Η Νότια Καρολίνα επεκτείνει το εγχώριο εξάγωνο πάνω από το Νο. 6 του Ηνωμένου Βασιλείου

ΚΟΛΟΥΜΠΙΑ, SC — Ta'Lon Cooper σημείωσε 20 πόντους και Jacobi Wright είχε 14 με τέσσερα τρίποντα ως Νότια Καρολίνα συνέχισε την εντός έδρας κυριαρχία του στο Νο. 6 Κεντάκι με 79-62 νίκη το βράδυ της Τρίτης.

Οι Gamecocks (16-3, 4-2 Southeastern Conference) κέρδισαν τον αντίπαλό τους με την υψηλότερη βαθμολογία εντός έδρας από τότε που κατέκτησαν το Νο. 1 Κεντάκι με 68-62 πριν από 14 χρόνια. Σε εκείνο το παιχνίδι, η Νότια Καρολίνα νίκησε τους μελλοντικούς ΝΒΑ All-Stars John Wall και DeMarcus Cousins ​​για τη νίκη.

Σε αυτό, οι Gamecocks κράτησαν την ομάδα με το κορυφαίο σκορ της χώρας που είχε κατά μέσο όρο περισσότερους από 91 πόντους στη χαμηλότερη απόδοση της σεζόν.

Είναι η δεύτερη μεγαλύτερη νίκη τους απέναντι στο Κεντάκι στην ιστορία της σειράς, μετά από νίκη μόλις 18 πόντων το 2009, σύμφωνα με την έρευνα ESPN Stats & Information. Σηματοδοτεί επίσης τις πρώτες τους διαδοχικές νίκες επί του Κεντάκι από τότε που κέρδισαν τρεις συνεχόμενες νίκες εναντίον των Wildcats από το 2009 έως το '10.

Οι παίκτες της Νότιας Καρολίνας «έχουν πολλή πίστη, πολλή πίστη στον εαυτό τους», είπε ο προπονητής Λαμόν Παρί.

Έχουν επίσης την καλύτερη άμυνα στην SEC, η οποία κράτησε την επίθεση με υψηλό σκορ του Κεντάκι (14-4, 4-2) υπό έλεγχο σε μεγάλο μέρος του αγώνα.

«Το οδηγήσαμε και δεν ήμασταν αρκετά σωματικοί για να κρατήσουμε τη θέση μας», είπε ο προπονητής του Κεντάκι Τζον Καλιπάρι.

Οι οπαδοί περνούν εύκολα από τα λεπτά κίτρινα σχοινιά για να ορμήσουν στο γήπεδο και να γιορτάσουν το τελευταίο υψηλό σημείο σε μια εκπληκτική σεζόν. Θα έπρεπε να κοστίσει στη Νότια Καρολίνα πρόστιμο 100.000 δολαρίων από την SEC βάσει της πολιτικής του πρωταθλήματος, αλλά κανείς δεν ανησυχούσε για αυτό αυτή τη στιγμή.

«Δεν έχει ξαναγίνει», ανώτερος φόργουορντ της Gamecocks Τζος Γκρέυ είπε. «Ήταν μια εξαιρετική εμπειρία».

Είναι η τρίτη συνεχόμενη ήττα στη Νότια Καρολίνα για τους Wildcats (14-4, 4-2) και η τέταρτη στις τελευταίες επτά συναντήσεις τους στη σειρά.

Σίγουρα δεν φαινόταν ότι οι Wildcats θα δυσκολευόντουσαν σε αυτό. Το Κεντάκι πέτυχε πέντε συνεχόμενες βολές στο δρόμο για το προβάδισμα 21-16 στα μέσα της πρώτης περιόδου.

Αλλά η Νότια Καρολίνα και η κορυφαία άμυνα της SEC μπήκαν μετά από αυτό για να κλείσουν την περίοδο με ένα σερί 17-4.

Οι Wildcats έχασαν εννέα από τα τελευταία 10 σουτ της περιόδου και διατηρήθηκαν με το χαμηλότερο σκορ στο μισό της σεζόν.

Αντόνιο ΡιβςΟ πρώτος σκόρερ του Κεντάκι με 19,6 πόντους ανά παιχνίδι, σημείωσε 1-προς-7 πρώτο ημίχρονο με επτά πόντους νωρίς μετά το ημίχρονο, και οι Wildcats ήταν εντός 40-38 με 15:04 για να παίξουν.

Αλλά οι Gamecocks απογειώθηκαν και πάλι σε ένα σερί 22-6 για να ανοίξουν ένα προβάδισμα 18 πόντων με λιγότερο από οκτώ λεπτά να απομένουν.

Το Κεντάκι δεν μπόρεσε να φτάσει σε μονοψήφια ποσοστά στην υπόλοιπη διαδρομή.

Το sold out πλήθος — Colonial Life Arena χωρητικότητας 18.000 θέσεων — ενθαρρύνθηκε να φορέσει μαύρα. Οι οπαδοί, συμπεριλαμβανομένου του προπονητή ποδοσφαίρου Shane Beamer, φώναξαν και ούρλιαζαν καθώς ο χρόνος περνούσε για τη νίκη.

Σε αυτή την ιστορία χρησιμοποιήθηκαν πληροφορίες από το Associated Press.