Ο Φόντεν οδηγεί τη Σίτι στον τέταρτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας | Η Express Tribune

ΛΟΝΔΙΝΟ:

Ο Φιλ Φόντεν σκόραρε δύο φορές καθώς η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε στον τέταρτο γύρο Κύπελλο Αγγλίας με 5-0 επί της Χάντερσφιλντ Τάουν την Κυριακή, με τον πλέι μέικερ Κέβιν Ντε Μπρόινε να επιστρέφει ευπρόσδεκτη μετά από τέσσερις μήνες εκτός έδρας με τραυματισμό στον μηριαίο μηριαίο.

Έχοντας μια δυνατή ομάδα, η Σίτι υπέστη μια αποτυχία όταν έχασε τον αμυντικό Manuel Akanji από τραυματισμό στις αρχές του πρώτου ημιχρόνου, αλλά το υπέροχο τελείωμα του Foden και η επιστροφή του De Bruyne έδωσαν στον προπονητή Pep Guardiola πολλά να χαρεί.

Η Χάντερσφιλντ, η οποία αιωρείται ακριβώς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού στο Πρωτάθλημα δεύτερης κατηγορίας της Αγγλίας, έμεινε πίσω στο 33ο λεπτό όταν ο Φόντεν έριξε τη μπάλα στα δίχτυα από σφιχτή γωνία και ο επιθετικός Τζούλιαν Άλβαρες χτύπησε ένα δεύτερο παιχνίδι τέσσερα λεπτά αργότερα.

Ο Ντε Μπρόινε μπήκε στη μάχη στο 57ο λεπτό και η Σίτι πρόσθεσε το τρίτο της ένα λεπτό αργότερα, καθώς ο Νορβηγός εξτρέμ Όσκαρ Μπομπ προσπάθησε να διαλέξει τον Βέλγο στο μακρινό δοκάρι, αλλά είδε τη διασταύρωση του στα δίχτυα και έκανε το 3-0.

Foden προσέθεσε το δεύτερο του με ένα ακριβές σουτ από την άκρη της περιοχής στο 65ο λεπτό, και εννέα λεπτά αργότερα ο De Bruyne έβαλε τον άλλο αναπληρωματικό Jeremy Doku για να ολοκληρώσει τη νίκη.

«Είμαστε απίστευτα χαρούμενοι που τον έχουμε πίσω, γιατί ο Κέβιν βοηθάει να κερδίζουμε παιχνίδια. Είναι πολύ σημαντικό να τον έχουμε πίσω μετά από έναν μακρύ τραυματισμό», είπε ο Γκουαρδιόλα στο BBC.

«Θα μας βοηθήσει με το ταλέντο του, αλλά δεν θέλω να ασκήσω όλη την πίεση στους ώμους του Κέβιν γιατί δεν είναι δίκαιο μαζί του. […] Είχε μια πολύ καλή ασίστ για το γκολ του Τζέρεμι Ντόκου», πρόσθεσε.

Ο σκόρερ Φόντεν έδωσε τα εύσημα στη Χάντερσφιλντ που το έκανε δύσκολο, αλλά τελικά η κατηγορία της Σίτι είπε.

“Φαίνεται να αντιμετωπίζουμε ένα χαμηλό μπλοκ αρκετά συχνά – ξέρουμε τι να περιμένουμε, απλά πρέπει να είμαστε υπομονετικοί, να βρούμε τους χώρους και να συνεχίσουμε να αλλάζουμε και ελπίζουμε ότι θα ανοίξουν και θα κουραστούν”, είπε.

Αλλού, οι αντίπαλοι της Σίτι στην Πρέμιερ Λιγκ δυσκολεύτηκαν καθώς οι σύλλογοι χαμηλότερης κατηγορίας έκαναν αισθητή την παρουσία τους στη διοργάνωση κυπέλλου για να αναγκάσουν ορισμένους δυνητικά επικερδείς επαναληπτικούς.

Οι μαχητές της Premier League, Λούτον Τάουν, επικράτησαν 0-0 από την τρίτης κατηγορίας Μπόλτον Γουόντερερς στο Kenilworth Road.

Στην πρώτη τους καμπάνια κορυφαίας κατηγορίας από το 1992, ο πρωταρχικός στόχος του Luton είναι η επιβίωση και μια κουραστική επανάληψη ήταν το τελευταίο πράγμα που χρειαζόταν το αφεντικό των Hatters, Rob Edwards.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ τρομοκρατήθηκε επίσης από τους αντιπάλους της League One, καθώς οι παίκτες του Nuno Espirito Santo ανέκαμψαν μετά από δύο γκολ κάτω και ισοφάρισαν 2-2 με την Blackpool.

Η Μπλάκπουλ κέρδισε τη Φόρεστ στον τρίτο γύρο πέρυσι, όταν οι Seasiders ήταν στο Πρωτάθλημα και σχεδόν επανέλαβαν το κόλπο στο City Ground.

Ο απόφοιτος της ακαδημίας Forest Jordan Lawrence-Gabriel σκόραρε εναντίον του παλιού του συλλόγου με μια θεαματική κεφαλιά κατάδυσης στο 25ο λεπτό ο Άλμπι Μόργκαν διπλασίασε το προβάδισμα της Μπλάκπουλ στο 27ο λεπτό, μετατρέποντας ψύχραιμα τη σέντρα του CJ Hamilton στο μακρινό δοκάρι.

Αλλά ο Nicolas Dominguez τελείωσε από τη σέντρα του Gonzalo Montiel στο 39ο λεπτό και ο Morgan Gibbs-White ισοφάρισε από τα 18 μέτρα στο 56ο λεπτό.

Η Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 κόντρα στη δεύτερη κατηγορία Μπρίστολ Σίτι στο στάδιο του Λονδίνου.

Ο Τζάροντ Μπόουεν έτρεξε πάνω στην ψηλή πάσα του Λούκας Πακέτα και πέτυχε την εστία του στο πέμπτο λεπτό.

Αλλά ο επιδραστικός πλέι μέικερ Πακέτα αναγκάστηκε να φύγει με τραυματισμό στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου σε ένα σημαντικό χτύπημα.

Και ο Τόμι Κόνγουεϊ έστειλε άγριους 9.000 οπαδούς του Μπρίστολ στο 61ο λεπτό, όταν πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης πέρα ​​από τον Λούκας Φαμπιάνσκι.

Η Λιντς Γιουνάιτεντ δεν είχε τέτοια προβλήματα, καθώς ο επιθετικός Πάτρικ Μπάμφορντ σκόραρε ένα υπέροχο βολέ σε ένα σφυροκόπημα 3-0 της Πίτερμπορο Γιουνάιτεντ και η Γουέστ Μπρόμιτς Άλμπιον κέρδισε με 4-1 εντός έδρας την Άλντερσοτ Τάουν.