Η Λίβερπουλ γίνεται ξεκάθαρη ηγέτης της Premier League | Η Express Tribune

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ:

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ σκόραρε δύο φορές καθώς η Λίβερπουλ συνέχισε τη άθλια πορεία της Νιούκαστλ με νίκη 4-2 στο Άνφιλντ για να ανοίξει ένα προβάδισμα τριών πόντων στην κορυφή της βαθμολογίας. Πρέμιερ Λιγκ την Δευτέρα.

Η ομάδα του Jurgen Klopp θα έπρεπε να είχε ξεφύγει από ακόμα πιο πειστικούς νικητές καθώς ο Martin Dubravka απέκρουσε το πέναλτι του Salah στο πρώτο ημίχρονο ανάμεσα σε 10 στοπ.

Αλλά ο Σαλάχ επανορθώθηκε από το σημείο, αφού αυτός, ο Κέρτις Τζόουνς και ο Κόντι Γκάκπο είχαν σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο για να προκαλέσουν την έβδομη ήττα σε οκτώ παιχνίδια από τη Νιούκαστλ.

Λίβερπουλ μπείτε στο χειμερινό διάλειμμα της Πρέμιερ Λιγκ πέντε βαθμούς μακριά από τους αντιπάλους του τίτλου Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ, με την Άστον Βίλα να αποτελεί μια απροσδόκητη πρόκληση στη δεύτερη θέση.

Η Newcastle, αντίθετα, παραμένει κάτω στην ένατη θέση και 11 βαθμούς μακριά από την πρώτη τετράδα, καθώς τα φώτα της δημοσιότητας αυξάνονται στον Eddie Howe.

Οι Magpies έχουν το δεύτερο χειρότερο εκτός έδρας ρεκόρ στην Πρέμιερ Λιγκ αυτή τη σεζόν και είχαν την τύχη να μην ξετρελαθούν από ένα ντροπιαστικό σκορ σε θυελλώδεις συνθήκες στο Άνφιλντ.

Ο Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ είχε στείλει το πρώτο προειδοποιητικό σουτ μόλις άουτ μέσα σε δύο λεπτά, καθώς η Λίβερπουλ πέταξε έξω από τα μπλοκ.

Ο Ντουμπράβκα δυσκολεύτηκε να αντικαταστήσει τον παραγκωνισμένο Νικ Πόουπ, καθώς η φόρμα της Νιούκαστλ έχει πέσει τις τελευταίες εβδομάδες, ενώ αντιμετώπιζε μια κρίση τραυματισμών.

Όμως ο Σλοβάκος ήταν σε κορυφαία φόρμα καθώς διέψευσε τον Ντάρβιν Νούνεθ από κοντά.

Ο Λουίς Ντίαζ είχε τη μπάλα στα δίχτυα λίγο αργότερα, αλλά το γκολ αποκλείστηκε για οφσάιντ κόντρα στον Νούνες.

Στη συνέχεια, η Diaz ανασηκώθηκε στο κουτί από τον Sven Botman. Αλλά ο Ντουμπράβκα διέσωσε τον Ολλανδό αμυντικό αρνούμενος στον Σαλάχ το 150ο γκολ του στην Πρέμιερ Λιγκ για τη Λίβερπουλ από το σημείο.

Ο Αιγύπτιος, ο οποίος έπαιζε στο τελευταίο του παιχνίδι πριν πάει στο Αφρικανικό Κύπελλο Εθνών, έχει χάσει τώρα τέσσερα από τα τελευταία 10 χτυπήματα σποτ για τους Reds.

Η απογοήτευση της Λίβερπουλ μεγάλωνε καθώς περνούσε το πρώτο ημίχρονο και απείχαν εκατοστά από το να χτυπηθούν με κορόιδο γροθιά.

Ο Dan Burn μπήκε με κεφαλιά στο μακρινό δοκάρι, αλλά αυτή τη φορά η σημαία οφσάιντ έσωσε τους γηπεδούχους καθώς ο Alexander Isak ξέφυγε από τον τελευταίο αμυντικό νωρίτερα στην κίνηση.

Τελικά, η πίεση της Λίβερπουλ έδειξε νωρίς στη δεύτερη περίοδο, καθώς για μια φορά ο Νούνες έδειξε ψύχραιμο για να διαλέξει τον Σαλάχ για ένα χτύπημα.

Ο Nunez θα έπρεπε τότε να είχε βάλει το παιχνίδι πέρα ​​από κάθε αμφιβολία καθώς δύο φορές ο Dubravka σηκώθηκε και έδειξε δυνατούς καρπούς για να αντισταθεί στις δυνατές προσπάθειες του Ουρουγουανού.

Και εντελώς αντίθετα, η Νιούκαστλ ισοφάρισε μόλις πέντε λεπτά μετά την καθυστέρηση.

Αυτή τη φορά ο Isak χρονομέτρησε το τρέξιμό του στην τελειότητα για να κολλήσει με την μπάλα του Anthony Gordon και ο Σουηδός επιθετικός πέρασε με αυτοπεποίθηση τον προπορευόμενο Alisson Becker.

Αυτό το σοκ δεν άλλαξε την πορεία του αγώνα καθώς η μονόδρομη κίνηση προς το γκολ της Νιούκαστλ συνεχίστηκε.

Η βραδιά του Nunez τελείωσε με απογοήτευση, καθώς μια άλλη χρυσή ευκαιρία ήρθε και έφυγε με την τελευταία του πινελιά καθώς έφυγε άουτ.

Ο Γιούργκεν Κλοπ έστειλε τους Ντιόγκο Γιότα και Γκάκπο και αυτοί τα κατάφεραν όταν ο Νούνες δεν μπήκε μπροστά στο τέρμα.

Η Τζότα τρόμαξε τον Τζόουνς για ένα χτύπημα πριν από το άστοχο τελείωμα του Γκάκπο από τη σέντρα του Σαλάχ με το στραβοπόδι Ντουμπράβκα.

Η κεφαλιά του Μπότμαν έφερε για λίγο τη Νιούκαστλ σε απόσταση μόλις ενός τέρματος.

Αλλά κάθε ελπίδα για μια αξιοσημείωτη αντιπολίτευση έσβησε με αμφιλεγόμενο τρόπο, καθώς ο Jota κέρδισε ένα δεύτερο πέναλτι παρά την καθυστερημένη αντίδραση στην επαφή από την Dubravka.

Ο Κλοπ δεν μπόρεσε να παρακολουθήσει στο touchline, αλλά αυτή τη φορά το φυλαχτό του δεν απογοήτευσε για να εξασφαλίσει ότι η έναρξη του 2024 ήταν μια πολύ χαρούμενη νέα χρονιά για τη Λίβερπουλ.