Ο Σαλάχ σώζει την Αίγυπτο καθώς η Νιγηρία ισοφαρίζει | Η Express Tribune

ΑΜΠΙΤΖΑΝ:

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ έσωσε την Αίγυπτο από μια ντροπιαστική ήττα στο εναρκτήριο παιχνίδι της στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής την Κυριακή, ενώ η Νιγηρία κρατήθηκε από την Ισημερινή Γουινέα παρά το γεγονός ότι ο Βίκτορ Όσιμεν μπήκε στο φύλλο αγώνα.

Η Γκάνα ήταν επίσης στη δράση στο Αμπιτζάν και υπέστη μια ήττα σοκ με 2-1 από το Πράσινο Ακρωτήριο, καθώς τρία έθνη με 14 τίτλους AFCON μεταξύ τους δεν κατάφεραν να ξεκινήσουν νικηφόρα στο φετινό τουρνουά.

Υπήρξε δράμα στο στάδιο Felix Houphouet Boigny στην οικονομική πρωτεύουσα της Ακτής Ελεφαντοστού, καθώς η Αίγυπτος χρειαζόταν ένα πέναλτι για τον Salah επτά λεπτά πριν από τον χρόνο των καθυστερήσεων για να φέρει την ισοπαλία 2-2 με τη Μοζαμβίκη στον όμιλο Β.

Το πέναλτι καταδικάστηκε μετά από έλεγχο του VAR για φάουλ στον Mostafa Mohamed και το χτύπημα του Salah στερήθηκε από τη Μοζαμβίκη μια ιστορική πρώτη νίκη στην AFCON.

«Λυπήθηκα βλέποντας τους παίκτες μου συντετριμμένους στο τέλος γιατί αξίζαμε τη νίκη», δήλωσε ο προπονητής της Μοζαμβίκης Chiquinho Conde.

Το έθνος του δεν είχε κερδίσει ένα παιχνίδι σε τέσσερις προηγούμενες εμφανίσεις στο AFCON και το ρεκόρ του χωρίς νίκη εκτείνεται πλέον σε 13 αγώνες συνολικά.

Ο Μοχάμεντ είχε δώσει στην επτά φορές πρωταθλήτρια Αφρικής, την Αίγυπτο, το ιδανικό ξεκίνημα όταν σκόραρε μέσα σε δύο λεπτά, αλλά η υπερβολική ζέστη και η υγρασία φαινόταν να επικρατούν στους Φαραώ.

Η Μοζαμβίκη ισοφάρισε με κεφαλιά του Witiness Quembo στα 55 λεπτά και ολοκλήρωσε την ανατροπή όταν ο αναπληρωματικός Clesio Bauque έσκασε και έκανε το 2-1 τρία λεπτά αργότερα.

Ο Salah έσωσε την Αίγυπτο, αλλά δεν ήταν ένα πειστικό ξεκίνημα για την εκστρατεία τους στην Ακτή Ελεφαντοστού, όπου προσπαθούν να κερδίσουν ένα ρεκόρ όγδοο στέμμα AFCON και ένα πρώτο από το 2010, πριν ο σούπερ σταρ της Λίβερπουλ κάνει το διεθνές ντεμπούτο του.

«Θέλω να κερδίζω κάθε αγώνα που παίζω και όταν δεν το κάνουμε στεναχωριέμαι, αλλά δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια», είπε ο προπονητής της Αιγύπτου Ρούι Βιτόρια.

«Δεν ήμασταν η καλύτερη ομάδα πριν γίνει η κλήρωση και δεν είμαστε οι χειρότεροι τώρα».

Ξαφνικά, το επόμενο παιχνίδι της Αιγύπτου την Πέμπτη εναντίον της Γκάνας θα μπορούσε να είναι αποτέλεσμα και για τους δύο, με τους Μαύρους Αστέρες να ανατρέπονται αφού παραδέχθηκαν στις καθυστερήσεις να χάσουν 2-1 από το Πράσινο Ακρωτήριο.

