Ο Sinner τερματίζει την προσφορά ιστορίας του Γκραν Σλαμ Τζόκοβιτς στο Australian Open | Η Express Tribune

ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ:

Ο Jannik Sinner τελείωσε Του Νόβακ Τζόκοβιτς διεκδίκησε τον 25ο τίτλο ρεκόρ Grand Slam την Παρασκευή, καταφέρνοντας να κατακτήσει το εκπληκτικό σερί νικών 33 αγώνων του Σέρβου στο Melbourne Park για να φτάσει στον πρώτο του μεγάλο τελικό.

Ο Ιταλός τέταρτος σπόρος έμεινε ανενόχλητος ρίχνοντας το πρώτο του σετ στο τουρνουά κόντρα στον βασιλιά της Rod Laver Arena, κερδίζοντας τον ημιτελικό με 6-1, 6-2, 6-7 (6/8), 6-3.

Στον αγώνα τίτλου της Κυριακής θα αντιμετωπίσει είτε τον Ρώσο τρίτο, Daniil Medvedev, είτε τον Γερμανό έκτο, Alexander Zverev, που σημαίνει ότι θα υπάρχει νέο όνομα στο τρόπαιο.

Ο 10 φορές πρωταθλητής Τζόκοβιτς πάλεψε ένα ματς στο τάι μπρέικ του τρίτου σετ, αλλά έκανε 54 λάθη χωρίς αναγκασμό και απέτυχε να δημιουργήσει ούτε ένα σημείο διακοπής σε μια υποβαθμισμένη εμφάνιση σύμφωνα με τα εξαιρετικά του πρότυπα.

«Ήταν ένας πολύ σκληρός αγώνας», είπε ο Sinner. “Ξεκίνησα πολύ καλά. Έχασε στα δύο πρώτα σετ. Ένιωσα ότι δεν ένιωθε τόσο καλά στο γήπεδο, έτσι απλά προσπάθησα να συνεχίσω να πιέζω.

“Στη συνέχεια στο τρίτο σετ είχα match point και μου έλειψε το forehand, αλλά αυτό είναι τένις. Απλώς προσπάθησα να είμαι έτοιμος για το επόμενο σετ, το οποίο ξεκίνησα πολύ καλά.”

ΑμαρτωλόςΟ 22χρονος είπε ότι ένιωθε ότι είχε μάθει από την ήττα από τον Τζόκοβιτς στον περσινό ημιτελικό του Wimbledon — τον πιο απομακρυσμένο που είχε πάει στο παρελθόν σε Grand Slam — και ανυπομονούσε για τον αγώνα.

“Νομίζω ότι παίζουμε πολύ παρόμοια — πρέπει να επιστρέψετε όσο το δυνατόν περισσότερες μπάλες, είναι ένας απίστευτος διακομιστής”, είπε. «Έτσι απλά προσπαθούσα να τον σπρώξω λίγο — δεν πρόκειται να σου πω την τακτική».

Ο Τζόκοβιτς παραδέχτηκε ότι «ξεπαίχτηκε» από έναν άντρα 14 χρόνια νεότερο του.

«Ήμουν, κατά κάποιο τρόπο, σοκαρισμένος με το επίπεδό μου, ξέρετε, με άσχημο τρόπο», είπε. «Δεν είχα πολλά που έκανα σωστά στα δύο πρώτα σετ.

«Υποθέτω ότι αυτός είναι ένας από τους χειρότερους αγώνες Grand Slam που έχω παίξει ποτέ, τουλάχιστον αυτό που θυμάμαι».

Αλλά ο 36χρονος επέμεινε ότι δεν ήταν η «αρχή του τέλους» και ορκίστηκε να επιστρέψει για άλλη μια βολή στον τίτλο τον επόμενο χρόνο.

Ο Τζόκοβιτς, ο οποίος δεν είχε γευτεί την ήττα στο Αυστραλιανό Όπεν από το 2018, δεν είχε τη συνήθη μετρονομική του συνέπεια καθώς ο υπερ-ψαγμένος Sinner έτρεχε με προβάδισμα 3-0.

Ο Ιταλός έκανε ξανά μπρέικ στο έκτο game και άρπαξε το πρώτο σετ όταν ο Τζόκοβιτς πήγε μακριά με φορ.

Η μέτρηση των ντεσιμπέλ στο κεντρικό γήπεδο αυξήθηκε στην αρχή του δεύτερου σετ και ο Τζόκοβιτς τακτοποιήθηκε με ένα πειστικό κράτημα.

Αλλά ο αριθμός των λαθών του συνέχισε να αυξάνεται και ο Sinner, ο οποίος είχε νικήσει τον Djokovic σε δύο από τις τρεις προηγούμενες αναμετρήσεις τους, έσπασε στο τρίτο παιχνίδι για να δημιουργήσει μια λαβή σαν μέτωπο στον αγώνα.

Ο Τζόκοβιτς προέτρεψε το πλήθος να τον βοηθήσει και οι κραυγές “Νόλε” ακούγονταν γύρω από το γεμάτο γήπεδο, αλλά έσπασε ξανά και γλίστρησε δύο σετ κάτω.

Ο αγώνας διακόπηκε με 5-5, 40-40 στο τρίτο σετ καθώς το ιατρικό επιτελείο περιθάλψε έναν οπαδό στο πλήθος, αλλά ο Τζόκοβιτς απέκρουσε τη διακοπή για να κρατήσει το σερβίς και να το στείλει σε τάι μπρέικ.

Ο Σέρβος ώθησε μπροστά, αλλά ο Sinner επέστρεψε για να κερδίσει τον πρώτο του πόντο αγώνα, μόνο για να ρίξει ένα forehand στα δίχτυα.

Ο Τζόκοβιτς δεν έκανε λάθος όταν του δόθηκε η ευκαιρία να σφραγίσει το σετ, σηκώνοντας μια σφιγμένη γροθιά στο πλήθος.

Όμως το σερβίς του Σέρβου δέχτηκε νέα πίεση και πάλι στο τέταρτο σετ και κράτησε για να δώσει προβάδισμα 3-1 στον Sinner.

Ο Ιταλός κράτησε τα νεύρα του και σφυρηλάτησε ένα δεύτερο match point, 55 λεπτά μετά το πρώτο του, χτυπώντας έναν νικητή forehand για να κερδίσει μετά από τρεις ώρες και 22 λεπτά και να τελειώσει μια εποχή στο Melbourne Park.