Η Λίβερπουλ βρίσκεται στην κορυφή καθώς ο Νούνες χτυπάει | Η Express Tribune

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ:

Η Λίβερπουλ ανέβηκε στην κορυφή του Πρέμιερ Λιγκ καθώς ο Darwin Nunez τερμάτισε την ξηρασία του γκολ για να εμπνεύσει τη νίκη με 2-0 εναντίον της Μπέρνλι, ενώ ο Rasmus Hojlund έσπασε τη δική του άγονη πορεία για να καλύψει τη συναρπαστική μάχη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νικώντας την Άστον Βίλα με 3-2 την Τρίτη.

Η Λίβερπουλ του Jurgen Klopp προηγήθηκε νωρίς μέσω του Nunez στο Turf Moor και κράτησε παρόλο που έχασε πολλές ευκαιρίες.

Το όγδοο γκολ του Νούνεθ αυτή τη σεζόν ήταν το πρώτο του σε 12 αγώνες από τότε που σκόραρε εναντίον της Μπόρνμουθ στο Λιγκ Καπ την 1η Νοεμβρίου.

Ο Ντιόγκο Τζότα, πίσω από έναν μήνα απουσία τραυματισμού, ολοκλήρωσε τη νίκη αργά και άφησε τη Λίβερπουλ δύο βαθμούς πάνω από τη δεύτερη Άρσεναλ, η οποία έχει ένα παιχνίδι μπροστά.

Η Άρσεναλ μπορεί να ανακτήσει την πρώτη θέση με μια νίκη εντός έδρας με τη Γουέστ Χαμ την Πέμπτη.

Μετά από διαδοχικές ισοπαλίες με Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Άρσεναλ πριν από τα Χριστούγεννα, αυτή ήταν μια ουσιαστική νίκη του Λίβερπουλ φιλοδοξίες τίτλου.

Για το ότι η Λίβερπουλ βρίσκεται στην pole position, ο Κλοπ είπε: “Αυτό είναι ωραίο. Μάλλον θα αλλάξει και αυτό δεν είναι πρόβλημα. Δεν ήταν τέλειο, αλλά είμαστε εδώ που είμαστε”.

Στο Ολντ Τράφορντ, η Γιουνάιτεντ κινδύνευσε με μια ακόμη καταστροφική ήττα όταν τα γκολ των Τζον ΜακΓκίν και Λέαντερ Ντεντόνκερ έδωσαν τον έλεγχο στον Βίλα στο ημίχρονο στο Ολντ Τράφορντ.

Η ομάδα του Έρικ τεν Χαγκ αποδοκιμάστηκε στο μεσοδιάστημα, αλλά πραγματοποίησαν μια αναζωογόνηση που χρειαζόταν, την οποία πυροδότησε ο Αλεχάντρο Γκαρνάτσο που σημείωσε το πρώτο της γκολ σε επτά ώρες και είκοσι λεπτά.

Ο Garnacho χτύπησε ξανά για να ισοφαρίσει πριν ο Hojlund πετύχει τελικά το πρώτο του γκολ στην Premier League, στη 15η εμφάνισή του, με οκτώ λεπτά να απομένουν.

Το καθαρτικό χτύπημα του Χοϊλουντ τερμάτισε το σερί τεσσάρων αγώνων χωρίς νίκη της Γιουνάιτεντ σε όλες τις διοργανώσεις και την ανέβασε στην έκτη θέση στην Πρέμιερ Λιγκ.

“Στο ημίχρονο είπα στην ομάδα, “συνέχισε να πιστεύεις”. Η ατμόσφαιρα άλλαξε πολύ από το πρώτο ημίχρονο στο δεύτερο. Εάν παίξουμε όσο καλύτερα μπορούμε, μπορούμε να νικήσουμε οποιονδήποτε”, είπε ο Τεν Χαγκ.

