Ο Edey «έχει τον τρόπο του», ρίχνει 33 στον αγώνα του Hoosiers

BLOOMINGTON, Ind. — Κέντρο Purdue Zach Edey έφτασε στην Ιντιάνα αποφασισμένη να αφήσει μια διαρκή επίδραση το βράδυ της Τρίτης.

Στη συνέχεια έδειξε σε όλους γιατί είναι ο βασιλεύων εθνικός παίκτης της χρονιάς.

Ο 7-πόδι-4 πρεσβύτερος ισοφάρισε φάουλ, έκανε σουτ και κυνήγησε ακόμη και χαλαρές μπάλες, τερματίζοντας με 33 πόντους και 14 ριμπάουντ ενώ οδήγησε τους δεύτερους στη βαθμολογία Boilermakers σε 87-66 επί του αντίπαλου Hoosiers.

Η νίκη με 21 πόντους είναι η μεγαλύτερη για τον Purdue στην Ιντιάνα από τον Ιανουάριο του 1934, όταν οι Boilermakers κέρδισαν με 34.

«Αυτή ήταν η τελευταία μου ευκαιρία να κερδίσω εδώ», είπε ο Έντι πριν παραδώσει την Ιντιάνα τη χειρότερη ήττα της στο Assembly Hall αυτής της σειράς.

Ο Edey τα έκανε όλα, βάζοντας σχεδόν μόνος του τους μεγάλους άντρες της Ιντιάνα σε πρόωρα προβλήματα. Ήταν 11 στα 23 από το γήπεδο και 11 στα 12 στη γραμμή των ελεύθερων βολών. Έτρεξε για μια χαλαρή μπάλα και η παρουσία του που μπλοκάρει τα σουτ έκανε τους Hoosiers εκτός συγχρονισμού. Ήταν το δεύτερο σερί double-double του 30 πόντων μετά την ήττα του Purdue την περασμένη εβδομάδα στη Νεμπράσκα. Σύμφωνα με το ESPN Stats & Information, ο Edey είναι μόλις ο δεύτερος παίκτης των Big Ten τα τελευταία 25 χρόνια που έχει διαδοχικά 30-10 παιχνίδια δύο φορές στην καριέρα του, ενώνοντας τον πρώην σταρ του Ohio State Evan Turner.

Χάρη σε μεγάλο βαθμό στον Edey, οι Boilermakers (16-2, 5-2 Big Ten) πήραν την πρώτη τους νίκη στο Assembly Hall σε τρεις σεζόν και διέγραψαν, για μια στιγμή, την πικρία της Ιντιάνα την περασμένη σεζόν. Fletcher Loyer σημείωσε 19 πόντους και Λανς Τζόουνς πρόσθεσε 17 για τον Purdue, αλλά ο Edey ήταν ο καταλύτης.

“Προκαλεί πολλή προσοχή και βλέπετε όταν βγαίνει 1-on-1, θα κάνει μερικά φάουλ”, είπε ο προπονητής του Purdue, Matt Painter, αφού εξασφάλισε την 214η νίκη του στη διάσκεψη καριέρας, ισοφαρίζοντας τον πρώην προπονητή του Illinois, Lou Henson, για το Νο. 5 στην ιστορία του Big Ten. “Είναι δύσκολο να δεις κάποιον στα 7-4, 300 λίβρες που παίζει σκληρά κάθε πόντο. Απλώς σου δείχνει ποιος είναι.”

Οι Hoosiers (12-6, 4-3) δεν τους άρεσε αυτό που είδαν. Τρέι Γκάλουεϊ σημείωσε 17 πόντους και ο Μακένζι Μγκμπάκο είχε 15, αλλά η Ιντιάνα υστερούσε για τα τελευταία 37 λεπτά — τον περισσότερο χρόνο με διψήφιο αριθμό μετά από νωρίς 25-13 και έλλειμμα 51-29 στο ημίχρονο.

Η Ιντιάνα απέκρουσε ανοίγοντας το δεύτερο ημίχρονο με 20-7 και μειώνοντας το περιθώριο σε 60-51 με περίπου 13 λεπτά να απομένουν. Αλλά στη συνέχεια ο Purdue απάντησε με πέντε σερί πόντους, οι δύο τελευταίοι ήρθαν στις ελεύθερες βολές του Edey και η Indiana δεν πλησίασε ποτέ ξανά.

“Δεν μπορώ να κάθομαι εδώ και να παραπονιέμαι για τη διαιτησία. Είναι αυτό που είναι. Δεν μπορέσαμε να φτάσουμε στο Edey αρκετά γρήγορα”, είπε ο προπονητής των Hoosiers, Mike Woodson. “Πρέπει να κάνω τους δύο μεγάλους μου λίγο πιο σκληρούς. Δεν πίστευα ότι παίξαμε αρκετά σκληρά, και ο Edey είχε τον τρόπο του.”

Το Associated Press συνέβαλε σε αυτήν την αναφορά.