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ — Δεν υπάρχουν ηθικές νίκες στο NFL. Η πρόοδος δεν είναι αρκετή.

Οι Γίγαντες έκλεισαν κάπως το κενό στους Eagles, πέφτοντας στον περιφρονημένο αντίπαλο τους, 33-25στο Lincoln Financial Field.

Ο αγώνας της Δευτέρας για την Ημέρα των Χριστουγέννων ήταν η πρώτη φορά που οι ομάδες συγκρούστηκαν από τότε που οι Eagles απέκλεισαν τους Giants από τα πλέι οφ με 38-7 στο NFC Divisional Round πέρυσι, την τελευταία από τις τρεις ήττες από τη Philadelphia την περασμένη σεζόν.

Το κλείσιμο δεν το κόβει, αλλά είναι μια αρχή. Ωστόσο, είναι δύσκολο να το δεις έτσι.

Όχι όταν οι Giants έχουν χάσει τώρα 10 κατευθείαν από τους Eagles και τους Cowboys, τους δύο πιο περιφρονημένους αντιπάλους τους και την ξεκάθαρη τάξη του NFC East.

«Δεν το έκλεισα», είπε ο Saquon Barkley. «Φαίνεται ξεκάθαρα. Παίξαμε δύο φορές τους Cowboys, νικήσαμε. Έδωσα ένα πολύ καλό παιχνίδι εδώ, νικήσαμε. Δεν λέω τίποτα αρνητικό, αυτή είναι η αλήθεια. Αν αυτή η ομάδα, αυτό το franchise θέλει να πάει εκεί που θέλουμε, πρέπει να αρχίσουμε να νικάμε αυτές τις ομάδες».

Ο Saquon Barkley #26 των New York Giants έρχεται από τον πάγκο
Ο Saquon Barkley δεν είναι έτοιμος να επαινέσει την πρόοδο καθώς οι Γίγαντες συνεχίζουν να αγωνίζονται ενάντια στους Eagles. Bill Kostroun/New York Post

Η ήττα της Δευτέρας σημείωσε την 11η συνεχόμενη σειρά των Giants στο Lincoln Financial Fieldόπου δεν έχουν κερδίσει από το 2013.

Ήταν η πέμπτη συνεχόμενη ήττα των Giants στον αγώνα συνολικά, και τώρα είναι 6-26 στα τελευταία 32 ματς με τους Eagles. Ο ίδιος ο Μπάρκλεϊ είναι τώρα 0-6 στο Linc και 1-9 συνολικά.

“Τα τελευταία δύο χρόνια – όχι μόνο τα τελευταία δύο χρόνια, νιώθω ότι όλοι προσπαθούν να το κάνουν σαν ένα πρόσφατο πράγμα – την τελευταία δεκαετία … δεν έχουμε νικήσει τον Philly και παλεύουμε με το Dallas”, είπε ο Barkley. «Αυτή είναι απλώς η αλήθεια».

Ο Darren Waller #12 και ο Wan'Dale Robinson #17 των New York Giants αντιδρούν μετά την ήττα με 33-25. Getty Images

Οι γίγαντες φάνηκαν έτοιμοι για άλλη μια απώλεια στο ημίχρονο, παρόμοιο με τον τρόπο που γρήγορα ξέσπασε η ήττα στα πλέι οφ του περασμένου έτους.

Έμειναν πίσω με 20-3, είχαν μόλις 101 συνολικά γιάρδες και ήταν 1 προς 8 στην τρίτη πτώση.

Αλλά επέστρεψαν με νύχια στο παιχνίδι, βοηθούμενοι από το χτύπημα του Boston Scott στο εναρκτήριο λάκτισμα του δευτέρου ημιχρόνου. Οι γίγαντες πήραν τη μπάλα στη γραμμή των 14 υάρδων των Eagles και χρησιμοποίησαν τρεις συνεχόμενες σειρές του Barkley για να σκοράρουν και να μειώσουν το έλλειμμα σε 20-10.

Ένα εκλεκτό 76 γιάρδας από τον Adoree' Jackson αργότερα στο τρίτο δεκάλεπτο μαζί με μια μετατροπή δύο πόντων μείωσαν ξανά σε 20-18.

«Ανησυχείς στο ημίχρονο; Είναι ένα παιχνίδι 60 λεπτών», είπε ο προπονητής Brian Daboll. «Αγωνιστικό παιχνίδι. Δώστε τους εύσημα».

Ξαφνικά, οι Γίγαντες το έκαναν παιχνίδι.

Όμως, όπως σχεδόν κάθε αγώνας μεταξύ αυτών των ομάδων στην πρόσφατη μνήμη, έτσι και αυτοί δεν μπορούσε να ξεπεράσει την καμπούρα.

«Αισθάνομαι ότι μπορείτε να μετρήσετε το χάσμα με τόσους πολλούς διαφορετικούς τρόπους», είπε ο Ντάρεν Γουόλερ. «Ήταν ένα παιχνίδι που ήταν στο τέλος. Μπορείτε να συγκρίνετε ταλέντο. Ήμασταν εκεί με την ευκαιρία να κερδίσουμε στο τέλος».

Οι Giants θα πάρουν άλλη μια βολή στους Eagles στο φινάλε της σεζόν στις 7 Ιανουαρίου στο MetLife.