Ο Clingan (πόδι) του UConn επιστρέφει, σκοράρει 6 στη νίκη

STORRS, Conn. — Η κορυφαία UConn καλωσόρισε το back star center Ντόνοβαν Κλίνγκαν από τραυματισμό την Τετάρτη και χρησιμοποίησε μια αποπνικτική άμυνα για να κερδίσει το Νο. 18 Creighton με 62-48.

Tristen Newton σκόραρε 16 πόντους για τους Huskies (16-2, 6-1 Big East), οι οποίοι έπαιζαν το πρώτο τους παιχνίδι στο Νο. 1 από το 2009. Cam Spencer και Άλεξ Καραμπάν Ο καθένας είχε 13 πόντους, με όλα τα γκολ του Καραμπάν να έρχονται στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Κλίνγκαν, δευτεροετής φοιτητής 7 ποδιών, ήρθε από τον πάγκο για να σκοράρει έξι πόντους και να πάρει πέντε ριμπάουντ σε 16 λεπτά.

Στίβεν Άσγουορθ Προηγήθηκε της Κρέιτον (13-5, 4-3) με 14 πόντους. Baylor Scheiermanπου μπήκε στο παιχνίδι με μέσο όρο 18 πόντους ανά παιχνίδι, πρόσθεσε 12.

Η UConn κυριάρχησε χαμηλά, επικρατώντας της Creighton με 36-20 στο χρώμα και ξεπερνώντας τους Bluejays με 48-32.

Οι Huskies προηγήθηκαν με 11 πόντους στο ημίχρονο και χρησιμοποίησαν ένα σερί 9-0 για να ανέβουν 41-23 στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου.

Ένα σοκάκι-ουπ ντάνκ από Κάστρο Στέφανος στο Clingan έδωσε στους Huskies το πρώτο τους προβάδισμα 20 πόντων στο 48-28.

Οι Bluejays χρησιμοποίησαν ένα σερί 18-8 για να μειώσουν το προβάδισμα στους 10 πόντους σε τρίποντο του Scheierman με 2 1/2 λεπτά να απομένουν.

Ο Κλίνγκαν, ο οποίος έχασε τα τελευταία πέντε παιχνίδια με τραυματισμό στον τένοντα στο δεξί του πόδι, μπήκε στο παιχνίδι με 11:42 να απομένουν στο πρώτο ημίχρονο και το παιχνίδι ισόπαλο στο 12.

Οι Χάσκι πέτυχαν τους επόμενους επτά πόντους, μέρος ενός σερί 14-2 που έδωσε στους Χάσκι προβάδισμα 23-14.

Ο Κλίνγκαν πήρε το πρώτο του μπλοκ με λιγότερο από 5 λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο και το πρώτο του καλάθι σε ένα πλασέ με κάτι περισσότερο από 4 λεπτά να απομένουν. Οι Huskies ξεπέρασαν τους Bluejays με 15-4 όταν ήταν στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο.