Νο. 2 UH, τελευταία αήττητη ομάδα, πέφτει στην πολιτεία της Αϊόβα

AMES, Αϊόβα — Tamin Lipsey σημείωσε 14 πόντους, πρωτοετής Μίλαν Μομτσίλοβιτς έκανε ένα άλμα βασικής γραμμής με 30,2 δευτερόλεπτα να απομένουν και η Iowa State κέρδισε το Νο. 2 Houston 57-53 το βράδυ της Τρίτης για να αποκλείσει την τελευταία αήττητη ομάδα της χώρας.

Η Στέιτ της Αϊόβα (12-3, 1-1 Big 12) εξασφάλισε την έβδομη νίκη της απέναντι σε έναν αντίπαλο στο top-10 τις τελευταίες δύο σεζόν — οι περισσότερες στην κατηγορία I. Το Χιούστον (14-1, 1-1) είχε 12 αγώνες κόπηκε το σερί νικών στο δρόμο.

Εμπρός η πολιτεία της Αϊόβα Hason Ward πραγματοποίησε δύο ελεύθερες βολές με το 1:20 να απομένει, αλλά σφυρίχτηκε για παραβίαση λωρίδας στη δεύτερη ελεύθερη βολή για να διατηρήσει το προβάδισμά τους στο 53-51.

του Χιούστον Jamal Shead χώρισε μια διπλή ομάδα και έκανε ένα άλμα με 55,9 δευτερόλεπτα απομένουν για να ισοφαρίσει σε 53-όλες.

Μετά από ένα τάιμ άουτ στην πολιτεία της Αϊόβα, ο Μομσίλοβιτς απομακρύνθηκε από διπλή ομάδα και βύθισε έναν άλτη από δύσκολη γωνία για το προβάδισμα 55-53. LJ CryerΤο τρίποντο του χτύπησε δυνατά από το ταμπλό και ο Μόμτσιλοβιτς δέχτηκε φάουλ στο 10,7 πριν κάνει δύο ελεύθερες βολές για προβάδισμα τεσσάρων πόντων.

Ο Μόμτσιλοβιτς τερμάτισε με 11 πόντους στις βολές 4 στα 8 για την Στέιτ της Αϊόβα. Το σουτ του με το φάουλ ήταν το πρώτο του καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο.

Εμάνουελ Σαρπ σκόραρε 20 πόντους, φτάνοντας για τέταρτη φορά φέτος για το Χιούστον. Ο Shead πρόσθεσε 14 πόντους, ξεπερνώντας τους 1.000 για την καριέρα του. Ο Cryer, με μέσο όρο 17,1 πόντους ανά αγώνα, έμεινε χωρίς σκορ στο πρώτο ημίχρονο και τελείωσε με πέντε πόντους.

Το Χιούστον έμεινε πίσω στο ημίχρονο, 31-21, για πρώτη φορά αυτή τη σεζόν, αφού σημείωσε τους λιγότερους πόντους του σε οποιοδήποτε ημίχρονο. Η Πολιτεία της Αϊόβα σημείωσε 15 πόντους από 12 ανατροπές απέναντι σε μια ομάδα του Χιούστον με μέσο όρο μόλις 9,1 τζίρους ανά παιχνίδι. Οι Cougars είχαν μόλις 6 στα 20 σουτ (30%) στο πρώτο ημίχρονο, συμπεριλαμβανομένων 4 από τα 13 από απόσταση.

Η Στέιτ της Αϊόβα έχασε εννέα σερί βολές, χωρίς σκορ για πάνω από έξι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Χιούστον χρησιμοποίησε κεφαλαία όταν ο Σιντ έκανε ένα άλμα από τη γραμμή των ελεύθερων βολών με 3:17 να απομένουν για το πρώτο τους προβάδισμα στο παιχνίδι με 51-50. Ρόμπερτ Τζόουνς τερμάτισε την ξηρασία των Cyclones με ένα εύκολο λέι απ.