Το Νο. 5 Vols πέφτει στη Νότια Καρολίνα με τρίποντο αργά

KNOXVILLE, Τεν. — Ta'Lon Cooper χτύπησε ένα κρίσιμο τρίποντο με 40 δευτερόλεπτα να απομένουν και σκόραρε 18 πόντους, και BJ Mack πρόσθεσε 16 πόντους για να προηγηθεί Νότια Καρολίνα σε α 63-59 νίκη επί του Νο. 5 Τενεσί το βράδυ της Τρίτης.

Myles Stute σημείωσε 13 πόντους για τους Gamecocks (18-3, 6-2 Southeastern Conference), οι οποίοι έχουν νικήσει τις δύο υψηλότερες ομάδες της διάσκεψης. Αυτοί έπεσε στο Νο. 10 του Κεντάκι στις 23 Ιανουαρίου.

“[The players] έχουν πολύ σεβασμό», είπε ο προπονητής των Gamecocks, Lamont Paris. «Έχουν πολλούς πιστούς. Είναι μια ομάδα με αυτοπεποίθηση».

Η νίκη ήταν η πρώτη οδική νίκη της Νότιας Καρολίνας επί μιας ομάδας top-5 από το 1997. Ήταν επίσης μόνο η δεύτερη φορά σε 46 προσπάθειες αυτή τη σεζόν, μια ομάδα χωρίς κατάταξη κέρδισε έναν αντίπαλο στο top-5 στο δρόμο, σύμφωνα με την έρευνα ESPN Stats & Information . Η μόνη άλλη ομάδα που το έκανε ήταν Τζέιμς Μάντισονπου κέρδισε το Νο. 4 Πολιτεία του Μίσιγκαν το βράδυ των εγκαινίων.

«Η ομάδα μας μόλις πολέμησε», είπε ο Πάρις. «Είχαμε πραγματικά επιτυχία καταρρίπτοντας ορισμένα σχέδια δράσης: Μπλοκ άουτ και ριμπάουντ, φρόντισε την μπάλα».

Ντάλτον Κνεχτ σκόραρε 12 πόντους στο τελευταίο τρίλεπτο και τελείωσε με 31 πόντους, και Σαντιάγο Βέσκοβι πρόσθεσε 10 πόντους για τους Εθελοντές (15-5, 5-2), οι οποίοι είχαν κερδίσει τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια και 11 από τους τελευταίους 12 που μπήκαν στο παιχνίδι.

Το Τενεσί είχε το χαμηλότερο σύνολο πόντων της σεζόν.

“[South Carolina] σημείωσε 63”, είπε ο προπονητής της Vols, Ρικ Μπαρνς. “Στόχος μας είναι να κρατήσουμε τον αντίπαλό μας κάτω από τα 69. Δεν ήμασταν πολύ καλή επιθετική ομάδα.”

Ο Μπαρνς θρηνούσε την ομάδα του που έχασε 10 λέι απ και έφυγε 12 από τα 20 από τη γραμμή.

«Δεν μπορείς να χάσεις 10 λέι απ με πόντους», είπε ο Μπαρνς, «και να σουτάρεις όπως κάναμε από τη γραμμή των ελεύθερων βολών και να κερδίσεις».

Η Νότια Καρολίνα προηγήθηκε με τρεις πόντους με 30 δευτερόλεπτα να απομένουν όταν ο Stute πέτυχε δύο ελεύθερες βολές. Ο Knecht πέτυχε ένα τρίποντο με πέντε δευτερόλεπτα να απομένουν που μείωσαν το έλλειμμα του Τενεσί στους δύο πόντους. Ο Stute πέτυχε άλλες δύο ελεύθερες βολές στα τέσσερα δευτερόλεπτα για να σφραγίσει τη νίκη.

“[Stute] σεβάστηκε τη στιγμή», είπε ο Πάρις. «Έκανε τα σουτ».

Ο Τενεσί σούταρε 36% (21 για 58) από το γήπεδο και 24% (5 για 21) από απόσταση 3 πόντων. Η Νότια Καρολίνα πέτυχε 10 από τα 29 (35%) τρίποντα, τα οποία ήταν καλύτερα από το 34% (19 για 56) σουτ από το πεδίο.

Η Νότια Καρολίνα χειρίστηκε την επιθετική άμυνα του Τενεσί στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 30-26 στην ανάπαυλα.

Ο Κούπερ είχε 10 πόντους και ο Μακ εννέα για τους Gamecocks στο πρώτο ημίχρονο. Ο Knecht είχε 13 πόντους για να πετύχει το Tennessee, το οποίο σούταρε 2 για 11 (18%) από μεγάλη απόσταση.

Οι Gamecocks είχαν προβάδισμα στα ριμπάουντ 21-19 και περιόρισαν το Τενεσί στο 36% (12 προς 33) σουτ για να αυξήσει το προβάδισμά του στο πρώτο ημίχρονο.

Σε αυτή την ιστορία χρησιμοποιήθηκαν πληροφορίες από το Associated Press.