Ο Σαλάχ αποκλείστηκε σε δύο παιχνίδια της AFCON | Η Express Tribune

ΑΜΠΙΤΖΑΝ:

Η ρεκόρ επτά φορές πρωταθλήτρια Αίγυπτος δέχτηκε ένα σημαντικό πλήγμα την Παρασκευή ως αρχηγός Μοχάμεντ Σαλάχ έμεινε εκτός δύο αγώνων για το Κύπελλο Εθνών Αφρικής με τραυματισμό στον μηριαίο μηριαίο, ενώ οι κάτοχοι της Σενεγάλης και του Πράσινου Ακρωτηρίου προκρίθηκαν στους 16.

Η Αιγυπτιακή Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου επιβεβαίωσε σε ανακοίνωσή της ότι ο σταρ της Λίβερπουλ, Σαλάχ, δεν θα μπορέσει να επιστρέψει για τη χώρα του αν δεν φτάσει στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο 31χρονος ήρθε αργά στο πρώτο ημίχρονο της ισοπαλίας 2-2 των Φαραώ με την Γκάνα την Πέμπτη.

Ως εκ τούτου, θα αποχωρήσει από τον τελευταίο αγώνα των ομίλων της Δευτέρας με το Πράσινο Ακρωτήριο και κάθε ισοβαθμία των 16 που θα ακολουθήσει.

Μετά την ισοπαλία των δύο πρώτων αγώνων, η Αίγυπτος πρέπει να νικήσει το Πράσινο Ακρωτήριο για να εξασφαλίσει την άνοδο στη δεύτερη θέση του Ομίλου Β.

Αυτό θα έδινε μια ισοπαλία στους «16» στο San-Pedro στις 28 Ιανουαρίου, ενώ θα μπορούσαν επίσης να προκριθούν ως μία από τις καλύτερες ομάδες στην τρίτη θέση.

Επομένως, ο Σαλάχ θα εμφανιστεί ξανά στη διοργάνωση μόνο εάν η Αίγυπτος φτάσει στον προημιτελικό στις 2 ή 3 Φεβρουαρίου.

Η Σενεγάλη, η οποία κέρδισε την Αίγυπτο του Σαλάχ στα πέναλτι στον τελικό του τελευταίου AFCON, κέρδισε μια θέση στον επόμενο γύρο με ένα παιχνίδι των ομίλων να περισσεύει χάρη στη νίκη 3-1 επί του Καμερούν στο Γιαμουσούκρο.

Η Ismaila Sarr της Μασσαλίας έβαλε νωρίς μπροστά τους νυν πρωταθλητές και αργότερα έστησε τον Habib Diallo για να κάνει το 2-0.

Ο Jean-Charles Castelletto έκανε ένα πίσω, αλλά η Σενεγάλη δεν έπρεπε να αρνηθεί μια πειστική νίκη και ο φυλαχτός Sadio Mane έβαλε το αποτέλεσμα χωρίς αμφιβολία αργά.

Η Σενεγάλη έχει μέγιστο έξι βαθμούς μετά από δύο αγώνες του Ομίλου Γ, ενώ το Καμερούν έχει μόνο έναν και οι ελπίδες τους να προκριθούν στους 16 είναι ισόρροπες.

«Θυμάμαι ότι το 2017 χάσαμε από το Καμερούν στα προημιτελικά, οπότε κατά τη διάρκεια αυτού του αγώνα κάναμε τα πάντα για να κερδίσουμε», είπε ο επιθετικός της Μαρσέιγ, Σαρ.

Bebe εντυπωσιακή

Αργότερα στον όμιλο Γ της Γουινέας, ο αστέρας που λείπει ξανά, Serhou Guirassy, ​​κέρδισε την Γκάμπια με 1-0 στην ίδια έδρα χάρη στο γκολ του Aguibou Camara στο δεύτερο ημίχρονο.