Η νίκη της Γιουνάιτεντ ήρθε μπροστά στον αθλητικό διευθυντή INEOS, Ντέιβ Μπρέιλσφορντ, ο οποίος βρισκόταν στο κουτί των διευθυντών στο πρώτο σημάδι της ανάμειξης του Βρετανού δισεκατομμυριούχου Τζιμ Ράτκλιφ, αφού αγόρασε το 25% των μετοχών την παραμονή των Χριστουγέννων.

Δύο παιχνίδια χωρίς νίκη έχουν πλήξει την απροσδόκητη πρόκληση για τον τίτλο της Villa.

Οι άνδρες του Ουνάι Έμερι παραμένουν τρίτοι, τρεις βαθμούς πίσω από τη Λίβερπουλ μετά την πρώτη τους ήττα σε 11 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.

Το χατ-τρικ του Κρις Γουντ εναντίον της παλιάς του ομάδας Νιούκαστλ χάρισε στον Νούνο Εσπίριτο Σάντο την πρώτη του νίκη ως προπονητής της Νότιγχαμ Φόρεστ, μια επιτυχία 3-1 στο Σεντ Τζέιμς Παρκ.

Ο Γουντ άφησε τη Νιούκαστλ για να ενταχθεί στη Φόρεστ τον Ιούνιο, αλλά είχε σκοράρει μόνο τέσσερις φορές για τη νέα του ομάδα.

Το πέναλτι του Αλεξάντερ Ισάκ στο πρώτο ημίχρονο έφερε τη Νιούκαστλ μπροστά πριν ο Νεοζηλανδός επιθετικός Γουντ ισοφαρίσει στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Γουντ χτύπησε άλλες δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο για να χαρίσει στον πρώην προπονητή της Τότεναμ, Νούνο, την παρθενική του νίκη με τη Φόρεστ στο δεύτερο παιχνίδι του ως επικεφαλής, αφού αντικατέστησε τον απολυθέντα Στιβ Κούπερ.

Ήταν η πρώτη νίκη της Φόρεστ σε οκτώ παιχνίδια και μόνο η δεύτερη επιτυχία στους τελευταίους 15 αγώνες της.

Το αφεντικό της Λούτον, Ρομπ Έντουαρντς, είπε ότι η αστυνομία του Νότιου Γιορκσάιρ ερευνά ένα υποτιθέμενο ρατσιστικό σχόλιο προς την Κάρλτον Μόρις στη νίκη της ομάδας του με 3-2 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Ο Μόρις παραπονέθηκε για ένα σχόλιο που έγινε από έναν οπαδό της Γιουνάιτεντ στα τέλη του δευτέρου ημιχρόνου, το οποίο τον άφησε “αρκετά θυμωμένο” και η αστυνομία του μίλησε.

“Υπήρξε ένα υποτιθέμενο ρατσιστικό σχόλιο, η αστυνομία ασχολείται με αυτό, μίλησε με τον Carlton και πήρε την άποψή του για αυτό”, είπε ο Edwards.

Το αφεντικό της Φούλαμ, Μάρκο Σίλβα, επέμεινε ότι ο τερματοφύλακάς του Μπερντ Λένο «άγγιξε» αλλά «δεν έσπρωξε» ένα ball boy κατά τη διάρκεια της ήττας των Κότατζερς με 3-0 στο Μπόρνμουθ.

Το περιστατικό στο δεύτερο ημίχρονο συνέβη όταν ο Leno πήγε να μαζέψει την μπάλα από το τεντωμένο χέρι του νεαρού πριν χρησιμοποιήσει το δικό του χέρι για να έρθει σε επαφή με τον ώμο του αγοριού, το οποίο φαινόταν να κάνει ένα βήμα πίσω για ισορροπία.

“Τον έχεις δει να σπρώχνει; Δεν το είδα αυτό. Ναι, ζήτησε συγγνώμη. Μίλησα με τον Μπερντ γι' αυτό”, είπε η Σίλβα.