Το Πακιστάν τερματίζει όγδοο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Χόκεϊ Εφήβων | Η Express Tribune

ΚΟΥΑΛΑ ΛΟΥΜΠΟΥΡ:

Η εκστρατεία του Πακιστάν για το Παγκόσμιο Κύπελλο Νεανίδων FIH ολοκληρώθηκε το Σάββατο με την ήττα με 6-3 από την έκπτωτη πρωταθλήτρια Αργεντινή, καταδικάζοντας την στην όγδοη θέση.

Ο ειδικός στο Drag-flick, Arbaz Ahmed, σημείωσε και τα τρία γκολ για το Πακιστάν, το οποίο έφτασε στο 2-2 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μόνο για την Αργεντινή να σκοράρει δύο φορές σε διάστημα πέντε λεπτών στο τρίτο δεκάλεπτο για να ξεφύγει από την Εθνική. Στάδιο χόκεϋ στο Bukit Jalil.

«Ήμασταν φτωχοί αμυντικά», είπε ο Ολλανδός προπονητής του Πακιστάν Ρόλαντ Όλτμανς στους δημοσιογράφους στη συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα. «Οι παίκτες μου πρέπει να βελτιώσουν τα βασικά τους, παρόλο που [eight of them] έχουν παίξει για την ανώτερη ομάδα.

«Χάνουμε πολύ εύκολα την κατοχή μπάλας και οι στροφές μας δεν είναι καλές. Υπάρχουν πράγματα πάνω στα οποία πρέπει να δουλέψουμε πριν από τα μελλοντικά τουρνουά. Ωστόσο, δεν κατηγορώ τους παίκτες μου. είναι ακόμη ένα έργο σε εξέλιξη. Οι παίκτες πρέπει να είναι δημιουργικοί και τα επίπεδα φυσικής τους κατάστασης πρέπει να βελτιωθούν».

Ο Όλτμανς είπε ότι η αμυντική κατάρρευση στοιχειώνει το Πακιστάν από τους προημιτελικούς, όπου υποχώρησαν με 4-2 από τη Γαλλία, πριν χάσουν 7-5 από την Αυστραλία στον αγώνα κατάταξης από την πέμπτη έως την όγδοη θέση.

«Παίξαμε το καλύτερο μας χόκεϊ ενάντια στην Ολλανδία, το Βέλγιο και τη Νέα Ζηλανδία για να τερματίσουμε δεύτεροι στην πισίνα», είπε. «Δεν δεχθήκαμε πολλά γκολ στους αγώνες των ομίλων. Ωστόσο, παρά το γεγονός ότι πετύχαμε 10 γκολ σε τρεις αγώνες νοκ άουτ, βάλαμε 17 γκολ. Αν ήμασταν καλύτεροι αμυντικά, θα μπορούσαμε να είχαμε καλύτερη απόδοση στο τουρνουά.

“[In the 1-1 draw] απέναντι στο Βέλγιο, η άμυνά μας ήταν εξαιρετική. Ωστόσο, καταρρεύσαμε από τα προημιτελικά και μετά. Αυτό επιδεινώθηκε από την απουσία τραυματισμού στον πρώτο μας τερματοφύλακα Αλί Ραζά, ο οποίος δεν έπαιξε στο νοκ άουτ».

Σε ένα πολύ αμφισβητούμενο πρώτο δεκάλεπτο, ο Tomas Ruiz και ο Arbaz αντάλλασσαν τα γκολ από πέναλτι στο έκτο και στο 12ο λεπτό αντίστοιχα.

Ο Ρουίζ μετέτρεψε άλλο ένα σύρσιμο για να βάλει την Αργεντινή μπροστά στο 21ο, μόνο για να απαντήσει ο Αρμπάζ πέντε λεπτά αργότερα. αυτή τη φορά από πέναλτι.

Όμως, η Αργεντινή προχώρησε στο τέρμα του γκαζιού στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 4-2 με γκολ από τον Ramiro Infanzon (39ος) και τον Bautista Capurro (44ος).

Το Πακιστάν μείωσε τη διαφορά όταν ο Αρμπάζ ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στο 49ο λεπτό από πέναλτι, αλλά τα γκολ στο 50ο και στο 56ο λεπτό των Ιγνάσιο Περσόλιο και Χουάν Φερνάντες σφράγισαν το αποτέλεσμα.

Αργότερα το Σάββατο, η Γερμανία στέφθηκε πρωταθλήτρια για έβδομη φορά με μεγάλη επιτυχία, αφού επικράτησε της Γαλλίας με 2-1 στον τελικό.

Ο Ζυλ Βεριέ πυροβόλησε σε ένα δοκάρι για να δώσει στη Γαλλία το προβάδισμα στο 17ο λεπτό, αλλά η Γερμανία χτύπησε ξανά για να ισοφαρίσει τα πράγματα με το γκολ του Γιαν Κόρντς στο 32ο, πριν ο Λίαμ Χόλντερμαν πετύχει το καθοριστικό γκολ οκτώ λεπτά αργότερα.