Ο Bronny παλεύει με το σουτ καθώς το USC κερδίζει

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ — Με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να παρακολουθεί, Bronny James δυσκολεύτηκε με το σουτ του για πρώτη φορά αυτή τη σεζόν αλλά USCΞεκινώντας το backcourt του Boogie Ellis και Isaiah Collier έλαμψε για να βοηθήσει τους Trojans να κερδίσουν το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι συνεδρίου Pac-12.

Ο Collier, ο πρωτοετής πόιντ γκαρντ του USC, σημείωσε 26 πόντους κορυφαίας καριέρας για να σηκώσει το USC Στάνφορντ93-79, στο Galen Center.

Ο Έλις, ανώτερος γκαρντ, είχε 22 πόντους, τέσσερις ασίστ και τρία κλεψίματα ενώ ο νεαρός γκαρντ Κόμπι Τζόνσον είχε 21 πόντους, πέντε ασίστ, πέντε κλεψίματα και δύο μπλοκ.

Ο Τζέιμς, ο μεγαλύτερος γιος του αστέρα των Λος Άντζελες Λέικερς, δεν κατάφερε να κάνει ένα σουτ για πρώτη φορά αυτή τη σεζόν, πηγαίνοντας 0-4 από το γήπεδο εκτός πάγκου και έκοψε ένα σερί δύο αγώνων με διψήφιο σκορ. Όμως, ο πρωτοετής γκαρντ βοήθησε στην άμυνα με δύο κλεψίματα, ενώ παράλληλα πήρε και δύο ριμπάουντ και μία ασίστ σε 19 λεπτά.

Ο Τζέιμς, που είχε χάσει μόλις δύο ελεύθερες βολές στα προηγούμενα έξι παιχνίδια του, πήγε 2-προς-5 από τη γραμμή και τελείωσε με δύο πόντους. Αυτό ήταν το έβδομο παιχνίδι του Τζέιμς πίσω, αφού έχασε περισσότερους από τέσσερις μήνες μετά από καρδιακή ανακοπή στα τέλη Ιουλίου. Ο πρωτοετής υποβλήθηκε σε διαδικασία θεραπείας συγγενούς καρδιακού ελαττώματος.

«Συνεχίζει να βελτιώνεται», είπε ο προπονητής του USC, Άντι Ένφιλντ, για τον Τζέιμς, ο οποίος έπαιξε με περιορισμό λεπτών ενώ έκανε το δρόμο της επιστροφής. “Νόμιζα ότι έχασε μερικά εύκολα σουτ απόψε, έχασε μερικές ελεύθερες βολές, κάτι που είναι εντάξει, όλοι το κάνουν αυτό. Αλλά έκανε τα σωστά σουτ, έπαιξε εξαιρετική άμυνα και είναι μεγάλο μέρος της ομάδας μας.”

Ο Τζέιμς δεν άφησε το σουτ του να επηρεάσει τη φασαρία του. Με 7:57 να απομένουν για το πρώτο ημίχρονο, ο Τζέιμς περίμενε ότι θα ερχόταν τάιμ άουτ και πήδηξε μπροστά Benny Gealer κατά μήκος της πλάγιας γραμμής για να τραβήξετε μια χρέωση.

«Μπρόνυ [is] ένας πολύ έξυπνος μπασκετμπολίστας», είπε ο Ένφιλντ. «Και παίζει δυνατά κάθε κατοχή και αμυντικά μας βοηθά. Δέχεται εκτροπές, μπορεί να φυλάει την μπάλα σε μικρότερα παιδιά και είναι αρκετά δυνατός για να προστατεύει μεγαλύτερα παιδιά. Μέχρι εδώ καλά.”

Μετά την ήττα πέντε από τα έξι παιχνίδια, η USC (8-7, 2-2) έχει πλέον δύο συνεχόμενες νίκες εντός έδρας. Ο Έλις, ο Κόλιερ, ο κορυφαίος στρατιώτης στην κατηγορία πρωτοετών μαθητών αυτής της σεζόν, και ο Τζόνσον παίζουν μερικά από τα καλύτερα και πιο αποτελεσματικά μπάσκετ της σεζόν. Η τριάδα συνδυάστηκε για να κάνει 11 τρίποντα.

Ο Τζέιμς ελπίζει να βρει το σουτ του εναντίον της Πολιτείας της Ουάσιγκτον εντός έδρας την Τετάρτη.

«Κάνει παιχνίδια που κερδίζουν», είπε ο Έλις, ο οποίος έκανε έξι τρίποντα. “Είναι υπέροχο να τον έχουμε στο παρκέ. Όποτε είναι στο παιχνίδι, παίζει σκληρά. Ξέρουμε ότι θα το πάρουμε από αυτόν, οπότε είναι υπέροχο να έχουμε κάποιον που μας δίνει σπίθες να έρχεται από τον πάγκο και να μας δίνει υπέροχα λεπτά, ενέργεια και αντίκτυπο στο παιχνίδι ακόμα κι όταν δεν σκοράρει».