Ο Ντέιβις φέρει το UNC με το Smith Center-record 42

CHAPEL HILL, NC — Μετά από ένα τεράστιο πρώτο ημίχρονο, RJ Davis δεν έβλεπε κανένα λόγο να υποχωρήσει.

Ο Ντέιβις πέτυχε τέσσερα σερί τρίποντα κατά τη διάρκεια μιας καθηλωτικής διαδρομής στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας στους 42 πόντους που ήταν κορυφαίος στην καριέρα του και στο Νο. 9 Βόρεια Καρολίνα απέτρεψε την ολίσθηση Μιάμι 75-71 το βράδυ της Δευτέρας.

«Ένιωσα καλά το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού», είπε ο Ντέιβις. “Βγήκα καυτός. Είπα στον εαυτό μου αφού είχα ένα καλό πρώτο ημίχρονο για να συνεχίσω να παραμένω σε αυτό. Ήμουν επιθετικός και οι βολές έπεφταν. Για μένα το να έχω μια τέτοια απόδοση απόψε σημαίνει τον κόσμο για μένα.”

Ο Ντέιβις, ένας ανώτερος γκαρντ, σημείωσε ρεκόρ σκορ στο Smith Center, ξεπερνώντας τους 40 πόντους από τον πρώην Αμερικανό Τάιλερ Χάνσμπρο με τον πρώην Τάρ Χέλς. Georgia Tech το 2006.

Ο Ντέιβις ήταν ο μόνος παίκτης των Tar Heels (22-6, 14-3 Atlantic Coast Conference) που σκόραρε διψήφιο αριθμό, σημειώνοντας μόλις την τέταρτη φορά τις τελευταίες 25 σεζόν που η UNC κέρδισε έναν αγώνα με μόνο έναν παίκτη σε διψήφιο αριθμό και για πρώτη φορά από το 2011, σύμφωνα με την έρευνα ESPN Stats & Information.

«Δεν ήταν μόνο οι πόντοι του», είπε ο προπονητής των Tar Heels, Hubert Davis. “Νόμιζα ότι ήταν υπέροχος αμυντικά, φρόντιζε τη μπάλα. Χρειαζόμασταν κάθε κομμάτι από τα 42 του.”

Norchad Omier είχε 22 πόντους, Bensley Joseph σημείωσε 21 και Kyshawn George πρόσθεσε 14 για να προηγηθεί το Μαϊάμι (15-14, 6-12), το οποίο έχασε τον έβδομο σερί αγώνα του.

Ο Omier έχασε ένα γάντζο σουτ στη λωρίδα που θα μπορούσε να ισοφαρίσει σε 45 δευτερόλεπτα περίπου. Στη συνέχεια, δύο φορές στα τελευταία 25 δευτερόλεπτα, η Βόρεια Καρολίνα εξασφάλισε επιθετικά ριμπάουντ από χαμένες ελεύθερες βολές.

«Ήταν μια γενναία προσπάθεια από μέρους μας», είπε ο προπονητής του Μαϊάμι Τζιμ Λαρανάγκα. “Ο RJ Davis είχε μια απάντηση κάθε φορά που κάναμε ένα τρέξιμο.”

Η Βόρεια Καρολίνα, με τρεις αγώνες της κανονικής σεζόν να απομένουν, αύξησε το προβάδισμά της στο ACC σε 1½ αγώνες έναντι της δεύτερης θέσης Δούκας.

Ο Ντέιβις συγκέντρωσε τους περισσότερους πόντους για παίκτη των Tar Heels από τότε που ο Shammond Williams σκόραρε 42 σε μια νίκη διπλής παράτασης το 1998 στο Georgia Tech.

«Μας έβαλε στην πλάτη του και ανέλαβε το παιχνίδι», φόργουορντ της Βόρειας Καρολίνας Χάρισον Ίνγκραμ είπε. «Ο RJ πήρε την μπάλα και [let’s] δείτε τι κάνει».

Το Μαϊάμι πλησίασε μετά από 64-50, ακόμη και με τον Ντέιβις να ολοκληρώνει το ξέσπασμά του με τέσσερα τρίποντα σε λίγο περισσότερα από τρία λεπτά για ένα προβάδισμα 13 πόντων πριν από τα τέσσερα λεπτά.

«Είμαι απλώς κλειδωμένος, έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου και στον πυροβολισμό μου», είπε.

Νωρίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, η Βόρεια Καρολίνα προηγήθηκε με 50-38 προτού το Μαϊάμι καταγράψει τους επόμενους οκτώ πόντους.

Ο Ντέιβις, ο οποίος έχει σκοράρει 20 ή περισσότερους πόντους σε ένα ημίχρονο τέσσερις φορές αυτή τη σεζόν, ώθησε τους Τακούνια πίσσας σε προβάδισμα 37-32 στο διάλειμμα. Σκόραρε 18 από τους πρώτους 28 πόντους της Βόρειας Καρολίνας.

Έρχονταν από το δεύτερο χαμηλότερο σύνολο πόντων του (12) της σεζόν το Σάββατο στις Βιργινία.

«Πιστεύω στον εαυτό μου», είπε ο Ντέιβις. “Πιστεύω στη δουλειά μου. Και μπαίνοντας σε αυτό το παιχνίδι, ήξερα ότι θα ήμουν καλός όσον αφορά το σουτ της μπάλας.”

Το παιχνίδι σηματοδότησε τη μεγαλύτερη διαφορά στην ιστορία της Βόρειας Καρολίνας μεταξύ του πρώτου σκόρερ και του δεύτερου σκόρερ (ο Ίνγκραμ είχε οκτώ πόντους).

Το Associated Press συνέβαλε σε αυτήν την αναφορά.