Το αποτέλεσμα αφήνει τη Γουινέα δεύτερη στο τμήμα με τέσσερις βαθμούς, που σημαίνει ότι χρειάζεται μόνο μια ισοπαλία κόντρα στη Σενεγάλη στον επόμενο αγώνα της για να εξασφαλίσει την πρόκριση στους 16, ενώ μια νίκη θα την οδηγήσει ως νικητές των ομίλων.

Το Καμερούν και η Γκάμπια θα συναντηθούν στη συνέχεια και μπορούν και οι δύο να ελπίζουν να προχωρήσουν τουλάχιστον ως μία από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες ομάδες.

Νωρίτερα, το Πράσινο Ακρωτήριο έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους «16» χάρη στην πειστική νίκη με 3-0 επί της Μοζαμβίκης στο Αμπιτζάν.

Ο πρώην επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Μπέμπε, οδήγησε τη νησιωτική χώρα του Ατλαντικού Ωκεανού με ένα αξιοσημείωτο φάουλ στο πρώτο ημίχρονο από τα 40 μέτρα στο στάδιο Felix Houphouet Boigny.

Ο αρχηγός Ράιαν Μέντες διπλασίασε το προβάδισμά του αμέσως μετά το ημίχρονο και ο Κέβιν Πίνα ολοκλήρωσε τη νίκη με ένα εκπληκτικό χτύπημα στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου.

Η μεγαλύτερη νίκη του Πράσινου Ακρωτηρίου στην AFCON τους αφήνει έξι βαθμούς σε δύο παιχνίδια και σημαίνει ότι είναι πλέον βέβαιο ότι θα είναι στην κορυφή του Ομίλου Β, αφού κέρδισαν την Γκάνα με 2-1 στον πρώτο τους αγώνα.

“Δεν ξέρω πόσο μακριά μπορούμε να φτάσουμε. Τώρα είμαστε στους 16 και πρέπει απλώς να συνεχίσουμε να δουλεύουμε όπως ήμασταν”, είπε ο Mendes.

«Ξέρουμε ότι δεν θα είναι εύκολο, αλλά πιστεύουμε στον εαυτό μας και στη δουλειά μας».

Το Πράσινο Ακρωτήριο γνωρίζει ήδη ότι θα μείνει στο Αμπιτζάν για την ισοπαλία των 16-16 εναντίον μιας τρίτης ομάδας στις 29 Ιανουαρίου.

Η Μοζαμβίκη, που εμφανίζεται στο πέμπτο Κύπελλο Εθνών της, δεν έχει κερδίσει ποτέ αγώνα σε 14 προσπάθειες στο τουρνουά.

Απόλυση προπονητή της Τανζανίας

Εν τω μεταξύ, η Τανζανία απέλυσε τον προπονητή Adel Amrouche μετά τον αποκλεισμό για οκτώ αγώνες και πρόστιμο 10.000 δολαρίων για σχόλια για το Μαρόκο, δήλωσε στο Γαλλικό Πρακτορείο ένας αξιωματούχος της Συνομοσπονδίας Αφρικανικού Ποδοσφαίρου (CAF).

Η απόλυσή του επιβεβαιώθηκε από την Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου της Τανζανίας με τον Χέμεντ Σουλεϊμάν να προωθείται από βοηθός προπονητή σε προσωρινό αφεντικό για το υπόλοιπο της εκστρατείας τους στο AFCON.

Οι αουτσάιντερ του Ομίλου F έχασαν 3-0 από το Μαρόκο την Τετάρτη και πρέπει να παίξουν με τη Ζάμπια και τη Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό.

Πριν τον τσεκούρι του Αμρούς, ένας αξιωματούχος της CAF είπε “(η οργάνωση) έχει αποκλείσει τον προπονητή για οκτώ αγώνες μετά από σχόλια που έκανε για τους Μαροκινούς αξιωματούχους σε τηλεοπτική συνέντευξη”.

Ο Amrouche, γεννημένος στην Αλγερία, ισχυρίζεται ότι οι Μαροκινοί αξιωματούχοι της CAF αποφασίζουν ποιοι διαιτητές αγώνες που αφορούν την εθνική ομάδα των ηλικιωμένων ανδρών και πότε θα ξεκινήσουν.