Ο Βινίσιους οδηγεί τη Ρεάλ Μαδρίτης στον θρίαμβο του Σούπερ Καπ | Η Express Tribune

ΡΙΑΔ:

Ο Βινίσιους Τζούνιορ πέτυχε χατ-τρικ στο πρώτο ημίχρονο για να κατακτήσει τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Σούπερ Καπ Ισπανίας σε μια μεγάλη νίκη με 4-1 επί της αντιπάλου Μπαρτσελόνα την Κυριακή στη Σαουδική Αραβία.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι χτύπησε για την Μπαρτσελόνα, ο οποίος απέβαλε τον αμυντικό Ρόναλντ Αραούχο στο δεύτερο ημίχρονο σε μια θλιβερή βραδιά για τους πρωταθλητές Ισπανίας.

Ο Ροντρίγκο ολοκλήρωσε τη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς κέρδισε τη διοργάνωση για 13η φορά, εκδικούμενος την περσινή τελευταία ήττα από την Μπαρτσελόνα που κέρδισε 14 φορές.

«(Ο Βινίσιους) χρειαζόταν δύο ή τρία παιχνίδια για να επιστρέψει στο καλύτερό του επίπεδο και επέστρεψε σε αυτό», δήλωσε ο προπονητής της Ρεάλ Μαδρίτης Κάρλο Αντσελότι.

Ο Ιταλός έχει πλέον ισοφαριστεί με τον Ζινεντίν Ζιντάν με 11 τρόπαια που κέρδισε στο τιμόνι των Los Blancos, πίσω μόνο από τον Miguel Munoz στα 14.

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς, νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι πολύ ευνοϊκό, δεδομένου του τρόπου που έπαιξε η Μπαρτσελόνα», πρόσθεσε.

Η πρωταθλήτρια Ισπανίας Μπαρτσελόνα ήλπιζε ότι μια νίκη θα μπορούσε να ξεκινήσει τη σεζόν της, όπως έκανε πέρυσι, αλλά έμεινε ηττημένη, αφού Ο Βινίσιους πέτυχε δύο γκολ νωρίς.

“Μαλώνουμε με την ήττα… πρέπει να μάθουμε από τις ήττες και έχουμε και άλλες διοργανώσεις να παίξουμε, πιστεύω σε αυτή την ομάδα”, είπε ο Σέρτζι Ρομπέρτο ​​στο Movistar.

«Η ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης πάντα πονάει και νομίζω ότι αυτά τα δύο γκολ στο (το πρώτο) 10λεπτο είχαν μεγάλο αντίκτυπο στο παιχνίδι».

Ο προπονητής της Μπάρτσα, Τσάβι, στράφηκε σε μια μεσαία γραμμή τεσσάρων παικτών για να προσπαθήσει να κρατήσει την μπάλα για να μειώσει τις ευκαιρίες της Μαδρίτης να αντεπιτεθεί με τους ιπτάμενους εξτρέμ Βινίσιους και Ροντρίγκο — δεν λειτούργησε.

Ο Ισπανός διεθνής Πέντρι ξεκίνησε στη θέση του εξτρέμ Ραφίνια, ο οποίος υπέστη τραυματισμό στον ημιτελικό επί της Οσασούνα.

Ο Αντσελότι έφερε τον μέσο Τόνι Κρόος, ο οποίος όπως και στη συναρπαστική νίκη στα ημιτελικά ντέρμπι επί της Ατλέτικο Μαδρίτης, χλευάστηκε από τους θεατές στο στάδιο Al-Awwal Park στο Ριάντ, επειδή επέκρινε τους παίκτες που μετακόμισαν στο πρωτάθλημα της Σαουδικής Αραβίας από την Ευρώπη.

Ένα από τα πρώτα ήταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο και ο πανηγυρισμός του Βινίσιους τον έφερε στο μυαλό αφού άνοιξε το σκορ στο έβδομο λεπτό.

Ο Βραζιλιάνος, που επέστρεψε πρόσφατα μετά από τραυματισμό, δέχθηκε άψογη πάσα από τον Jude Bellingham και στρογγύλεψε με γλαφυρό τρόπο τον Inaki Pena πριν επιστρέψει στην έδρα του.

Ο Βινίσιους μιμήθηκε τον κλασικό πανηγυρισμό του Ρονάλντο με το άλμα και το γύρισμα σε φόρο τιμής στον κορυφαίο σκόρερ όλων των εποχών της Μαδρίτης.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Βινίσιους όρμησε ξανά, αυτή τη φορά έστησε τον Ροντρίγκο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την υψηλή γραμμή της Μπαρτσελόνα και έκοψε τη μπάλα για να γλιστρήσει ο συμπατριώτης του.

Η ομάδα του Τσάβι έτρεξε με μανία για να απαντήσει και ο Φεράν Τόρες χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι πριν ο Άντρι Λούνιν ανατρέψει τη συνέχεια του Λεβαντόφσκι.

Ο Λούνιν, που επιλέχθηκε πάνω από τον Κέπα Αρριζαμπαλάγκα, ο οποίος άφησε τα τρία σετ κόντρα στην Ατλέτικο, έκανε άλλη μια σταθερή στάση για να αρνηθεί τον Τόρες από στενή γωνία.

Ο Ουκρανός τερματοφύλακας, ωστόσο, δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα για να κρατήσει άουτ το φαύλο βολέ του Λεβαντόφσκι στο 33ο λεπτό, σφυρηλατημένο δυνατά και χαμηλά από την άκρη της μεγάλης περιοχής.

Ο Αραούχο έδωσε γρήγορα στον Βινίσιους την ευκαιρία να ολοκληρώσει το χατ-τρικ του από το σημείο του πέναλτι, τραβώντας προς τα πίσω τον επιθετικό στη μεγάλη περιοχή.

Ο Βινίσιους τρύπησε το πέναλτι του στην κάτω αριστερή γωνία για το πρώτο του χατ-τρικ Clasico για να διπλασιάσει τον αριθμό των τερμάτων του εναντίον της Μπαρτσελόνα — είχε σκοράρει στο παρελθόν μόνο τρία σε 15 αγώνες.

Ο Τσάβι έριξε τα ζάρια με μια τριπλή αλλαγή, στέλνοντας στους επιθετικούς τους Ζοάο Φέλιξ, Λαμίν Γιαμάλ και Φερμίν Λόπες, αλλά η Μαδρίτη σύντομα είχε την τέταρτη.

Ο Araujo ολοκλήρωσε μια θλιβερή βραδιά κερδίζοντας κόκκινη κάρτα καθώς τράκαρε στην πλάτη του Vinicius για δεύτερη κράτηση.

Ο Rodrygo βρέθηκε στο σωστό μέρος την κατάλληλη στιγμή για να κάνει μετατροπή, αφού ο Jules Kounde μπλόκαρε μια περικοπή του Vinicius στην αναζήτηση του Bellingham.

Ο Κούντε απέκρουσε τη χαμηλή προσπάθεια του Άγγλου διεθνούς Μπέλινγκχαμ από τη γραμμή, καθώς η Μαδρίτη έψαχνε άλλη για να τρίψει αλάτι στις πληγές των αντιπάλων τους αργά.