Τα αεριωθούμενα αεροσκάφη διασώζουν τη νίκη της παραμονής των Χριστουγέννων παρά το προβάδισμα 20 πόντων αφού ο Γούντι Τζόνσον δήλωσε ότι το μπρούτζο είναι ασφαλές

Ο ιδιοκτήτης των Jets, Γούντι Τζόνσον, έδωσε ψήφο εμπιστοσύνης στον προπονητή Ρόμπερτ Σάλεχ και στον γενικό διευθυντή Τζο Ντάγκλας πριν από τον αγώνα της Κυριακής με τους Commanders. λέγοντας στο The Post και οι δύο θα επιστρέψουν το 2024.

Ο Τζόνσον μπορεί να μετάνιωσε για τα λόγια του στα τέλη του τέταρτου δεκαλέπτου, καθώς οι Jets έμοιαζαν να επρόκειτο να υποστούν μια μνημειώδη κατάρρευση, αλλά στη συνέχεια ο παίκτης Greg Zuerlein έκανε ένα γκολ 54 γιάρδων με πέντε δευτερόλεπτα να απομένουν για να δώσει στους Jets το 30-28. νίκη.

Οι Commanders προηγήθηκαν με 28-27 με 4:52 να απομένουν για το παιχνίδι, διαγράφοντας το προβάδισμα των Jets με 27-7 στο ημίχρονο. Αλλά ο Trevor Siemian μπόρεσε να συγκεντρώσει ένα οκτώ παιχνίδι, 31 γιάρδες στο τελευταίο δίλεπτο που τελείωσε με το γκολ του Zuerlein από το πεδίο και χάρισε στους Jets την έκτη νίκη της σεζόν.

Οι Commanders έμοιαζαν σαν να μην ανήκαν στον αγωνιστικό χώρο με τους Jets στο πρώτο ημίχρονο, μένοντας πίσω με 20-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο και στη συνέχεια 27-7 πριν το ημίχρονο.

Ο Κουίνσι Γουίλιαμς (56) των Jets αντιδρά μετά την αναχαίτιση του εναντίον των Commanders στις 24 Δεκεμβρίου 2023. Charles Wenzelberg/NY Post

Αλλά η επίθεση των Jets, με επικεφαλής τον Siemian, σταμάτησε εντελώς στο δεύτερο ημίχρονο και ο εφεδρικός στρατηγός των Commanders Jacoby Brissett αντικατέστησε τον Sam Howell στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και τους οδήγησε σε τρεις διαδρομές για να ζαλίσουν τους Jets και το μικρό κοινό της παραμονής των Χριστουγέννων στο MetLife. Στάδιο.

Η κίνηση του πράσινου για τους Commanders υποβοηθήθηκε από δύο κρίσιμα πέναλτι στην άμυνα των Jets. Ο Cornerback Sauce Gardner κλήθηκε για παρεμβολή πάσας για να δώσει πρώτα στους Commanders ένα down και στη συνέχεια ο linebacker CJ Mosley κλήθηκε για προσωπικό φάουλ αφού χτύπησε τον Brissett στο κεφάλι ακριβώς πριν ολοκληρώσει μια πάσα 21 γιάρδων στον Jahan Dotson.

Η διαδρομή των έξι παιχνιδιών, 83 υάρδων τελείωσε με τον Antonio Gibson να σημειώνει ένα touchdown 2 γιάρδων με 4:52 να απομένουν για να διαγράψει εντελώς το προβάδισμα των Jets και να προηγηθεί με 28-27.

Ο Ρόμπερτ Σάλεχ χαμογελά κατά τη νίκη των Jets επί των Commanders στις 24 Δεκεμβρίου 2023. Corey Sipkin για τη NY Post

Οι κατοχές των Jets στο δεύτερο ημίχρονο αποτελούνταν από πέντε μπάρες και ένα κόψιμο πριν από το γκολ που πέτυχε το παιχνίδι.

Οι Τζετ είναι πλέον 6-9. Οι Διοικητές έπεσαν στο 4-11.

Η άμυνα των Jets ξεκίνησε γρήγορα, με τον ασφαλή Tony Adams να παρεμποδίζει τον Howell στο δεύτερο παιχνίδι από το scrimmage. Ήταν η κορυφαία 16η ανακοπή του Χάουελ, αλλά αυτή δεν ήταν πάνω του. Ο Logan Thomas άφησε το πέρασμα του Howell να αναπηδήσει από τα χέρια του και ο Adams το πήρε και το έφερε πίσω στο Washington 24.

Η επίθεση των Jets δεν μπόρεσε να βάλει τη μπάλα στην τελική ζώνη, ακόμη και με εξαιρετική θέση στο πεδίο. Μετακίνησαν τη μπάλα στη γραμμή των 7 υάρδων και στη συνέχεια ο Zuerlein κλώτσησε ένα δοκάρι για να δώσει στους Jets προβάδισμα 3-0 νωρίς στο παιχνίδι.

