Οι Mangiapane και Huberdeau βοηθούν τους Flames να νικήσουν τον Wild 3-1 | Globalnews.ca

Ο Andrew Mangiapane και ο Jonathan Huberdeau σημείωσαν γκολ πρώτης περιόδου για την Calgary και ο Blake Coleman πρόσθεσε ένα άδειο δίχτυ καθώς οι Flames συνέχισαν να νικήσουν τη κοντόχειρη Minnesota Wild με 3-1 το βράδυ της Τρίτης.

Ο Jacob Markstrom έκανε 28 αποκρούσεις στα δίχτυα για να κερδίσει τη νίκη.

Το έβδομο γκολ του Mangiapane στη σεζόν άνοιξε το σκορ στις 11:40 της πρώτης περιόδου. Ο ακραίος τρίτης γραμμής ανακατεύθυνε ένα σουτ από τον Ράσμους Άντερσον και αναπήδησε τον τερματοφύλακα της Wild Marc-Andre Fleury για το προβάδισμα 1-0.

Κάντε κλικ για αναπαραγωγή βίντεο:

Το Calgary Flames φέρνει κέφι στους νεαρούς ασθενείς στο νοσοκομείο

Ο Χουμπερντό έκανε το 2-0 με 23,1 δευτερόλεπτα να απομένουν για την πρώτη περίοδο. Έκοψε προς τα δίχτυα και έριξε ένα μπακχαντ σουτ πέρα ​​από τον Fleury για το πέμπτο του στη σεζόν. Ήταν το πρώτο γκολ του Χουμπερντό από τις 20 Νοεμβρίου και μόλις ο δεύτερος βαθμός στα τελευταία 14 παιχνίδια.

Η ιστορία συνεχίζεται κάτω από τη διαφήμιση

“Αυτός προφανώς ένιωθε καλά, και ειδικά για να το τελειώσει με μια νίκη”, είπε ο Huberdeau. «Νομίζω ότι τον τελευταίο καιρό παίζουμε καλύτερα, οπότε νομίζω ότι ήταν καλό να βάλουμε και τη χημεία στη γραμμή μας».

Λάβετε τα τελευταία Εθνικά νέα.

Αποστέλλεται στο email σας, κάθε μέρα.

Μετά το παιχνίδι, ο Huberdeau είπε ότι ο βοηθός προπονητής Marc Savard άξιζε κάποια εύσημα για την ταινία του Huberdeau στα δύο τελευταία παιχνίδια. Ο Χουμπερντό είχε μια ασίστ την Κυριακή κόντρα στη Φιλαδέλφεια πριν από το γκολ της Τρίτης που έληξε μια ξηρασία 18 τερμάτων.

Η Μινεσότα παραμένει χωρίς τον πρώτο σκόρερ Kirill Kaprizov, ο οποίος τραυματίστηκε το Σάββατο κόντρα στη Winnipeg. Ο τερματοφύλακας Filip Gustavsson και ο επιθετικός Vinni Lettieri τέθηκαν και οι δύο σε αποθεματικό τραυματισμού με τραυματισμούς στο κάτω μέρος του σώματος, που σημαίνει ότι θα χάσουν ο καθένας τουλάχιστον μία εβδομάδα.

Ο άγριος επιθετικός Marcus Foligno έχασε τον πρώτο του αγώνα για τη σεζόν την Τρίτη λόγω τραυματισμού στο κάτω μέρος του σώματος και αντικαταστάθηκε στην ενδεκάδα από τον Sammy Walker.

Ο Μάρκστρομ δεν δοκιμάστηκε πολύ στις δύο πρώτες περιόδους, αντιμετωπίζοντας συνολικά 12 βολές στα δύο. Αλλά ο τερματοφύλακας των Flames σταμάτησε και τα 17 σουτ Wild που αντιμετώπισε στην τρίτη περίοδο για να βοηθήσει το Calgary να κρατήσει τη νίκη.

Σε έξι παιχνίδια από τότε που επέστρεψε από έναν τραυματισμό, ο Markstrom έχει 4-2-0 και έχει επιτρέψει συνολικά 11 γκολ σε αυτά τα έξι παιχνίδια.

«Ήταν εξαιρετικός», είπε ο προπονητής των Φλέιμς, Ράιαν Χούσκα. «Ήταν ο καλύτερος παίκτης μας με διαφορά απόψε. Θα τον χρειαστούμε για να συνεχίσει να είναι».

Ο Pat Maroon έβαλε τους Wild στο ταμπλό με το πρώτο του γκολ από τις 30 Νοεμβρίου και έκανε το 2-1. Ο Maroon πέτυχε το ριμπάουντ από ένα σουτ του Nic Petan που προσπέρασε τον Markstrom στο 9:28 της δεύτερης περιόδου.

Ο Fleury σταμάτησε 30 σουτ στην ήττα, δύο μέρες αφότου έπαιξε στον 1.000ο αγώνα NHL καριέρας του.

Η Μινεσότα έχει χάσει τρεις σερί. Οι Wild επικράτησαν με 13-7 στην πρώτη περίοδο.

«Νόμιζα ότι τη δεύτερη και την τρίτη περίοδο υπαγορεύσαμε το παιχνίδι και δώσαμε στους εαυτούς μας την ευκαιρία να κερδίσουμε το παιχνίδι», δήλωσε ο επικεφαλής προπονητής της Μινεσότα, Τζον Χάινς. «Απόψε το ξωτικό δεν μας πήγε. Νόμιζα ότι ο τερματοφύλακάς τους ήταν εξαιρετικός».

Το άδειο δίχτυ του Κόουλμαν, το 14ο γκολ του στη σεζόν, ήρθε με 56,7 δευτερόλεπτα να απομένουν αφότου οι Wild τράβηξαν τον Fleury.

Η Τρίτη σηματοδότησε το πρώτο από ένα road trip τεσσάρων αγώνων για το Κάλγκαρι. Οι Flames έχουν τώρα μια σειρά από τρία παιχνίδια σε τέσσερις ημέρες από την Πέμπτη.