Ο Φράτεσι βάζει την Ίντερ πέντε βαθμούς μπροστά στη Serie A | Η Express Tribune

ΜΙΛΑΝΟ:

Ο Davide Frattesi έβαλε Ίντερ Μιλάνου πέντε βαθμούς διαφορά στην κορυφή της Serie A το Σάββατο με έναν νικητή της τελευταίας στιγμής που χάρισε στην ομάδα του μια συναρπαστική και αμφιλεγόμενη νίκη με 2-1 επί της Βερόνα.

Ο Ιταλός μέσος Frattesi σημείωσε το αποφασιστικό χτύπημα στο ριμπάουντ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ενός απίστευτου αγώνα στο San Siro, ο οποίος ήταν γεμάτος με δράμα.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι ευτύχησε να μην πετάξει τη νίκη όταν ο Τόμας Χένρι, που είχε πετύχει νωρίτερα την ισοφάριση της Βερόνα, εκτέλεσε ένα πέναλτι από το δοκάρι στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ένας τεράστιος βρυχηθμός κατέκλυσε το γήπεδο καθώς η Ίντερ θα είναι μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στα μισά της σεζόν, με τους πιο κοντινούς αντιπάλους της Γιουβέντους στη Σαλερνιτάνα την Κυριακή.

«Ήταν ένα καλό σουτ και ακολούθησα την μπάλα, ρίχτηκα πάνω της και ήμουν τυχερός που μου ήρθε», είπε ο Φραττέσι στο DAZN.

«Οι πιο σημαντικές νίκες είναι οι άσχημες, αυτές είναι που σε βοηθούν να προκληθείς μέχρι το τέλος».

Οι άγριοι πανηγυρισμοί στις εξέδρες ήρθαν μετά από ένα ματς που αρχικά φαινόταν ξεκάθαρο για την Ίντερ, αφού ο Λαουτάρο Μαρτίνεθ πέτυχε το 16ο γκολ του στη σεζόν στο 13ο λεπτό.

Αλλά όλα άλλαξαν όταν ο Χένρι έβγαλε το τέρμα στο 74ο λεπτό από τη σέντρα του Όντρεϊ Ντούντα, καθώς η Ίντερ προσπάθησε μανιωδώς να αρπάξει τη νίκη.

Ο Frattesi έκανε ακριβώς αυτό, αφού ο Lorenzo Montipo έκανε το σουτ του Nicolo Barella, το τέλος μιας άγριας διαδρομής κατά την οποία ο Alessandro Bastoni έκανε επίσης ένα εκπληκτικό χτύπημα από το δοκάρι.

Ωστόσο, η Βερόνα ήταν ενθουσιασμένη που το γκολ του Φράτεσι δεν ακυρώθηκε καθώς ο Μπαστόνι έσφιξε τον Ντούντα με τον αγκώνα στο πρόσωπο λίγο πριν εκτοξεύσει το βολέ του που τελικά οδήγησε στον νικητή.

Ο αθλητικός διευθυντής της Βερόνα, Σον Σολιάνο, δήλωσε ότι η ομάδα του, η οποία έχει σοβαρά οικονομικά προβλήματα και βρίσκεται ακριβώς μέσα στη ζώνη του υποβιβασμού, «δεν σεβάστηκε» από τους υπεύθυνους του VAR.

“Είναι απίστευτο ότι ο νικητής της Ίντερ δεν αποκλείστηκε από το VAR, προφανώς δεν έπρεπε να σταθεί. Τέτοια λάθη απλά δεν πρέπει να συμβαίνουν”, είπε ο Σολιάνο.

Οι υπεύθυνοι του VAR έδωσαν την ευκαιρία στη Βερόνα να αρπάξει ένα απίστευτο σημείο όταν έδωσαν εντολή στον διαιτητή Michael Fabbri να δει το φάουλ του Matteo Darmian στον Giangiacomo Magnani.

Όμως ο Ανρί δεν μπόρεσε να αποδώσει από το σημείο του πέναλτι και η ομάδα του θα έχει μια τεράστια μάχη για να παραμείνει στη Serie A, με πολλούς παίκτες να αποχωρούν τη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου.

Η Φιορεντίνα έχασε την ήττα με 1-0 από τη Σασουόλο, η οποία σημείωσε ένα σερί έξι αγώνων χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις χάρη στο χτύπημα του Αντρέα Πιναμόντι στο ένατο λεπτό.

Η Φιορεντίνα του Vincenzo Italiano παραμένει στις θέσεις του Champions League, έναν βαθμό μπροστά από την πέμπτη Μπολόνια που άρπαξε αργά την ισοπαλία στη Τζένοα το βράδυ της Παρασκευής.

Αλλά ήταν άτυχοι που δεν πήραν περισσότερα από το στάδιο Mapei καθώς ο Andrea Consigli απέκρουσε το πέναλτι του Giacomo Bonaventura στο 64ο λεπτό και αμέσως μετά ο Lucas Martinez-Quarta απέκρουσε την ισοφάριση για τον M'Bala Nzola που ξέφυγε από το οφσάιντ.

Η Σασουόλο ανέβηκε στη 14η, πέντε βαθμούς μπροστά από τη Βερόνα χάρη στη νίκη, μπροστά στη διαφορά τερμάτων από τη Φροζινόνε που έχασε με 3-2 σε μια διασκεδαστική εντός έδρας αναμέτρηση με τη Μόντσα.

Μέχρι στιγμής, η Ίντερ έχει 48 βαθμούς στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μετά από 19 αγώνες, η Γιουβέντους είναι δεύτερη με 43 βαθμούς μετά από 18 αγώνες, η Μίλαν είναι τρίτη και η Φιορεντίνα τέταρτη με τη Μπολόνια να κατατάσσεται στην πρώτη πεντάδα.