Θαυμαστές ντυμένοι κύριοι και κυρία Claus στο MetLife Stadium για τον αγώνα Jets-Commanders στις 24 Δεκεμβρίου 2023. Charles Wenzelberg/NY Post

Η επόμενη κατοχή των Commanders έληξε με ένα μπλοκαρισμένο punt. Αμυντικό άκρο Τζερμέιν Τζόνσον μπλόκαρε το punt Tress Way και έδωσε στους Jets τη μπάλα στο Washington 9. Αυτή τη φορά, οι Jets μπόρεσαν να κερδίσουν χρήματα όταν ο Siemian χτύπησε τον Jason Brownlee με ένα touchdown 8 γιάρδων και ένα προβάδισμα 10-0 με 11: 26 έμειναν στο πρώτο τρίμηνο.

Οι Jets, οι οποίοι είχαν ένα touchdown στο πρώτο τέταρτο μπαίνοντας σε αυτό το παιχνίδι, σημείωσαν το δεύτερο της ημέρας λίγα λεπτά αργότερα, όταν ο Breece Hall έσπασε ένα σερί TD 36 υάρδων, δίνοντας στους Jets ένα απίθανο προβάδισμα 17-0.

Ο πρώην Jet Jamison Crowder πραγματοποίησε έναν ακόμη τζίρο στην Ουάσιγκτον στο δεύτερο τρίμηνο, όταν πέτυχε μια επιστροφή. Ο Κράουντερ προσπαθούσε να στριμώξει μερικά μέτρα ακόμα όταν η μπάλα έσκασε από τα χέρια του στη μεσαία γραμμή και ο Αστίν Ντέιβις την ανέκτησε ο Αστίν Ντέιβις. Αυτό οδήγησε σε άλλο ένα γκολ της Zuerlein για να ωθήσει το προβάδισμα των Jets στο 20-0.

Ο ιδιοκτήτης τζετ, Γούντι Τζόνσον, παρακολουθεί τον αγώνα εναντίον των Commanders από το κουτί του στις 24 Δεκεμβρίου 2023. Charles Wenzelberg/NY Post

Οι Jets έδωσαν λίγη ζωή στους Commanders στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, όταν ο Siemian δεν μπόρεσε να τύχει σε ένα ψηλό χτύπημα από τον κεντρικό Joe Tippmann και το αμυντικό άκρο των Commanders ο Casey Toohill συνήλθε στη γραμμή των 12 γιάρδων των Jets. Ένα παιχνίδι αργότερα, οι Commanders running back Chris Rodriguez έτρεξαν πάνω από την άμυνα των Jets για ένα touchdown για να μειώσουν το προβάδισμα σε 20-7 με 6:38 να απομένουν στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Χολ πρόσθεσε το δεύτερο touchdown της ημέρας λίγο πριν το ημίχρονο, όταν κόλλησε την μπάλα στην τελική ζώνη πάνω από τον πυλώνα καθώς στρίβει εκτός ορίων από τη γραμμή των 2 γιάρδων. Αυτό το σκορ έδωσε στους Jets προβάδισμα 27-7 στο ημίχρονο.

Τα πράγματα έγιναν λίγο ενδιαφέροντα στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Κουίνσι Ουίλιαμς αναχαίτισε τον Χάουελ και αυτό τελείωσε τη μέρα του στρατηγού. Στη συνέχεια, ο Siemian έδωσε τη μπάλα πίσω στους Commanders με τη μοναδική του διακοπή στο παιχνίδι. Με 6:43 να απομένουν για το τρίτο δεκάλεπτο, ο αμυντικός γραμμής των Commanders, Κόντι Μπάρτον, επέλεξε τον Σιέμιαν στη γραμμή των 4 γιάρδων της Ουάσιγκτον και τον επέστρεψε στους Τζετς 44. Ένα πέναλτι στους Τζετς έβαλε τη μπάλα στο 29.

Τζετ που τρέχουν πίσω το Breece Hall καταδύεται για την τελική ζώνη ενάντια στους Commanders στις 24 Δεκεμβρίου 2023. Charles Wenzelberg/NY Post

Η Μπρίσετ μπήκε στο παιχνίδι ανακουφίζοντας τον αναποτελεσματικό Χάουελ για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα. Ο Μπρίσετ έκανε το παιχνίδι δύο σκορ, 27-14, με μια πάσα στα 15 γιαρδ στον Τόμας με 3:26 να απομένουν για το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι Commanders μείωσαν το προβάδισμα των Jets σε 27-21 με 9:33 να απομένουν για το παιχνίδι όταν ο Rodriguez σκόραρε από τη γραμμή της 1 υάρδας. Το μεγάλο παιχνίδι στο σκοράρισμα των εννέα παιχνιδιών ήταν ένα πέναλτι παρεμβολής πάσας στον κόρνερ του Jets, DJ Reed στην τελική ζώνη που έβαλε τη μπάλα στο 1 για τους Commanders, δημιουργώντας το σύντομο σκορ του Rodriguez.