Ο Μεντβέντεφ στον τελικό του Australian Open | Η Express Tribune

ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ:

Ο Daniil Medvedev παραδέχτηκε ότι ήταν τυχερός που αγωνίστηκε στον τρίτο τελικό του Australian Open την Παρασκευή με μια σκληρή ήττα από πίσω σε πέντε σετ του Alexander Zverev, ο οποίος αποκάλυψε ότι δεν ήταν καλά.

Ο τρίτος Ρώσος που δεν πεθαίνει ποτέ ήταν σε επισφαλή θέση στο Rod Laver Arena αλλά αντεπιτέθηκε για να κερδίσει με 5-7, 3-6, 7-6 (7/4), 7-6 (7/5), 6 -3 μετά από τέσσερις ώρες 18 λεπτά.

Ο παγωμένος Ιταλός Jannik Sinner θα τον περιμένει στον αγώνα τίτλου της Κυριακής μετά τον εκπληκτικό υπερασπιστή του πρωταθλητή Novak Djokovic στον άλλο ημιτελικό.

Ο Μεντβέντεφ έχει πάει στον τελικό δύο φορές στο παρελθόν, έχασε από τον Τζόκοβιτς το 2021 και τον Ραφαέλ Ναδάλ ένα χρόνο αργότερα.

Ήταν ένας μακρύς και επίπονος δρόμος για να επιστρέψουμε εκεί, με τον 27χρονο να επιζεί από δύο μάχες τεσσάρων σετ και ένα ζευγάρι αγώνων πέντε σετ πριν συναντήσει τον Ζβέρεφ.

Ωστόσο, αποδείχθηκε για άλλη μια φορά ότι έχει την αντοχή, καταρρίπτοντας τον έκτο σπόρο για να διατηρήσει ζωντανή την προσπάθειά του να κερδίσει έναν δεύτερο τίτλο Grand Slam μετά τη νίκη του US Open του 2021.

Παραδέχτηκε ότι ήταν «λίγο χαμένος» στα δύο αρχικά σετ.

«Αλλά κατά τη διάρκεια του τρίτου σετ απλώς έλεγα στον εαυτό μου ότι αν χάσω αυτό το ματς, θέλω απλώς να είμαι περήφανος για τον εαυτό μου», είπε ο 27χρονος, ο οποίος βρίσκεται στον έκτο τελικό του σε μεγάλο.

«Θέλω να παλέψω μέχρι το τέλος, να παλέψω για κάθε βαθμό. Και κατάφερα να κερδίσω και είμαι πολύ περήφανος.

«Μερικές φορές χρειάζεται να είσαι τυχερός και σήμερα είναι η μέρα μου».

Αλλά ήταν μια τεράστια απώλεια για τον Zverev, ο οποίος προσφέρθηκε να κάνει μόνο τον δεύτερο τελικό του Slam.

Είπε ότι δεν ένιωθε καλά από την εκπληκτική ανατροπή του δεύτερου σπορ Carlos Alcaraz στους προημιτελικούς.

“Εννοώ, είμαι λίγο άρρωστος. Αρρώστησα λίγο μετά τον αγώνα της Αλκαράζ με λίγο πυρετό και τέτοια πράγματα, έτσι προφανώς δεν βοήθησε στην ανάρρωση και έπαιξα πολύ”, είπε. .

«Λοιπόν, ναι, απλώς χάνουμε λίγο ενέργεια στο τέλος του δεύτερου σετ, και εναντίον του, είναι αδύνατο να παίξεις όταν δεν είσαι 100 τοις εκατό σωματικά».

Ο Ζβέρεφ έριξε το 4-1 στο πρώτο σετ, αλλά ο Μεντβέντεφ άρχισε σταδιακά να ανεβάζει την έντασή του και σημείωσε διπλό μπρέικ για να ισοφαρίσει σε 5-5, καθώς ο αγώνας μετατράπηκε σε ένα νωθρό βασικό.

Ένα τρίτο break για τον Zverev του έδωσε την ευκαιρία να σερβίρει για το σετ για δεύτερη φορά και ήρθε μέσα από μια τιτάνια μάχη που περιελάμβανε ένα επικό ράλι 51 βολών και ένα άλλο 40.

Κέρδισε ξανά το πρώτο αίμα στο σετ δύο, μετατρέποντας ένα τέταρτο break point στο πέμπτο παιχνίδι.

Η οπισθοδρόμηση πλήγωσε την αποφασιστικότητα του Μεντβέντεφ, με τον Γερμανό να υπαγορεύει όλο και περισσότερο τις συγκεντρώσεις, ωθώντας τον από γωνία σε γωνία για να σταθεροποιηθεί και να κερδίσει προβάδισμα δύο σετ.

Μεντβέντεφ μπήκε ελαφρώς από τη βαθιά βασική θέση του στο τρίτο σετ και άλλαξε τη δυναμική, με ένα πιο επιθετικό παιχνίδι με δίχτυ να ωθεί το σετ σε τάι μπρέικ που κέρδισε.

Το τέταρτο σετ ακολούθησε το τρίτο, χωρίς τίποτα μεταξύ των παικτών μέχρι ένα άλλο τάι μπρέικ, όταν ο Ζβέρεφ λύγισε στο σερβίς όταν δύο πόντους μακριά από τον τελικό.

Ο ολοένα και πιο απογοητευμένος Zverev έσωσε δύο break points στο πέμπτο game του καθοριστικού σετ πριν παραδοθεί στο τρίτο με δίχτυ φόρεχαντ.

Έβαλε τον Ρώσο μπροστά με 3-2 και εδραιώθηκε στο σερβίς, χωρίς επιστροφή για τον Ζβέρεφ.