Η Νεμπράσκα παραδίδει το Νο. 1 Περντιέ για 2η ήττα της σεζόν

LINCOLN, Neb. — Keisei Tominaga Σημειώθηκε 19 πόντοι για να οδηγήσει τη Νεμπράσκα, η οποία άνοιξε ένα ημίχρονο 11 σημείων έπειτα κράτησε δύο δευτερεύουσες εξελίξεις για να αναστατώσει το Νο 1 Purdue 88-72 την Τρίτη το βράδυ.

Ο Purdue (14-2, 3-2 Big Ten) έπληξε τα πρώτα τέσσερα 3-pointers του δεύτερου ημιχρόνου, καθώς το 41-30 της Nebraska 41-30 οδηγεί στο 51-50 στις ελεύθερες βολές του Braden Smith με 13:51 αριστερά. Αλλά οι Huskers αντέδρασαν με ένα σερί 14-2 για να ανέβουν κατά 13 στο τρίποντο του CJ Wilcher με 11:52 να απομένουν.

Οι Boilermakers ανέβηκαν ξανά, μειώνοντας το προβάδισμα της Νεμπράσκα σε 68-62 στο λέι απ οδήγησης του Lance Jones με 9:09 να απομένουν. Οι Huskers απάντησαν με ένα τρίποντο του Wilcher που ξεκίνησε ένα σερί 20-10 που έληξε το παιχνίδι.

Η Νεμπράσκα δημιούργησε το ημίχρονο της, κρατώντας το Purdue χωρίς σκορ για τα τελικά 3 1/2 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, σημειώνοντας 13 αναπάντητες σε ένα τρέξιμο που ξεκίνησε με δύο 3-pointers από την Tominaga και τελείωσε με επτά από Σαμ Χόιμπεργκ.

Ο Ρέινκ Μαστ είχε 18 πόντους για τη Νεμπράσκα, ο Γουίλτσερ σημείωσε 16 και ο Τζουβάν Γκρέι τελείωσε με 12.

Mason Gillis Κορυφαίος της Purdue με 16 πόντους, Zach Edey είχε 15 πόντους, Fletcher Loyer είχε 13 και οι Smith και Jones τερμάτισαν με 10 ο καθένας.

Το Associated Press συνέβαλε σε αυτή την ιστορία.