Η Ιαπωνία στους «16» του Κυπέλλου Ασίας καθώς το Ιράκ κερδίζει θρίλερ με πέντε γκολ | Η Express Tribune

DOHA:

Η Ιαπωνία ταξίδεψε στο Κύπελλο Ασίας 16 τελευταίοι την Τετάρτη και πιθανό ραντεβού με τη Νότια Κορέα, καθώς το ήδη προκριθέν Ιράκ βγήκε στην κορυφή σε ένα θρίλερ με πέντε γκολ.

Ο Ayase Ueda πέτυχε σε κάθε ημίχρονο για να πάει με αυτογκόλ στην Ινδονησία, καθώς το φαβορί πριν από το τουρνουά η Ιαπωνία κέρδισε με 3-1 για να τερματίσει δεύτερος στον Όμιλο Δ πίσω από το Ιράκ.

Η Ιαπωνία θα αντιμετωπίσει τώρα τους νικητές του Ομίλου Ε — ο όμιλος της Νότιας Κορέας.

Η Νότια Κορέα του Jurgen Klinsmann είναι αυτή τη στιγμή δεύτερη στη διαφορά τερμάτων πίσω από την Ιορδανία και αντιμετωπίζει τη Μαλαισία στον τελευταίο της αγώνα των ομίλων την Πέμπτη.

Μετά την ήττα σοκ της Ιαπωνίας με 2-1 από το Ιράκ, ο προπονητής Hajjime Moriyasu έκανε οκτώ αλλαγές στην αρχική του ενδεκάδα, φέρνοντας μια εντελώς νέα άμυνα.

Διατήρησε πίστη στον τερματοφύλακα Zion Suzuki, ο οποίος έφταιγε εναντίον του Ιράκ και δέχθηκε ρατσιστική κακοποίηση στο διαδίκτυο μετά τον αγώνα.

Αλλά δεν υπήρχε ακόμα θέση για τον εξτρέμ της Μπράιτον, Καόρου Μιτόμα, ο οποίος έμεινε εκτός αποστολής την ημέρα του αγώνα για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι καθώς αγωνίζεται για πλήρη φυσική κατάσταση.

Η Ιαπωνία καταδικάστηκε σε πέναλτι στο έκτο λεπτό μετά από έλεγχο του VAR που αποφάνθηκε ότι ο αμυντικός της Ινδονησίας Τζόρντι Αμάτ έσυρε τον Ουέντα μέσα στη μεγάλη περιοχή.

Ο επιθετικός της Φέγενορντ ξεσκονίστηκε και έστειλε το σποτ πέρα ​​από τον τερματοφύλακα Ερνάντο Άρι.

Η Ιαπωνία διπλασίασε το προβάδισμά της επτά λεπτά μετά το ημίχρονο, όταν ο Ritsu Doan έκοψε την άμυνα της Ινδονησίας στην πτέρυγα και ο Ueda ήταν έτοιμος να χτυπήσει τη χαμηλή σέντρα του.

Ο Ουέντα έψαξε για το χατ-τρικ του και το σουτ του πίεσε τον αμυντικό της Ινδονησίας Τζάστιν Χούμπνερ να ρίξει τη μπάλα στο δικό του τέρμα στο 88ο λεπτό.

Ο Σάντι Γουόλς έκανε βολέ από κοντά στο 91ο λεπτό για να δώσει παρηγοριά στην Ινδονησία.

Τερμάτισαν τρίτη στον όμιλο και θα πρέπει να περιμένουν μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου την Πέμπτη για να δούμε αν θα περάσουν ως μία από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες ομάδες.

Ο πρωταθλητής του 2007 Ιράκ, που είχε ήδη φτάσει στην κορυφή του ομίλου, σκόραρε στο 12ο λεπτό των καθυστερήσεων απέναντι στο Βιετνάμ 10 παικτών για μια συναρπαστική νίκη με 3-2.

Ο Αϊμέν Χουσεΐν σκόραρε δύο φορές, συμπεριλαμβανομένου του αποφασιστικού θανάτου από το σημείο του πέναλτι, για να ανεβάσει τον απολογισμό του σε πέντε κορυφαία γκολ στο τουρνουά.

Το Βιετνάμ προηγήθηκε τρία λεπτά πριν από την ανάπαυλα, όταν ο Bui Hoang Viet Anh πέτυχε ένα φάουλ του Khuat Van Khang.

Αυτή θα ήταν η τελευταία σημαντική εμπλοκή του Khuat στην επίθεση – αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου για δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Ρεμπίν Σουλάκα ισοφάρισε αμέσως μετά την επανεκκίνηση και στη συνέχεια ο Χουσεΐν, ως αλλαγή, έκανε το 2-1.

Ο Χουσεΐν έχασε ένα πέναλτι και φαινόταν ότι θα τον μετανιώσει όταν ο Νγκουέν Κουάνγκ Χάι μπήκε πίσω από την ιρακινή οπίσθια γραμμή για να σκοράρει στο 90ο λεπτό και έκανε το 2-2.

Αλλά το Βιετνάμ έδωσε άλλο ένα πέναλτι στα βαθιά στον πρόσθετο χρόνο και σε αυτή την περίπτωση ο Χουσεΐν δεν αστόχησε.