Ο Καναδάς αποχωρεί από το παγκόσμιο πρωτάθλημα χόκεϊ εφήβων μετά την ήττα 3-2 από τους Τσέχους | Globalnews.ca

Ο Jakub Stancl σημείωσε το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι με 11,7 δευτερόλεπτα να απομένουν για την τρίτη περίοδο, καθώς η Τσεχία επέζησε από το προβάδισμα 2-0 νικώντας τον Καναδά με 3-2 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του παγκόσμιο πρωτάθλημα χόκεϊ εφήβων την Τρίτη.

Ο Tomas Cibulka είχε το άλλο γκολ για την Τσεχία. Ο Jakub Vondras πήρε τη νίκη.

Ο Matthew Wood και ο Jake Furlong απάντησαν για τον Καναδά. Ο Mathis Rousseau πήρε την ήττα στο πέμπτο συνεχόμενο ξεκίνημά του στο τουρνουά κάτω των 20 ετών.

Οι Βορειοαμερικανοί συνέχισαν το παιχνίδι για το μεγαλύτερο μέρος του τελευταίου 40 λεπτών προτού ο Στανκλ πυροβολήσει ένα σουτ στο τέρμα στα νεκρά δευτερόλεπτα του κανονισμού που ξέφυγε από το ραβδί του Καναδού αμυντικού Όλιβερ Μπονκ –του γιου του πρώην NHLer Ράντεκ Μπονκ– και κέρδισε έναν έκπληκτο Ρουσό. .

Ο προημιτελικός της Τρίτης ήταν ένας επαναληπτικός αγώνας για το περσινό χρυσό μετάλλιο στο Χάλιφαξ, τον οποίο ο Καναδάς πήρε 3-2 στην παράταση. Πέντε μέλη αυτής της τσέχικης ομάδας ντύθηκαν την Τρίτη, ενώ ο επιθετικός Όουεν Μπεκ ήταν ο μόνος που επέστρεφε στον Καναδά.

Η ιστορία συνεχίζεται κάτω από τη διαφήμιση

Ο Καναδός εξτρέμ Μάθιου Σαβοΐα επέστρεψε στην ενδεκάδα την Τρίτη μετά από τραυματισμό στο κάτω μέρος του σώματος, μετά τη νίκη της Κυριακής με 6-3 επί της Γερμανίας.

Ο Conor Geekie επέστρεψε επίσης για τον Καναδά. Ο μεγάλος φόργουορντ απέφυγε την αποβολή από το πειθαρχικό πάνελ της Διεθνούς Ομοσπονδίας Χόκεϊ επί Πάγου μετά την παρενόχληση του αγώνα για παράνομο έλεγχο στο κεφάλι μόλις 11 δευτερόλεπτα πριν την Κυριακή.

Ο Καναδός Owen Allard, αριστερά, σε δράση με τον Matyas Melovsky της Τσεχίας και τον τερματοφύλακα Michael Hrabal κατά τη διάρκεια του προημιτελικού αγώνα χόκεϊ επί πάγου IIHF Junior μεταξύ Καναδά και Τσεχίας στο Scandinavium στο Γκέτεμποργκ, Σουηδία, Τρίτη 2 Ιανουαρίου 2024.

Adam Ihse/TT News Agency μέσω AP

Με 2-0 έναντι της Τσεχίας σε 20 λεπτά, ο Rousseau σταμάτησε τον Eduard Sale σε ένα 2-on-1 στις αρχές του δεύτερου.

Λάβετε τα τελευταία Εθνικά νέα.

Αποστέλλεται στο email σας, κάθε μέρα.

Στη συνέχεια, ο Wood πήρε μια πάσα από τον Easton Cowan λίγα λεπτά αργότερα για να πετύχει το δεύτερο του και να μειώσει το προβάδισμα της Τσεχίας στο μισό στο 3:43 και να δώσει ελπίδες στους ταξιδιώτες Καναδούς οπαδούς.

Η ομάδα με τα κόκκινα συνέχισε να πιέζει καθώς περνούσε η περίοδος και ο Furlong πέτυχε τελικά την ισοφάριση με 3:20 να απομένουν όταν το σουτ του πόντους κέρδισε τον Vondras στα έξι πόδια με τον Geekie μπροστά.

Ο Καναδάς δεν μπορούσε να κάνει τίποτα με το πρώτο power play του παιχνιδιού στις αρχές του τρίτου προτού ο Brayden Yager χτυπήσει στο δοκάρι από την υποδοχή.

Ο Σαβουά είχε μια μεγάλη ευκαιρία μόλις τέσσερα λεπτά για να τελειώσει ο κανονισμός, αλλά έστειλε το σουτ του άουτ.

Κάντε κλικ για αναπαραγωγή βίντεο:

Οι νεαροί παίκτες χόκεϋ της NS πηγαίνουν σε παγκόσμιο πρωτάθλημα

Ο Καναδάς, μείον πέντε επιλέξιμους παίκτες στα πλεονεκτήματα και δύο ακόμη εκτός λόγω τραυματισμού ή ασθένειας, είχε καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι, αλλά έδωσε μερικές καλές ευκαιρίες για σουτ.

Αναζητώντας ένα τρίτο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο και το 21ο στη χώρα συνολικά, οι Καναδοί έπεσαν πίσω με 1-0 στο 7:51 του πρώτου όταν ο αμυντικός Noah Warren έκανε κακή ανάγνωση στην ουδέτερη ζώνη και ο Stancl πυροβόλησε τη δεύτερη πλευρά του τουρνουά. στον Ρουσσώ.

Η Τσεχία δέχτηκε ένα πέναλτι όταν ο Γουόρεν έκοψε τον Ντόμινικ Ράιμον, αλλά ο Ρουσό έκανε την απόκρουση με ένα τσακ.

Ο Καναδός τερματοφύλακας, ο οποίος μπήκε με ποσοστό απόκρουσης 0,924 σε τέσσερις εκκινήσεις, έφταιγε για το γκολ 2-0 με 1:59 να απομένει την περίοδο που ο Cibulka έβαλε ένα πόντο μέσα από ένα σκριν που βρήκε τον δρόμο του Ρουσό.

Ο 19χρονος χωρίς σύνταξη netminder απάντησε με αυτό το μεγάλο σταμάτημα νωρίς στο δεύτερο προτού οι συμπαίκτες του τελικά περάσουν στο ογκώδες Vondras.