Το Κλινικό Ιράν νίκησε 4-1 την Παλαιστίνη στο Κύπελλο Ασίας | Η Express Tribune

ΚΑΤΑΡ:

Το Ιράν κέρδισε την Παλαιστίνη με 4-1 Κύπελλο Ασίας Η έναρξη του γκρουπ Γ την Κυριακή στο Education City Stadium, όπου μια επίδειξη αλληλεγγύης από Ιρανούς οπαδούς και παίκτες ακολούθησε γρήγορα ένα masterclass ποδοσφαίρου από τους τρεις φορές πρωταθλητές.

Τα γκολ των Karim Ansarifard, Shoja Khalilzadeh, Mehdi Ghayedi και Sardar Azmoun έδωσαν στο Ιράν και τους τρεις βαθμούς, ενώ ο Tamer Seyam σημείωσε παρηγοριά για την Παλαιστίνη, η οποία εξακολουθεί να αναζητά την πρώτη της νίκη στο Κύπελλο Ασίας.

Τεράστιες επευφημίες χαιρέτισαν την ομάδα της Παλαιστίνης πριν από την ανάκρουση του εθνικού τους ύμνου, καθώς οι Ιρανοί οπαδοί έδειξαν αλληλεγγύη με τους ομολόγους τους στη Μέση Ανατολή, με κάποιους να κρατούν τη σημαία του Ιράν δίπλα-δίπλα με τους Παλαιστίνη Χρώματα.

Τηρήθηκε επίσης ενός λεπτού σιγή πριν από το παιχνίδι για τις απώλειες ζωών στη σύγκρουση Ισραήλ-Παλαιστινίων που μαίνεται εδώ και 100 ημέρες και σκότωσε σχεδόν 24.000 Παλαιστίνιους σύμφωνα με τις υγειονομικές αρχές στη Γάζα που διοικείται από τη Χαμάς.

Η τελευταία σύγκρουση σε έναν πόλεμο που συνεχίζεται εδώ και επτά δεκαετίες ξεκίνησε μετά την καταστροφική επίθεση της Χαμάς στις 7 Οκτωβρίου, κατά την οποία το Ισραήλ λέει ότι περίπου 1.200 άνθρωποι σκοτώθηκαν και περίπου 240 ελήφθησαν όμηροι. Αλλά μόλις ο διαιτητής σφύριξε το εναρκτήριο λάκτισμα, το Ιράν ξεκίνησε κατευθείαν και άνοιξε το σκορ στο δεύτερο λεπτό, όταν ο Saman Ghoddos έπαιξε την μπάλα στον Ansarifard, ο οποίος κύλησε το σουτ του πέρα ​​από τον τερματοφύλακα στη μακρινή γωνία.

Το Ιράν διπλασίασε το προβάδισμά του από σετ με τον Ghoddos τον πάροχο για άλλη μια φορά, η αιωρούμενη σέντρα του στο μακρινό δοκάρι βρίσκει τον Khalilzadeh που έξυπνα γύρισε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το Ιράν ήταν τεχνικά και τακτικά ανώτερο από τους Παλαιστίνιους, που κατά καιρούς δεν κατάφεραν να βγουν από το δικό τους μισό και δέχτηκαν ένα τρίτο πριν από την ανάπαυλα, όταν ο Ghayedi βρήκε την κάτω γωνία από μια ρέουσα κίνηση.

Η Παλαιστίνη είχε αποτύχει να δοκιμάσει τον τερματοφύλακα του Ιράν, Alireza Beiranvand μέχρι το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, όταν τελικά ανέβηκε στο ταμπλό από στημένη φάση όπου ο Seyam σκόραρε με κεφαλιά από κοντά.

Όμως το Ιράν έκλεισε κάθε ελπίδα επιστροφής μετά την ανάπαυλα, όταν ο αναπληρωματικός του ημιχρόνου Azmoun έκανε το 4-1 ενώ το VAR επενέβη αργά στο παιχνίδι για να ανατρέψει την απευθείας κόκκινη κάρτα για τον Παλαιστίνιο αμυντικό Mohammed Saleh που έκανε ένα τάκλιν τελευταίου. Αν και οι Παλαιστίνιοι κατάφεραν να πραγματοποιήσουν μερικές πολλά υποσχόμενες επιθέσεις, το Ιράν έμεινε σταθερό να πάει στην κορυφή της ομάδας, ενώ η Παλαιστίνη βρίσκεται κάτω.

Νωρίτερα, τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα κέρδισαν το Χονγκ Κονγκ με 3-1 χάρη στα πέναλτι των Σουλτάν Αλαμίρι και Γιαχία Αλ-Γκασανί, ενώ στο φύλλο αγώνα μπήκε και ο Ζαγιέντ Σουλτάν. Ο Chan Siu Kwan ήταν ο μοναδικός σκόρερ του Χονγκ Κονγκ.