Ο Rookie CJ Stroud, οι Τεξανοί ολοκληρώνουν τη θέση των πλέι οφ με νίκη επί των Colts

ΙΝΤΙΑΝΑΠΟΛΗ — Ο πρωτάρης στρατηγός CJ Stroud και οι Houston Texans ολοκλήρωσαν μια θέση στα πλέι οφ με νίκη 23-19 επί των Indianapolis Colts το βράδυ του Σαββάτου, με τον Devin Singletary να σκοράρει το «πράσινο γκολ» σε ένα σερί 3 υάρδων με 6:20 απομένουν.

Οι Τεξανοί (10-7) πηγαίνουν στην postseason για πρώτη φορά από το 2019.

Κέρδισαν επτά από τα 10 τελευταία παιχνίδια τους και θα μπορούσαν ακόμα να κερδίσουν το AFC South αν η Τζάκσονβιλ χάσει στο Τενεσί την Κυριακή.

Η Indianapolis (9-8) αποκλείστηκε από το κυνηγητό των πλέι οφ με την τρίτη της ήττα σε πέντε εβδομάδες.

Δεν έχει κάνει postseason από το 2020.

Ο Stroud ήταν 20 από 26 με 264 γιάρδες και δύο τάτνταουν.

Ο CJ Stroud και ο Devin Singletary των Τεξανών γιορτάζουν την αποφασιστική επιτυχία του αγώνα. Getty Images

Ο Νίκο Κόλινς είχε εννέα αλιεύματα για 195 γιάρδες και ένα σκορ, και ο Σίνγκλετρι είχε 64 γιάρδες σε 24 φέροντες.

Οι Colts είχαν ένα πρόσφατο παιχνίδι τέταρτου και 1 από το Houston 15.

Αλλά ένας ορθάνοιχτος Tyler Goodson έριξε την πάσα του Gardner Minshew, τερματίζοντας τις ελπίδες των Colts.

Η ήττα κατέστρεψε το καλύτερο παιχνίδι του Τζόναθαν Τέιλορ της σεζόν.

Έσπευσε 30 φορές για 188 μέτρα και ένα TD. Το Minshew ήταν 13 από 24 για 141 μέτρα.

Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι που ξεκίνησε με το πέρασμα TD 75 γιάρδων του Stroud στον Collins στο πρώτο παιχνίδι των Texans από το scrimmage και περιελάμβανε ένα εκτεταμένο τρίτο δεκάλεπτο και ένα παιχνίδι do-over στο δεύτερο ημίχρονο.

Αλλά μετά το σερί TD 49 γιάρδων του Τέιλορ και μια εξαιρετική μετατροπή 2 πόντων με τον Μίνσεου να προσποιείται ένα handoff πριν κάνει back up και να δώσει μια πάσα στον Μο Άλι-Κοξ στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, το παιχνίδι στράφηκε στον προπονητή των Colts, Σέιν Στάιχεν, που έπαιζε στον Ματ Γκέι. Ο στόχος πεδίου 57 μέτρων που έπληξε το σωστό όρθιο.

Το Χιούστον μπήκε γρήγορα στη θέση του σκορ και προηγήθηκε με 17-14 στα 51 μέτρα του Ka'imi Fairbairn με 3:29 για να περάσει στην τρίτη θέση.

Ο Indy ισοφάρισε στο γκολ των 35 υάρδων του Γκέι στην κίνηση που ακολούθησε, αλλά ο Stroud απάντησε με ένα 12-play, 73-yard drive που κράτησε περισσότερα από επτά λεπτά από το ρολόι και τελείωσε με το τρέξιμο TD 3-yard του Singletary.