Η Krejcikova επιστρέφει από το χείλος για να κερδίσει στο Australian Open | Η Express Tribune

ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ:

Πρώην πρωταθλητής του Γαλλικού Όπεν Barbora Krejcikova επέζησε ενός φόβου για να φτάσει στον δεύτερο γύρο του Australian Open την Κυριακή, κερδίζοντας τον Ιάπωνα μπαλαντέρ Mai Hontama με 2-6, 6-4, 6-3.

Η Τσέχα ένατη φύτρα, που θριάμβευσε στο Ρολάν Γκαρός το 2021, δυσκολεύτηκε με το σερβίς της στο Margaret Court Arena και έσπασε έξι φορές συνολικά από την 122η αντίπαλό της.

Έσκαψε όμως βαθιά όταν έμεινε πίσω με 3-1 στο δεύτερο σετ αφού έχασε το πρώτο σετ και τελικά ανέτρεψε τα δεδομένα.

Η 24χρονη Χοντάμα, που έπαιζε μόλις στο δεύτερο Grand Slam της, έκανε θραύση δύο φορές στο εναρκτήριο σετ για να πάρει τον έλεγχο του αγώνα.

Υπήρχαν πολλά μπρέικ στο δεύτερο σετ, αλλά η Krejcikova έβγαλε έναν δυνατό νικητή forehand για να κρατήσει στο ένατο game και προηγήθηκε με 5-4, αρπάζοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει τον αγώνα.

Η Τσέχα παίκτρια, 28 ετών, χρειάστηκε ιατρικό τάιμ άουτ όταν προηγήθηκε με 3-2 στην απόφαση, δεχόμενη βαρύ λουράκι στο πόδι και τον αστράγαλο.

Αλλά δεν έδειξε σημάδια ενόχλησης καθώς επέστρεψε στο παρκέ, δημιουργώντας ένα κρίσιμο διάλειμμα σε ένα μακρύ όγδοο παιχνίδι για να την αφήσει στα πρόθυρα της νίκης, την οποία σφράγισε όταν η Hontama πήγε μακριά με ένα forehand.

Η Krejcikova είπε ότι ένιωσε ανακούφιση που πέρασε από έναν “δύσκολο αγώνα”, ο οποίος διήρκεσε 2 ώρες και 30 λεπτά.

«Απλώς προσπάθησα να μείνω στο ματς», είπε. «Στο δεύτερο σετ ήμουν πεσμένος, αλλά δεν το άφησα ποτέ και δεν τα παράτησα ποτέ».