Οι Μαύροι Αστέρες έμοιαζαν έτοιμοι να φτάσουν στην ισοπαλία αφού ο Alexander Djiku πήγε στο σπίτι στα 56 λεπτά για να ακυρώσει το πρώτο ημίχρονο του Jamiro Monteiro.

Αλλά το Πράσινο Ακρωτήριο όρμησε στην κακή άμυνα για να πάρει και τους τρεις βαθμούς στο 92ο λεπτό, με τον αναπληρωματικό Garry Rodrigues να χώνει τη μπάλα σε ένα άφθονο τέρμα προς σοκ στους οπαδούς της Γκάνας στο πλήθος των 12.000 ατόμων.

«Θέλουμε να δείξουμε στον κόσμο τι μπορούμε να κάνουμε, ότι είμαστε μικροί, αλλά μπορούμε να ανταγωνιστούμε με ποδοσφαιρικούς όρους με όλες τις ομάδες στην Αφρική», δήλωσε ο προπονητής του Πράσινου Ακρωτηρίου Πέδρο Μπουμπίστα Μπρίτο.

Η βραδιά ήταν επίσης αξιοσημείωτη για την εμφάνιση ως αναπληρωματικός του Andre Ayew, με τον 34χρονο να γίνεται μόνο ο τρίτος παίκτης που συμμετείχε σε οκτώ εκδόσεις του διαγωνισμού.

Ωστόσο, πολύ μεγαλύτερη ανησυχία για τους Γκανέζους είναι το αποτέλεσμα για μια χώρα της οποίας ο αριθμός των τεσσάρων νικών της AFCON βελτιώνεται μόνο από την Αίγυπτο και το Καμερούν.

Έφυγαν από την τελευταία έκδοση το 2022 στη φάση των ομίλων και η ομάδα του Chris Hughton ήρθε επίσης εδώ μετά την ήττα 1-0 από τις Κομόρες στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου τον Νοέμβριο.

«Δεχθήκαμε ένα πολύ κακό γκολ, και ως εκ τούτου είναι μια πολύ απογοητευτική βραδιά για εμάς», είπε ο Hughton για τον νικητή του Πράσινου Ακρωτηρίου.

«Δεν έχουμε άλλη επιλογή από το να βεβαιωθούμε ότι θα είναι ένα ευνοϊκό αποτέλεσμα στο επόμενο παιχνίδι μας με την Αίγυπτο».

Η τρεις φορές πρωταθλήτρια Νιγηρία ελπίζει ότι η παρουσία του Αφρικανού παίκτη της χρονιάς Osimhen μπορεί να προκαλέσει μια επιτυχημένη εκστρατεία, αλλά έμεινε ισόπαλη 1-1 από την Ισημερινή Γουινέα στον Όμιλο Α.

Ο Osimhen έγνεψε για να ισοφαρίσει στο πρώτο ημίχρονο σχεδόν αμέσως αφού ο Iban Edu άνοιξε το σκορ στον αγώνα που έληξε με τις δύο ομάδες σε έναν βαθμό, δύο λιγότερους από την Ακτή Ελεφαντοστού.

Οι οικοδεσπότες του τουρνουά κέρδισαν τη Γουινέα-Μπισάου με 2-0 στο ίδιο Ολυμπιακό Στάδιο Ebimpe το Σάββατο.

“Δεν είμαι χαρούμενος. Αυτή η ισοπαλία δεν μας ταιριάζει. Η ομάδα μας δημιούργησε πολλές ευκαιρίες αλλά δεν σκοράραμε”, δήλωσε ο προπονητής της Νιγηρίας Χοσέ Πεσέιρο.

Ανησυχία για τους διοργανωτές θα είναι το θέαμα ενός σχεδόν άδειου σταδίου, με ελάχιστους οπαδούς να παρακολουθούν τον αγώνα στο γήπεδο χωρητικότητας 60.000 ατόμων.

Οι κάτοχοι της Σενεγάλης ξεκινούν την εκστρατεία τους τη Δευτέρα εναντίον της Γκάμπια στον όμιλο Γ στο Γιαμουσούκρο, με το Καμερούν και την Αλγερία επίσης σε δράση.