Η Αυστραλία κέρδισε το Πακιστάν στο Παγκόσμιο Κύπελλο Χόκεϊ Εφήβων | Η Express Tribune

ΚΟΥΑΛΑ ΛΟΥΜΠΟΥΡ:

Οι ελπίδες του Πακιστάν να τερματίσει μεταξύ των έξι κορυφαίων στο Παγκόσμιο Κύπελλο Χόκεϊ Εφήβων της FIH ολοκληρώθηκαν με αντίστροφη 7-5 στα χέρια της Αυστραλίας σε έναν διασκεδαστικό αγώνα κατάταξης από την πέμπτη έως την όγδοη θέση την Πέμπτη.

Το Πακιστάν του Roelant Oltmans έχασε 7-2 στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, αλλά πάλεψε μέχρι το τέλος στο Εθνικό Στάδιο Χόκεϊ στο Bukit Jalil και τώρα θα τοποθετήσει την Αργεντινή στα πλέι οφ της έβδομης θέσης.

Η προσπάθειά τους απέσπασε επαίνους από τον αντίπαλο προπονητή Τζέι Στέισι. «Το Πακιστάν είναι μια καλή και ικανή ομάδα και είναι δύσκολο να τους συγκρατήσεις», είπε η Στέισι μετά τον αγώνα στον οποίο η Αυστραλία έτρεξε εκτός έδρας στο τρίτο δεκάλεπτο με τέσσερα γκολ.

Το Πακιστάν έμεινε πίσω από νωρίς με τον Nathan Czinner να ανοίγει το σκορ στο τρίτο λεπτό με ένα καλά τελειωμένο γκολ από το γήπεδο.

Ο Abdul Qayyum ισοφάρισε τα πράγματα για το Πακιστάν, αλλά ο Cambell Geddes σημείωσε ένα drag-flick για να προηγηθεί η Αυστραλία με 2-1 στο ημίχρονο.

Ο Brodee Foster σκόραρε δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Umar Mustafa να απαντά αμέσως μετά για το Πακιστάν πριν πάρει τον έλεγχο η Αυστραλία με τρία γκολ σε τέσσερα λεπτά.

Ο Geddes συναγωνίστηκε το χατ-τρικ του με δύο ακόμη μετατροπές σε πέναλτι στο 37ο και το 40ο πριν ο Czinner προσθέσει ένα γκολ από το γήπεδο τρία λεπτά αργότερα.

Ο Φόστερ πέτυχε ένα σύρσιμο ένα λεπτό στο τέταρτο δεκάλεπτο για να σφραγίσει το αποτέλεσμα, παρόλο που το Πακιστάν προσπάθησε να αντεπιτεθεί.

Ο Αχτισάμ Ασλάμ σκόραρε ένα γκολ από το πεδίο στο 48ο με τον Καγιούμ να πετυχαίνει το δεύτερο του στο 57ο πριν από το γκολ του Σουφιάν Καν από πέναλτι στο 60ο, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

«Δεν περιμέναμε να περάσουμε στους προημιτελικούς», είπε ο Όλτμανς μετά τον αγώνα. «Είμαι περήφανος για τα αγόρια και έχουμε δει ότι μπορούμε να δώσουμε ανταγωνισμό σε αυτές τις ομάδες. Οι άνθρωποι στο Πακιστάν πρέπει να είναι περήφανοι για αυτήν την ταλαντούχα ομάδα».

Το Πακιστάν θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια την Αργεντινή το Σάββατο, αφού οι έκπτωτοι παγκόσμιοι πρωταθλητές ηττήθηκαν με 1-0 από την Ολλανδία στον άλλο αγώνα κατάταξης.

Η Γαλλία δημιούργησε μια σύγκρουση για τον τίτλο με τη Γερμανία αφού κέρδισε με 3-1 την Ισπανία στα ημιτελικά. Η Γερμανία κέρδισε την Ινδία με 4-1 στην άλλη αναμέτρηση της τελευταίας τετράδας, με τον Μπεν Χάσμπαχ να σκοράρει.