Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Ατλέτικο με 5-3 για να φτάσει στον τελικό του Super Cup | Η Express Tribune

ΡΙΑΔ:

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε την Ατλέτικο Μαδρίτης με 5-3 μετά την παράταση σε μια παλλόμενη μάχη στη Σαουδική Αραβία για να φτάσει στον τελικό του Ισπανικού Σούπερ Καπ την Τετάρτη.

Ο Μάριο Ερμόζο και ο Αντόνιο Ρούντιγκερ αντάλλαξαν από νωρίς γκολ με κεφαλιά πριν ο Φέρλαντ Μέντι στείλει τη Μαδρίτη μπροστά στο στάδιο Al-Awwal Park στο Ριάντ.

Ο Αντουάν Γκριεζμάν ισοφάρισε με ένα γκολ ορόσημο φορ Ατλέτικο για να γίνει ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών και το αυτογκόλ του Kepa Arrizabalaga έστειλε τους Rojilbancos μπροστά, αλλά ο Dani Carvajal έσπασε το επίπεδο της Μαδρίτης και ανάγκασε την παράταση.

Με το παιχνίδι να οδεύει προς τα πέναλτι, το αυτογκόλ του Στέφαν Σάβιτς υπό την πίεση του Χοσέλου ώθησε τους Μαδρίτης μπροστά και ο αναπληρωματικός Μπραχίμ Ντίαζ ολοκλήρωσε τη νίκη στην αντεπίθεση με τον τερματοφύλακα της Ατλέτικο, Γιαν Όμπλακ, εκτός θέσης.

Στον τελικό της Κυριακής η Μαδρίτη θα αντιμετωπίσει είτε την Μπαρτσελόνα είτε την Οσασούνα, που θα συναντηθούν την Πέμπτη στον άλλο ημιτελικό.

«Η Ατλέτικο έπαιξε πολύ καλά και το ίδιο κάναμε κι εμείς, ήταν ένα θεαματικό παιχνίδι», είπε ο προπονητής της Μαδρίτης Κάρλο Αντσελότι στο Movistar.

“Κερδίσαμε γιατί είχαμε περισσότερη ενέργεια στα τελικά στάδια… (οι αναπληρωματικοί) όλοι παραδόθηκαν.”

Η Ατλέτικο του Ντιέγκο Σιμεόνε είναι η μόνη ομάδα που κέρδισε τη Μαδρίτη αυτή τη σεζόν, τον Σεπτέμβριο, και ξεκίνησε δυνατά με τον Σαμουέλ Λίνο να δοκιμάζει την Αρριζαμπαλάγκα λίγο πριν πάρει το προβάδισμα.

Ο Ερμόζο έκανε κεφαλιά στο πρώτο τέρμα μετά από έξι λεπτά από το κόρνερ του Γκριεζμάν, καθώς ο Ροντρίγκο δεν κατάφερε να τον προκαλέσει στον αέρα.

Ο Ρούντιγκερ ισοφάρισε για τη Μαδρίτη με παρόμοιο τρόπο καθώς ξέφυγε από τον Σάβιτς και έγνεψε στο γωνιακό σπίτι του Λούκα Μόντριτς.

Η Μαδρίτη, αήττητη σε 20 ματς, ήταν στην ανοδική θέση και ο μπακ Μέντι κεφαλαιοποίησε με ένα επιδέξιο τελείωμα από τη χαμηλή σέντρα του Καρβαχάλ.

Άνθρωπος ορόσημο

Ο Γκριεζμάν έπεσε στα χέρια του Αρριζαμπαλάγκα πριν ισοφαρίσει την Ατλέτικο σε ένα συναρπαστικό πρώτο ημίχρονο, απομακρύνθηκε από τον Μόντριτς πριν οδηγήσει στο σπίτι από την άκρη του κουτιού.

Το γκολ τον οδήγησε μπροστά από τον αείμνηστο Λουίς Αραγονές ως ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών της Ατλέτικο με 174 γκολ.

Ο Ροντρίγκο παραλίγο να βάλει ξανά μπροστά τη Μαδρίτη πριν από το διάλειμμα, αφού οδήγησε την άμυνα της Ατλέτικο σε έναν εύθυμο χορό, αλλά ο Όμπλακ απέκρουσε την προσπάθειά του και άρπαξε τη χαλαρή μπάλα πριν προλάβει να γυρίσει πάνω από τη γραμμή.

Οι Σαουδάραβες θεατές, παρόλο που υποστήριζαν κυρίως τη Ρεάλ Μαδρίτης, κορόιδευαν τον μέσο των Los Blancos, Toni Kroos, ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, αφού επέκρινε τους παίκτες που μετακόμισαν στη χώρα από το ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο το περασμένο καλοκαίρι για αναζήτηση πλούτου.

Ο Όμπλακ έκανε μια ωραία απόκρουση για να ανατρέψει τον Καρβαχάλ προτού η Ατλέτικο πάρει το προβάδισμα με 12 λεπτά να απομένουν.

Ο Arrizabalaga συγκρούστηκε με τον Alvaro Morata καθώς προσπάθησε να πιάσει μια σέντρα και η μπάλα αναπήδησε στην εστία της Μαδρίτης από τον δανεικό στόπερ της Chelsea.

Η Μαδρίτη διαμαρτυρήθηκε, παρακαλώντας για ένα πιθανό φάουλ του Μοράτα, αλλά οι υπεύθυνοι δεν είδαν καμία παράβαση.

Ωστόσο, ο Carvajal χτύπησε σε πέντε λεπτά για να τελειώσει, κάνοντας ένα ριμπάουντ στην επάνω γωνία, αφού η προσπάθεια του Jude Bellingham απομακρύνθηκε από τη γραμμή.

Το παιχνίδι έγινε πιο σφιχτό στην παράταση, όχι πλέον ως από άκρο σε άκρο, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να χαράξει καθαρές ευκαιρίες με την εγκατάλειψη που κατάφερε κατά τη διάρκεια του πρώτου 90λεπτου.

Τελικά οι Μαδρίτης προηγήθηκαν τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος, με τον αναπληρωματικό Χοσέλου να στέλνει με κεφαλιά τη σέντρα του Καρβαχάλ στον Σάβιτς, ο οποίος απέκρουσε τη μπάλα πέρα ​​από τον ανατρεπτικό Όμπλακ και στα δικά του δίχτυα.

Με την Ατλέτικο απελπισμένη για έναν ισοπεδωτικό, ο Όμπλακ πιάστηκε εκτός θέσης και ο Ντίαζ έτρεξε προς τα εμπρός για να τον νικήσει στην μπάλα και οδήγησε στην άδεια εστία από απόσταση για να σφραγίσει τη νίκη.

Η πρωταθλήτρια Ισπανίας και νικήτρια του Σούπερ Καπ Μπαρτσελόνα θα επιδιώξει να επαναλάβει τον τελικό του Clasico της περασμένης σεζόν νικώντας την Οσασούνα την Πέμπτη.

Η Ατλέτικο αντιμετωπίζει τη Ρεάλ Μαδρίτης τρεις φορές σε λιγότερο από ένα μήνα, με την επόμενη αναμέτρησή της να φτάνει γρήγορα στο Copa del Rey την επόμενη Πέμπτη.

«Έχουμε μια (ευκαιρία) εκδίκησης και χρειαζόμαστε τους οπαδούς μας πίσω μας στο γήπεδό μας», είπε ο Κόκε της Ατλέτικο στο Movistar.