Η Μπάρτσα μπαίνει στους τελευταίους οκτώ του Champions League γυναικών | Η Express Tribune

ΠΑΡΙΣΙ:

Η κάτοχος Μπαρτσελόνα κέρδισε με 7-0 τη Ρόζενγκραντ την Πέμπτη για να φτάσει στο Champions League γυναικών προημιτελικά καθώς η Salma Paralluelo σκόραρε δύο φορές για τους γηπεδούχους.

Η Μπαρτσελόνα διατήρησε το 100% ρεκόρ της μετά από τέσσερις γύρους καθώς ο Άγγλος μέσος Κίρα Γουόλς και η Νορβηγίδα επιθετικός Καρολίν Χάνσεν μπήκαν στο φύλλο αγώνα με την Paralluelo.

Οι Ισπανίδες Claudia Pina και Marta Torrejon, καθώς και ένα αυτογκόλ της Jessica Wik, ολοκλήρωσαν τη νίκη μέσα στα τελευταία 20 λεπτά, κάτι που οδήγησε επίσης τη σουηδική Rosengrad εκτός διοργάνωσης.

Στο άλλο παιχνίδι του Ομίλου Α, η Λάουρα Φράιγκανγκ της Άιντραχτ Φρανκφούρτης έχασε πέναλτι στο 90ο λεπτό καθώς η γερμανική ομάδα ισοφάρισε 1-1 με την Μπενφίκα, διατηρώντας ζωντανές τις πιθανότητες και των δύο πλευρών να φτάσουν στα νοκ-άουτ.

Η Μπάρτσα, πρωταθλήτρια το 2021, προηγήθηκε με 2-0 στην ανάπαυλα καθώς σκόραραν οι Γουόλς και Χάνσεν.

Η θέση τους στους τελευταίους οκτώ εξασφαλίστηκε με τα δύο χτυπήματα της 20χρονης Paralluelo πριν από την ώρα και καθυστερημένες προσπάθειες από τους Pina και Torrejon καθώς και η Wik να νικήσει τον δικό της τερματοφύλακα.

Κατά τα άλλα, η Λυών διεκδίκησε μια θέση στα προημιτελικά του Champions League Γυναικών παρά την ισοπαλία 2-2 με τη νορβηγική ομάδα Μπραν.

Ο Γάλλος μέσος Amel Majri και ο Νορβηγός επιθετικός Aga Hegerberg, με πέναλτι, είχαν βάλει τους οκτώ φορές νικητές με 2-0 μετά από μόλις 13 λεπτά.

Η Τζάστιν Κίλαντ μείωσε τη διαφορά για τους γηπεδούχους 10 λεπτά πριν την ανάπαυλα στο χιονισμένο Μπέργκεν.

Η Λυών έπαιξε το μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου με παίκτη κάτω, καθώς η Αμερικανίδα Λίντσεϊ Χόραν έλαβε κόκκινη κάρτα πριν ο Μπραν πετύχει μια δραματική ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

Η αμυντική Μαρίτ Λουντ εκτέλεσε ένα κόρνερ πριν ο τερματοφύλακας της Λυών, Κριστιάνε Έντλερ, σκάσει και ο 18χρονος μέσος Μπραν, Σιν Γκάουπσετ, σκοράρει με βολέ το κρίσιμο γκολ.

«Είμαι απογοητευμένος για τους παίκτες», είπε η προπονήτρια της Λυών, Σόνια Μπόμπαστορ.

«Θα ήθελα να ανταμειφθούν με καλύτερο αποτέλεσμα».

«Θα περιμένουμε για να είμαστε σίγουροι για την πρώτη θέση και θα πρέπει να κερδίσουμε έναν από τους δύο εναπομείναντες αγώνες», πρόσθεσε.

Η Μπραν είναι δεύτερη στον πίνακα, με πλεονέκτημα έξι βαθμών έναντι των άλλων δύο ομάδων του Ομίλου Β, της Σλάβια Πράγας και της Σεντ Πόλτεν.

Το παιχνίδι τους αναβλήθηκε αφού 14 άνθρωποι σκοτώθηκαν σε πυροβολισμούς στην πρωτεύουσα της Τσεχίας νωρίτερα την ίδια μέρα.

Την Τετάρτη, ο Αυστραλός Σαμ Κερ σκόραρε στη νίκη της Τσέλσι με 3-1 στη σουηδική ομάδα Χάκεν, ενώ οι ελπίδες της Ρεάλ Μαδρίτης να φτάσει στα προημιτελικά έληξαν με την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Paris FC.