Ο Ντε Μινάουρ τραβάει τον Τζόκοβιτς στο United Cup | Η Express Tribune

ΠΕΡΘ:

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς συνετρίβη στην πρώτη του ήττα στη σεζόν και πρώτη στην Αυστραλία για έξι χρόνια με μια εκπληκτική ήττα 6-4 6-4 από τον Άλεξ ντε Μινάουρ που έδωσε στην Αυστραλία προβάδισμα 1-0 επί της Σερβίας στον προημιτελικό της United Cup την Τετάρτη. .

Ο Τζόκοβιτς δυσκολεύτηκε από ένα πρόβλημα στον καρπό του δεξιού στη νίκη της Σερβίας επί της Τσεχίας την Τρίτη και το νούμερο ένα του κόσμου το δούλεψε ξανά ένας προπονητής προτού ο Ντε Μινάουρ κερδίσει ένα καθυστερημένο μπρέικ και συνεχίσει να κλείνει το πρώτο σετ.

Πρωταθλητής Australian Open Τζόκοβιτς έχασε ξανά το σερβίς για να δώσει στον De Minaur ένα πλεονέκτημα 4-3 στο δεύτερο σετ και έσωσε τρεις πόντους αγώνα αργότερα, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει την απώλεια-σοκ πριν από το πρώτο Grand Slam της χρονιάς αργότερα αυτόν τον μήνα.

Ο Τζόκοβιτς βρισκόταν σε νικηφόρο σερί 43 αγώνων στην Αυστραλία και προετοιμαζόταν για μια κλίση στον 11ο τίτλο του Melbourne Park, έχοντας χάσει τελευταία φορά στη χώρα από τον Chung Hyeon στον τέταρτο γύρο της έκδοσης του 2018, όταν τον ταλαιπώρησε ένα πρόβλημα με τον αγκώνα.

«Είναι εξαιρετικά ξεχωριστό», δήλωσε ο νούμερο 12 του κόσμου De Minaur μετά τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του. «Ο Novak είναι ένας απίστευτος ανταγωνιστής και αυτό που έχει κάνει για το άθλημα είναι πολύ ιδιαίτερο.

«Αισθάνομαι σουρεαλιστικό, αισθάνομαι καταπληκτικά και είμαι χαρούμενος που το κάνω εδώ στο Περθ και στην Αυστραλία. «Τελικά, όταν πας κόντρα στον Νόβακ, πρέπει απλώς να πας εκεί έξω, να προσπαθήσεις και να απολαύσεις, να στηρίξεις τον εαυτό σου και δεν έχει σημασία τι, συνεχίστε να παλεύετε μέχρι το τέλος. Σήμερα ήταν η μέρα μου. Είμαι χαρούμενος που κατάφερα να πάρω τη νίκη. Αυτό σημαίνει σίγουρα πολλά.” Η κορυφαία Πολωνία κέρδισε νωρίτερα την Κίνα για να φτάσει στα ημιτελικά της διοργάνωσης 18 ομάδων, αφού ο μεγάλος Hubert Hurkacz ξεπέρασε τον Zhang Zhizhen με 6-3 6-4 και ο Iga Swiatek αντέκρουσε από το 2. -0 κάτω στο πρώτο σετ για να κερδίσει τον Zheng Qinwen με 6-2 6-3.

Ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη του Swiatek στο μονό αγώνισμα που χρησιμοποιεί το νούμερο ένα του κόσμου για να προετοιμαστεί για το Australian Open αυτού του μήνα.

Η Caroline Garcia και ο Adrian Mannarino οδήγησαν τη Γαλλία στα προημιτελικά με τη νίκη επί της Ιταλίας. Το νούμερο 20 του κόσμου Γκαρσία κέρδισε την Jasmine Paolini με 6-4 5-7 6-4 αφού ο Mannarino κέρδισε τον Lorenzo Sonego με 6-4 6-4 στην ισοπαλία του Ομίλου D. Η Ελλάδα προηγήθηκε με 1-0 επί του Καναδά στον Β' όμιλο, καθώς ο δευτεραθλητής του Αυστραλιανού Όπεν, Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε τον πρώτο του αγώνα μονάδων της σεζόν, νικώντας τον Στίβεν Ντίζ με 6-2 6-3. Το Australian Open θα διεξαχθεί από τις 14 έως τις 28 Ιανουαρίου.