Ο κεραυνός του Μόντριτς ραγίζει τις καρδιές της Σεβίλλης | Η Express Tribune

ΜΑΔΡΙΤΗ:

Βετεράνος μέσος του Λούκα Μόντριτς Το κέρλινγκ χάρισε τη Ρεάλ Μαδρίτης μια νίκη 1-0 επί της Σεβίλλης την Κυριακή, σηκώνοντάς της οκτώ βαθμούς διαφορά από την Μπαρτσελόνα στην κορυφή της La Liga, όπου είναι αήττητη σε 20 αγώνες.

Η τελευταία ήττα της Μαδρίτης στο πρωτάθλημα ήρθε τον Σεπτέμβριο.

Η τρίτη θέση της Χιρόνα απέχει ακόμη ένα βαθμό. Δεν είναι στη δράση μέχρι τη Δευτέρα, όταν θα αντιμετωπίσουν τη Ράγιο Βαγιεκάνο.

Με τους Jude Bellingham και Joselu και τους δύο τραυματίες, και τους Eduardo Camavinga και Dani Carvajal να αποκλείονται, η Μαδρίτη υποχώρησε στις πρώτες ανταλλαγές και ο Youssef En-Nesyri έχασε μια πρώτη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

Ο αγώνας της Κυριακής φαινόταν να οδηγείται σε αδιέξοδο έως ότου ο 38χρονος Μόντριτς, ο οποίος ήταν καθυστερημένος ως αλλαγή, έκανε ένα τρομερό χτύπημα έξω από τη μεγάλη περιοχή μετά από 81 λεπτά, καθώς ο διαιτητής απομάκρυνε τους θυμωμένους ισχυρισμούς της Σεβίλλης για οφσάιντ.

Ένα εξίσου εντυπωσιακό χτύπημα του Lucas Vazquez είχε σβήσει με το VAR μετά από 10 λεπτά, μια απόφαση που προκάλεσε γέλια και έφερε κίτρινη κάρτα στον προπονητή της Ρεάλ. Κάρλο Αντσελότι.

«Αξίζαμε τη νίκη, κρατήσαμε την ένταση μέχρι το τέλος και αυτό συμβαίνει όταν το πετυχαίνεις», είπε ο Ιταλός τεχνικός.

Ο αγώνας είδε τον 37χρονο Σέρχιο Ράμος να επιστρέφει στο Σαντιάγο Μπερναμπέου όπου πέρασε 16 σεζόν, αλλά ο Μόντριτς ήταν αυτός που έκλεψε τα πρωτοσέλιδα.

“Αποδείξαμε ότι δεν τα παρατάμε ποτέ. Αυτό είναι στο DNA της Ρεάλ Μαδρίτης”, είπε ο Μόντριτς.

«Θα προτιμούσαμε να είχαμε σκοράρει νωρίτερα, αλλά είναι ακόμα πιο συναρπαστικό όταν έρχεται αργά».

Ο Ουρουγουανός μέσος Φεντερίκο Βαλβέρδε είχε ένα ζωηρό παιχνίδι, χτύπησε ένα δοκάρι και έξυσε το δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο, καθώς οι Βινίσιους Τζούνιορ και Ροντρίγκο πήγαν επίσης κοντά.

Ο Βινίσιους ήταν ο παίκτης πίσω από το γκολ του Λούκας Βάσκεθ, το οποίο αποκλείστηκε όταν ο Νάτχο είχε κάνει ξεκάθαρα φάουλ στον Γιούσεφ Εν-Νεσύρι στην αναμέτρηση.

Πριν τον αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων της πυρκαγιάς σε πολυκατοικία στην ισπανική πόλη της Βαλένθια.

Το Σάββατο, η επανασχεδιασμένη ομάδα του Τσάβι, η Μπαρτσελόνα, συνέτριψε τη Χετάφε με 4-0 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση με τους Ζοάο Φέλιξ και Ραφίνια στο φύλλο αγώνα.

Ο Ολλανδός μέσος Frenkie De Jong και ο Fermin Lopez ήταν επίσης στο στόχαστρο.

“Ξέραμε σε ποιους χώρους να επιτεθούμε και τους ανοίξαμε σε αρκετές περιπτώσεις και από εκεί ήρθαν τα γκολ. Είναι μια νίκη που μας δίνει λίγο περισσότερη ηρεμία”, είπε ο προπονητής της Μπάρτσα Τσάβι.

Η κάτω πλευρά της Αλμερία ήρθε δύο φορές από πίσω για να κρατήσει την Ατλέτικο Μαδρίτης στο ισόπαλο 2-2. Το αδιέξοδο άφησε τους γηπεδούχους χωρίς νίκη τη φετινή σεζόν μετά από 26 αγώνες.

Η Ατλέτικο, η οποία έχασε με 1-0 στον πρώτο αγώνα των 16 του Champions League από την Ίντερ στα μέσα της εβδομάδας, παραμένει τέταρτη, 13 βαθμούς από την κορυφαία Ρεάλ Μαδρίτης.