Η Krejcikova τερματίζει τις ελπίδες του Australian Open της Andreeva | Η Express Tribune

ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ:

Η Barbora Krejcikova τερμάτισε την ονειρεμένη πορεία της 16χρονης Mirra Andreeva την Κυριακή για να οργανώσει έναν προημιτελικό του Australian Open εναντίον της υπερασπιστής της πρωταθλήτριας Aryna Sabalenka.

Η Andreeva πέτυχε την έκτη θέση Ons Jabeur στον δεύτερο γύρο και στη συνέχεια έπρεπε να σώσει ένα ματς με την Diane Parry στον τρίτο γύρο.

Αλλά έμεινε εκτός αγώνα στην ισοβαθμία των τελευταίων 16 στο John Cain Arena κόντρα στην Τσέχη αντίπαλό της, η οποία έχασε το πρώτο σετ για τρίτη φορά στο τουρνουά πριν περάσει με 4-6, 6-3, 6-2.

«Παλεύω», είπε η Krejcikova, η οποία είχε χάσει τα δύο προηγούμενα ματς από τη νεαρή Ρωσίδα.

«Απλώς προσπαθώ να δώσω τον καλύτερό μου εαυτό και να πάω για κάθε μπάλα.

«Νομίζω ότι βελτιωνόμουν πραγματικά με κάθε μπάλα και το πήγαινα σημείο προς σημείο».

Και οι δύο παίκτες δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν σερβίς στο εναρκτήριο σετ, αλλά η Andreeva έκανε το κρίσιμο break στο ένατο game και σέρβιρε για να αγαπήσει.

Οι παίκτες αντάλλαξαν μπρέικ νωρίς στο δεύτερο σετ, αλλά η Krejcikova έκανε και πάλι μπρέικ στο έκτο game, πηγαίνοντας για να ισοφαρίσει το ματς.

Η Τσέχα παίκτρια, 28 ετών, ήταν και πάλι στην κορυφή νωρίς στο καθοριστικό σετ και έσπασε ξανά για το προβάδισμα 5-2, φέρνοντας άνετα το σερβίς για να φτάσει στον δεύτερο προημιτελικό του Australian Open.