Η PSG στο τέλος της χρονιάς στην κορυφή της Ligue 1 | Η Express Tribune

ΠΑΡΙΣΙ:

Ο Kylian Mbappe γιόρτασε τα 25α γενέθλιά του με ένα σιδεράκι Paris Saint Germain κέρδισε τη Μετς με 3-1 στη Ligue 1 την Τετάρτη για να φτάσει στη μέση της σεζόν με πέντε βαθμούς διαφορά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η PSG, η οποία είχε νικήσει με 1-1 στη Λιλ το Σαββατοκύριακο, δούλεψε στο πρώτο ημίχρονο πριν ο Βιτίνια ανοίξει το σκορ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, στρίβοντας σε σέντρα του Λι Κανγκ-ιν.

Στη συνέχεια ο Mbappe πήρε το επίκεντρο κάνοντας το 2-0 με ένα υπέροχο χτύπημα στο κάτω μέρος του δοκαριού από την άκρη της περιοχής.

Ο Matthieu Udol τράβηξε ένα πίσω για τους αγωνιζόμενους επισκέπτες αλλά Ο Μπαπέ χτύπησε σε ένα κοντό μπακ για να στρογγυλέψει τον τερματοφύλακα και να κάνει το 3-1 προς το τέλος για το 18ο γκολ του πρωταθλήματος της σεζόν.

Τα γενέθλιά του έγιναν ακόμα πιο αξιομνημόνευτα όταν ο 16χρονος αδερφός του Ίθαν μπήκε στο παιχνίδι για το ντεμπούτο του στους μεγάλους στις καθυστερήσεις.

Η PSG τελειώνει τη χρονιά με ένα άνετο μαξιλάρι πέντε πόντων έναντι της κοντινότερης αντιπάλου της Νις, η οποία νίκησε τη Λανς με 2-0 την Τετάρτη χάρη στα δύο γκολ του Νιγηριανού επιθετικού Τερέμ Μόφι.

Η Μονακό είναι επτά βαθμούς πίσω από τους πρωτοπόρους στην τρίτη θέση, αφού ήρθε από πίσω για να κερδίσει 2-1 στην Τουλούζη, με τον Wissam Ben Yedder να πετυχαίνει και τα δύο γκολ.

Η ομάδα του πριγκιπάτου παρέμεινε για να πάρει και τους τρεις πόντους, παρά το γεγονός ότι αποβλήθηκε ο Aleksandr Golovin στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου.

Ο διεθνής από το Μάλι, Kamory Doumbia, σημείωσε την ατομική απόδοση της βραδιάς, σημειώνοντας τέσσερα γκολ, όλα στο πρώτο ημίχρονο, καθώς η Μπρεστ κέρδισε τη Βρετάνη, τη Λοριάν με 4-0.

Αυτό το αποτέλεσμα ανέβασε την Μπρεστ στην τέταρτη θέση, μια θέση για τα προκριματικά του Champions League, πάνω από μια ομάδα της Λιλ που ηττήθηκε με 2-1 εκτός έδρας στο Στρασβούργο του Πάτρικ Βιέιρα.

Η Μαρσέιγ είναι έκτη, αφού ήρθε από πίσω και ισοφάρισε 1-1 στη Μονπελιέ, με τον Τζόρνταν Βερετούτ να σκοράρει το γκολ της σε ένα παιχνίδι που διακόπηκε για πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, μετά από πυροτεχνήματα που πυροβολήθηκαν στη μία άκρη του σταδίου.

Η Μονπελιέ αφαιρέθηκε ένας βαθμός μετά από ένα περιστατικό στον εντός έδρας αγώνα της με την Κλερμόν νωρίτερα αυτή τη σεζόν, όταν ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων χτυπήθηκε από μια κροτίδα που πέταξε από την ίδια εξέδρα.

«Αυτοί οι τύποι είναι ηλίθιοι, είναι απίστευτο», παραπονέθηκε την Τετάρτη ο προπονητής της Μονπελιέ, Μισέλ Ντερ Ζακαριάν.

“Δεν το καταλαβαίνω. Υποτίθεται ότι έρχεσαι στο γήπεδο για να στηρίξεις την ομάδα σου, όχι για να πυροτεχνήσεις.”

Ο Ιάπωνας διεθνής Κέιτο Νακαμούρα πέτυχε το μοναδικό γκολ καθώς η Ρεμς του Γουίλ Στιλ νίκησε τη Χάβρη με 1-0, ενώ η Ρεν πέτυχε δύο φορές αργά για να κερδίσει τη νίκη με 3-1 στην τελευταία ομάδα του Κλερμόν.

Εν τω μεταξύ, η Λυών ανέβηκε από την τελευταία τριάδα καθώς κέρδισε τη Ναντ με 1-0 χάρη σε ένα γκολ του Αλεξάντρ Λακαζέτ.

Ήταν μια τρίτη συνεχόμενη νίκη για μια ομάδα που στο παρελθόν είχε κερδίσει μόνο μία φορά όλη τη σεζόν και το αποτέλεσμα την ανέβασε δύο βαθμούς πάνω από την Τουλούζη, η οποία πλέον καταλαμβάνει τη θέση των play off του υποβιβασμού.