Πακ, Μαϊάμι χέρι Νο. 16 Clemson πρώτη ήττα ACC

CORAL GABLES, Fla. — Μόλις το Μαϊάμι άρχισε να κάνει σουτ, συνέχισε να κάνει σουτ.

Nijel Pack σκόραρε τους 20 από τους 25 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο στην επιστροφή του στην ενδεκάδα μετά από απουσία τραυματισμού δύο εβδομάδων, Μάθιου Κλίβελαντ και Norchad Omier ο καθένας πρόσθεσε 23, και το Μαϊάμι κέρδισε τον Νο. 16 Κλέμσον με 95-82 το βράδυ της Τετάρτης για να βελτιωθεί σε 9-0 εντός έδρας αυτή τη σεζόν.

Το μυστικό: Το Μαϊάμι έκανε 18 από τα 22 τελευταία του σουτ, τροφοδοτώντας ένα δεύτερο ημίχρονο με 60 πόντους απέναντι σε μια ομάδα της Κλέμσον που ήρθε στη βραδιά δίνοντας 69,2 πόντους ανά παιχνίδι.

«Ίσως τόσο κακό αμυντικό ημίχρονο όσο είχα ως προπονητής», είπε ο προπονητής του Κλέμσον, Μπραντ Μπράουνελ.

Από την άλλη πλευρά, ο προπονητής του Μαϊάμι, Jim Larrañaga, αναρωτήθηκε αν ήταν το πρώτο στην καριέρα του — τρεις παίκτες σημείωσαν τουλάχιστον 23 πόντους στο ίδιο παιχνίδι. Δεν είχε συμβεί στη θητεία του στο Μαϊάμι. Υπήρχε μια νύχτα το 1997 όταν ο γιος του Jay σκόραρε 40 και ο Antonio Daniels πρόσθεσε 30 για την ομάδα Bowling Green του Larrañaga σε μια νίκη επί του Akron.

«Νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά εδώ και 50 χρόνια μαζί μου», είπε ο Larrañaga.

Kyshawn George και Bensley Joseph ο καθένας πρόσθεσε 12 για τους Hurricanes (11-2, 2-0 Atlantic Coast Conference), οι οποίοι έχουν 7-3 έναντι αντιπάλων που έχουν καταταχθεί από την αρχή της περασμένης σεζόν. Ο Πακ σημείωσε 13 από τους πόντους του Μαϊάμι σε ένα σερί 21-6 που έδωσε στους Hurricanes προβάδισμα εννέα πόντων με 10 λεπτά να απομένουν και ο Κλέμσον δεν τους πρόλαβε ποτέ.

Joseph Girard III σημείωσε 18 πόντους και Αίθουσα PJ σκόραρε 17 πριν κάνει φάουλ για τον Κλέμσον (11-2, 1-1). Τσέις Χάντερ σκόραρε 16 για τους Tigers — οι οποίοι προηγήθηκαν με έξι στο ημίχρονο, με οκτώ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και επιδίωκαν το πρώτο τους ξεκίνημα με 12-1 από τη σεζόν 2017-18.

Αντίθετα, η άμυνα απλώς διαλύθηκε. Το Μαϊάμι τελείωσε με 75% σουτ — 21 για 28 — στα τελευταία 20 λεπτά.

«Μόλις χάσαμε τη ροή μας, πραγματικά και στα δύο άκρα, στο δεύτερο ημίχρονο», είπε ο Μπράουνελ.

Και ήταν με νέα σύνθεση για τους Hurricanes. Wooga PoplarΟ δεύτερος σκόρερ του Μαϊάμι, έχασε το παιχνίδι με διάστρεμμα στον αστράγαλο. Ο Γιώργος ξεκίνησε στη θέση του και πήρε και τους 12 πόντους του σε τρίποντα.

Τσόνσι Γουίγκινς σημείωσε 12 και Ίαν Σίφελιν είχε 11 για τον Κλέμσον.