Ο Μέσι, ο Σουάρες ευστοχούν, αλλά το Μαϊάμι ηττήθηκε σε φιλικό με τη Σαουδική Αραβία | Η Express Tribune

ΡΙΑΔ:

Ο Λουίς Σουάρες πέτυχε το παρθενικό του γκολ για την Ίντερ Μαϊάμι και ο Λιονέλ Μέσι σημείωσε ένα πέναλτι, αλλά δεν ήταν αρκετό για να σταματήσει την ομάδα της Major League Soccer να πέσει στην ήττα με 4-3 από την ομάδα της Σαουδικής Αραβικής Επαρχίας Αλ Χιλάλ στο Ριάντ τη Δευτέρα.

Μια κεφαλιά του 88ου λεπτού από τον Βραζιλιάνο επιθετικό Μάλκομ οδήγησε σε ένα διασκεδαστικό φιλικό στο Kingdom Arena, αφού το Μαϊάμι αντιμετώπισε το 3-3 από το 3-1 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο αγώνας ήταν ο τελευταίος σκέλος της περιοδείας του Μαϊάμι πριν από την έναρξη της σεζόν του Major League Soccer στις 21 Φεβρουαρίου.

Ο πρώην επιθετικός της Φούλαμ και Σέρβος διεθνής, Αλεξάνταρ Μίτροβιτς, πυροβόλησε με κεφαλιά την Αλ Χιλάλ στο 10ο λεπτό, περνώντας ψύχραιμα στο τέρμα του πέρα ​​από τον τερματοφύλακα του Μαϊάμι, Ντρέικ Κάλεντερ, μετά από μια καλοδουλεμένη κίνηση που άνοιξε την άμυνα.

Ο διεθνής Σαουδάραβας επιθετικός Abdullah Al-Hamdan έκανε το 2-0 μετά από 13 λεπτά, τιμωρώντας την εσφαλμένη απομάκρυνση του αμυντικού του Μαϊάμι, Νόα Άλεν.

Ο Σέρχιο Μπουσκέτς θα έπρεπε να είχε βάλει ένα γκολ πίσω για το Μαϊάμι στο 26ο λεπτό, αλλά έκανε βολέ από κοντά με τον τερματοφύλακα της Αλ Χιλάλ, Χμπιμπ Αλβοταγιάν, να νικάει.

Στο 34λεπτο, όμως, η πίεση του Μαϊάμι πήρε την ανταμοιβή της. Μια πάσα από τον Jordi Alba πάνω από την κορυφή έπιασε το τετράγωνο άμυνας της Al Hilal και ο Julian Gressel κούμπωσε στην μπάλα πριν γλιστρήσει στο μονοπάτι του Ο Σουάρες που τελείωσε σε κενό τέρμα στο μακρινό δοκάρι.

Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ, αλλά ένας έλεγχος VAR ανέτρεψε την κλήση οφσάιντ και το γκολ στάθηκε.

Η Αλ Χιλάλ αποκατέστησε το πλεονέκτημα των δύο τερμάτων της ένα λεπτό πριν από το ημίχρονο, ωστόσο όταν ο Αλ-Χαμντάν πέρασε στην περιοχή για τον Βραζιλιάνο επιθετικό Μάικλ να κουνήσει το κεφάλι του με το κεφάλι, αφού ο Καλλέντερ έφυγε από τη γραμμή του.

Το Μαϊάμι απάντησε δυναμικά μετά την ανάπαυλα και ισοφάρισε με δύο γκολ σε δύο λεπτά αμέσως μετά την επανεκκίνηση.

ο Μέσι έκανε το 3-2 από το σημείο του πέναλτι στο 54ο λεπτό, αφού ο Mohammed Jahfali κρίθηκε σκληρά ότι κατέβασε τον David Ruiz στην περιοχή.

Η Αλ Χιλάλ συνέχιζε να ανασυντάσσεται από το πέναλτι όταν το Μαϊάμι ισοφάρισε. Ο Μέσι σάρωσε μια μακρινή πάσα στο μονοπάτι του Ρουίζ, και ο εξτρέμ έκοψε από τα αριστερά και απέκρουσε ένα άγριο χτύπημα που έκανε το 3-3.

Το παιχνίδι έμοιαζε προορισμένο να τελειώσει ισόπαλο, αλλά ο Μάλκολμ έτρεξε στο σπίτι δύο λεπτά αργότερα για να σφραγίσει τη νίκη.

Πρόσωπο του Μαϊάμι Κριστιάνο ΡονάλντοΗ Al-Nassr στο δεύτερο φιλικό της στη Σαουδική Αραβία την Πέμπτη πριν πάει στην Ασία για αγώνες στο Χονγκ Κονγκ και την Ιαπωνία. AFP