Η Ατλέτικο ζαλίζει τη Ρεάλ Μαδρίτης με 4-2, η Μπάρτσα σκάει για τη νίκη | Η Express Tribune

ΜΑΔΡΙΤΗ:

Τα χτυπήματα των Αντουάν Γκριεζμάν και Ροντρίγκο Ρικέλμε στην παράταση κέρδισαν την Ατλέτικο Μαδρίτης με 4-2 επί της Ρεάλ Μαδρίτης και πέρασαν στους προημιτελικούς του Copa del Rey την Πέμπτη.
Νωρίτερα η Μπαρτσελόνα εξασφάλισε μια μη πειστική νίκη με 3-1 στην τρίτης κατηγορίας Unionistas de Salamanca για να ξεπεράσει την ισοβαθμία των τελευταίων 16.
Η Ατλέτικο έδωσε μια διασκεδαστική μάχη στο στάδιο Metropolitano των Rojiblancos, το δεύτερο από τα τρία ντέρμπι της Μαδρίτης σε λιγότερο από ένα μήνα, για να επιφέρει στους Los Blancos τη δεύτερη ήττα της σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις.
Η Μαδρίτη κόλλησε δύο φορές την Ατλέτικο για να πάει το παιχνίδι στην παράταση, με το αυτογκόλ του Γιαν Όμπλακ να ακυρώνει το πρώτο γκολ του Σάμουελ Λίνο και τον Χοσέλου να σκοράρει αργά αφού ο Μοράτα έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους.
Στην παράταση, ο Γκριεζμάν κατέρριψε το δεξί και τελείωσε με τον Ρικέλμε να χτυπά τον θάνατο για να διευθετήσει το παιχνίδι και να εκδικηθεί την ήττα 5-3 της Ατλέτικο από τη Μαδρίτη στον ημιτελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας την περασμένη εβδομάδα.
«Τα παιχνίδια τον τελευταίο καιρό ήταν πολύ ωραία για τους οπαδούς, με μεγάλη ταχύτητα, αποφασίστηκαν στην παράταση και σήμερα ήταν η σειρά μας να τα κερδίσουμε», είπε ο κυβερνήτης της Ατλέτικο, Κόκε, στο TVE.
Για άλλη μια φορά το ματς κύλησε από άκρη σε άκρη. Ο Τζουντ Μπέλινγκχαμ χτύπησε στο δοκάρι της Μαδρίτης προτού η Ατλέτικο πάρει προβάδισμα όταν ο Λίνο τερμάτισε από κοντά.
Ωστόσο, οι νικητές του Ισπανικού Σούπερ Καπ ισοφάρισαν πριν από την ανάπαυλα, όταν το διαγώνιο φάουλ του Λούκα Μόντριτς έβγαλε τον Όμπλακ εκτός εστίας.
Ο Σλοβένος, χοροπηδώντας για να φτάσει την μπάλα αλλά δεν μπόρεσε να την αρπάξει, κατέληξε να πάρει την τελευταία πινελιά καθώς αυτή έφτασε στα δικά του δίχτυα.
Ο εξτρέμ της Ρεάλ Μαδρίτης, Βινίσιους Τζούνιορ, πανηγύρισε την ισοφάριση πιο δυνατά από όλους, χωρίς να χάνεται αγάπη μεταξύ του Βραζιλιάνου και των οπαδών της Ατλέτικο.
Οι οπαδοί των γηπεδούχων ήταν ενθουσιασμένοι νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Μοράτα έστειλε την Ατλέτικο πίσω μπροστά, αφού ο τερματοφύλακας των Μαδριλένων, Αντρίι Λούνιν, δεν κατάφερε να μαζέψει την μπάλα, και αυτή έπεσε ελκυστικά στην πορεία του επιθετικού.
Η Ρεάλ Μαδρίτης χτύπησε το ξύλο για δεύτερη φορά μέσω του Ροντρίγκο προτού ο Χοσέλου ισοφαρίσει σε 10 λεπτά για το τέλος.
Αφού ο Βινίσιους γλίστρησε στο Μπέλινγκχαμ, ο Άγγλος διεθνής έκοψε έξυπνα την μπάλα για να γνέφει ο στόχος και να στείλει το ματς στην παράταση.
Ο Γκριεζμάν διέκοψε μια τεταμένη πρώτη πρόσθετη περίοδο με ένα υπέροχο σόλο τρέξιμο στη δεξιά πτέρυγα, ξεφεύγοντας από τον Βινίσιους και τερματίζοντας θανατηφόρα απέναντι στον Λούνιν στην επάνω γωνία για να στείλει την Ατλέτικο μπροστά.
Ο αναπληρωματικός Dani Ceballos ισοφάρισε για τη Μαδρίτη στο 111ο λεπτό, αλλά το γκολ αποκλείστηκε για οφσάιντ, με τον Riquelme να γυρίζει την εστία για να διευθετήσει το ματς.
Η νίκη σήμαινε πολλά για την Ατλέτικο, εκτός ρυθμού στη La Liga και πληγωμένη από την προηγούμενη ήττα στη Μαδρίτη, και πανηγύρισε ξέφρενα με τους οπαδούς της.
Οι δύο μόνο ήττες της Μαδρίτης αυτή τη σεζόν ήρθαν στα χέρια της Ατλέτικο.
Αφού ο Άλβαρο Γκόμεζ έκανε έξοχο βολέ με τους Unionistas μπροστά, η πρωταθλήτρια Ισπανίας Μπαρτσελόνα άνοιξε το δρόμο της επιστροφής για να θριάμβευσε με τα γκολ των Ferran Torres, Jules Kounde και Alejandro Balde.
Οι γηπεδούχοι, στο κατάμεστο γήπεδο Reina Sofia χωρητικότητας 6.000 θέσεων, πυρπολήθηκαν και ονειρεύονταν μια ανατροπή αφού είχαν ήδη νοκ άουτ τη Βιγιαρεάλ.
Οι Unionistas χτύπησαν πρώτοι για να σοκάρουν την Μπαρτσελόνα. Ο Χουάν Σεράνο πέρασε στο πίσω δοκάρι και ο αμαρκάριστος Γκόμεζ χτύπησε υπέροχα την εστία του στο βολέ μετά από 31 λεπτά.
Ο Μπάρτσα ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα, όταν ο Τόρες απελευθερώθηκε στο κοντέρ, τρέχοντας ένας εναντίον ενός από τη μέση του δρόμου και κράτησε την ψυχραιμία του για να τερματίσει καλά.
Ο Τσάβι έκοψε μια απογοητευμένη φιγούρα μέχρι που ο Κούντε έβαλε μπροστά την Μπαρτσελόνα με ένα μπουλόνι από τα μπλε στο 69ο λεπτό, αφού του δόθηκε πολύς χρόνος 25 γιάρδες έξω.
Ο Balde επανορθώθηκε για το κακό του μαρκάρισμα στο γκολ των Unionistas πετυχαίνοντας το τρίτο της Μπαρτσελόνα, ένα υπέροχο σόλο χτύπημα.