Οι Matthew Stafford, Rams κρατούν τους Saints για να προηγηθούν στον αγώνα πλέι οφ NFC

INGLEWOOD, Καλιφόρνια — Ο Μάθιου Στάφορντ πέρασε για 328 γιάρδες και δύο touchdown, ο πρωτάρης Puka Nacua είχε εννέα αλιεύματα για 164 γιάρδες και σκορ, και οι Los Angeles Rams προχώρησαν στον αγώνα πλέι οφ NFC με νίκη 30-22 πάνω από το New Orleans Saints το βράδυ της Πέμπτης.

Ο Kyren Williams όρμησε για 104 γιάρδες και ένα touchdown, και ο Demarcus Robinson πρόσθεσε 82 γιάρδες λήψης και άλλο ένα σκορ στην πέμπτη νίκη σε έξι αγώνες για τους Rams (8-7), που είναι πάνω από 0,500 για πρώτη φορά από την 1η εβδομάδα.

Με τη δεύτερη νίκη του σε πέντε ημέρες κατά τη διάρκεια μιας αυτοπεριγραφόμενης σεζόν ανακαίνισης, το Λος Άντζελες πέρασε επίσης τη Μινεσότα (7-7) και έφτασε στην έκτη θέση στην κατάταξη του NFC στην προσπάθειά του να εξασφαλίσει μια θέση στα πλέι οφ μπαλαντέρ — και ένα ολοένα και πιο πιθανό άνοιγμα -Στρογγυλή αναμέτρηση με τους Detroit Lions, την ομάδα του Stafford για 12 σεζόν.

Το Λος Άντζελες προηγήθηκε με 30-7 με 12:44 να απομένουν στο τέταρτο δεκάλεπτο αφού σκόραρε έξι από τις πρώτες οκτώ κατοχές του, αλλά επέτρεψε στον αντίπαλό του να το κάνει ενδιαφέρον για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα.

Ο Derek Carr πέταξε TD πάσες στους Juwan Johnson και AT Perry στα επόμενα δύο drives των Saints, με μια μετατροπή 2 πόντων να περιορίζει το προβάδισμα των Rams στους οκτώ πόντους με 3:53 να παίξουν.

Ο στρατηγός της Rams Matthew Stafford (9) ρίχνει μια πάσα εναντίον των New Orleans Saints κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου εναντίον των Saints. AP

Αλλά ο Nacua πέτυχε ένα λάκτισμα στο πλάι και στη συνέχεια πέτυχε το κλειδί πρώτα σε ένα τζετ σκούπισμα 9 υάρδων, και οι Rams έτρεξαν το χρόνο στην τέταρτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη τους.

Ο Carr πέρασε για 319 γιάρδες και χτύπησε τον Rashid Shaheed για ένα πρόωρο TD 45 γιάρδων για τους Saints (7-8), των οποίων το σερί δύο νικών τελείωσε με ένα οδυνηρά αργό ξεκίνημα και 458 γιάρδες που επέτρεψε η άμυνά τους.

Αν και αυτή η ήττα βλάπτει τις πιθανότητές της, η Νέα Ορλεάνη εξακολουθεί να διεκδικεί μια θέση στα πλέι οφ και τον τίτλο του NFC South, επειδή ολοκληρώνει τη σεζόν με δύο αγώνες εναντίον αντιπάλων της κατηγορίας, ξεκινώντας με το Tampa Bay την παραμονή της Πρωτοχρονιάς.

Ο Stafford είχε ένα ακόμη εξαιρετικό παιχνίδι στη 15η σεζόν του NFL.

Έχει 14 πάσες touchdown και ένα κόψιμο στα τελευταία πέντε παιχνίδια των Rams και έχει ρίξει πολλές πάσες TD σε πέντε συνεχόμενα παιχνίδια για τρίτη μόνο φορά στην καριέρα του.

Ο Puka Nacua #17 των Los Angeles Rams τρέχει με τη μπάλα εναντίον του Ugo Amadi #0 των New Orleans Saints κατά τη διάρκεια του τέταρτου δεκαλέπτου. Getty Images
Ο Kyren Williams #23 και ο Puka Nacua #17 των Los Angeles Rams πανηγυρίζουν αφού νίκησαν τους New Orleans Saints. Getty Images

Ο Ουίλιαμς, ο οποίος έχασε τέσσερα παιχνίδια στη μέση της σεζόν με διάστρεμμα στον αστράγαλο, έγινε ακόμα ο πρώτος βιαστής των 1.000 γιάρδων των Rams μετά τον Τοντ Γκάρλι το 2018 με την τελευταία του εντυπωσιακή έκρηξη.

Έχει έξι εμφανίσεις στα 100 μέτρα στα οκτώ τελευταία παιχνίδια του.

Ο Nacua είχε επίσης το πιο παραγωγικό παιχνίδι τους τελευταίους δύο μήνες κατά τη διάρκεια της πρωταρχικής του σεζόν, ενώ ο Robinson έπιασε ένα πέρασμα TD στο τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι του.

Το Λος Άντζελες έκανε 95 γιάρδες σε 14 παιχνίδια καταναλώνοντας περισσότερο από το μισό του πρώτου τριμήνου στην εναρκτήρια διαδρομή του, το οποίο τελείωσε με ένα πέρασμα TD με τέταρτη πτώση από το Stafford στο Nacua.

Η Νέα Ορλεάνη είχε επιτρέψει μόνο ένα touchdown στα προηγούμενα 12 τέταρτα του αγώνα.

Ο στρατηγός των Saints Derek Carr (4) βγαίνει για να περάσει ενάντια στους Los Angeles Rams. USA TODAY Sports μέσω Reuters Con

Το Λος Άντζελες προηγήθηκε με 17-7 στο ημίχρονο, όταν ο Στάφορντ οδήγησε σε σκορ 35 δευτερολέπτων που έληξε σε μια σύντομη βολή στον Ρόμπινσον στο τελευταίο λεπτό.

Αφού ο Τζόρνταν Φούλερ με ασφάλεια του Κριού έκοψε το μακρινό πέρασμα του Καρ στο πρώτο κίνημα της Νέας Ορλεάνης στο δεύτερο ημίχρονο, ο Στάφορντ οδήγησε σε άλλη μια διαδρομή TD που έληξε σε τρεις διαδοχικές διαδρομές για 27 γιάρδες και ένα TD από τον Ουίλιαμς για προβάδισμα 27-7.

Οι Άγιοι είχαν τρία παιχνίδια στο τέλος όταν απέτυχαν στην τέταρτη θέση στην επικράτεια των Rams. Ο Chris Olave τερμάτισε με εννέα δεξιώσεις για 123 γιάρδες.