Το brace του Minamino βοηθά την Ιαπωνία να κερδίσει την έναρξη του Κυπέλλου Ασίας | Η Express Tribune

DOHA:

Το φαβορί στο Ασιατικό Κύπελλο, η Ιαπωνία, επέζησε από ένα τρόμο στο πρώτο τουρνουά της την Κυριακή με το Βιετνάμ, προτού κερδίσει με 4-2 σε μια σύγκρουση με τρενάκι.

Η ομάδα του Hajime Moriyasu αναζητά έναν πέμπτο ασιατικό τίτλο με ρεκόρ επέκτασης και φαινόταν έτοιμος για ένα άνετο ξεκίνημα στην εκστρατεία τους στο Κατάρ όταν ο Takumi Minamino τους έδωσε προβάδισμα στο 11ο λεπτό.

Αλλά το Βιετνάμ, το οποίο προπονείται από τον νικητή του Κυπέλλου Ασίας της Ιαπωνίας το 2000, Philippe Troussier, ανέτρεψε το παιχνίδι με δύο γκολ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ιαπωνία επέστρεψε με βρυχηθμό πριν από το ημίχρονο, ο Minamino σκόραρε ένα δευτερόλεπτο πριν ο Keito Nakamura κουλουριάσει μια εξαιρετική προσπάθεια να τους στείλει στη διακοπή με το προβάδισμα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ πιο ήρεμο μέχρι που ο αναπληρωματικός Ιάπωνας Ayase Ueda έκανε τη νίκη ασφαλή με ένα τέταρτο γκολ στο 86ο λεπτό.

Η Ιαπωνία και το Βιετνάμ αναμετρήθηκαν στα προημιτελικά του τελευταίου Κύπελλο Ασίας το 2019, με την Ιαπωνία να κερδίζει 1-0 πριν χάσει από το Κατάρ στον τελικό.

Ο Moriyasu άφησε τον Kaoru Mitoma εκτός αποστολής την ημέρα του αγώνα, καθώς ο εξτρέμ της Μπράιτον συνεχίζει την επιστροφή του από έναν τραυματισμό στον αστράγαλο.

Ο επιθετικός της Real Sociedad, Takefusa Kubo, ξεκίνησε στον πάγκο, αλλά ο Minamino έδειξε ότι η Ιαπωνία είχε ακόμα πολλά επιθετικά ταλέντο όταν άνοιξε το σκορ στις αρχές του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Yukinari Sugawara τρύπησε μια μπάλα στο κουτί που απέκρουσε έναν αμυντικό του Βιετνάμ και ο πρώην επιθετικός της Liverpool Minamino όρμησε στο ριμπάουντ.

Το Βιετνάμ αντεπιτέθηκε τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν ο Nguyen Dinh Bac κοίταξε μια γυρισμένη προς τα πίσω κεφαλιά πάνω από μια έκπληκτη άμυνα των Ιαπώνων από κόρνερ.

Και άλλα έμειναν όταν το Βιετνάμ προηγήθηκε στο 33ο λεπτό.

Ο αμυντικός Bui Hoang Viet Anh πέτυχε το κεφάλι του σε ένα φάουλ στο μακρινό δοκάρι και ο τερματοφύλακας της Ιαπωνίας Zion Suzuki μπόρεσε μόνο να σταματήσει την προσπάθειά του στο μονοπάτι του ορμητικού Pham Tuan Hai, ο οποίος γέμισε την μπάλα στην εστία.

Υπήρχε ακόμη χρόνος για την Ιαπωνία να τα γυρίσει πριν το διάλειμμα.

Πρώτα, ο Wataru Endo της Λίβερπουλ διάλεξε τον Minamino στη μεγάλη περιοχή και ο επιθετικός της Μονακό έκανε ένα ακριβές σουτ για πρώτη φορά ακριβώς μέσα στο μακρινό δοκάρι.

Στη συνέχεια, ο Nakamura έβαλε την Ιαπωνία ξανά μπροστά με ένα εντυπωσιακό χτύπημα από την άκρη του κουτιού στον χρόνο του πρώτου ημιχρόνου των τραυματισμών.

Ο ρυθμός έπεσε σημαντικά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Ueda σημείωσε το τέταρτο της Ιαπωνίας με ένα καλά εκτελεσμένο χτύπημα με λίγα λεπτά να απομένουν.

Κορέα προειδοποιεί για δράμα

Ο Jurgen Klinsmann αναμένει ότι η ομάδα του από τη Νότια Κορέα θα φτάσει στον τελικό του Κυπέλλου Ασίας, αλλά προειδοποίησε την Κυριακή ότι θα υπάρξει «δράμα» και «καρφιά» στον δρόμο.

Η ομάδα με επικεφαλής τον επιθετικό Son Heung-min στοχεύει να κερδίσει τον τίτλο για πρώτη φορά από το 1960 και είναι μεταξύ των φαβορί.

Η Νότια Κορέα αναμένεται πλήρως να ξεκινήσει την προσφορά της για τίτλο τη Δευτέρα εναντίον του Μπαχρέιν με νίκη, αλλά ο Klinsmann προειδοποίησε: “Το νούμερο ένα παιχνίδι είναι ένα πολύ, πολύ σημαντικό παιχνίδι και θέλετε να ξεκινήσετε καλά σε οποιοδήποτε τουρνουά.”

“Κάθε παιχνίδι θα είναι δύσκολο. Όλες οι ομάδες που βρίσκονται εδώ στο Κατάρ αξίζουν να είναι εδώ και είναι δυνατές”, πρόσθεσε ο θρυλικός Γερμανός επιθετικός, ο οποίος κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο ως παίκτης.

Ο Κλίνσμαν, ο οποίος ανέλαβε προπονητής της Νότιας Κορέας τον περασμένο Φεβρουάριο, πρόσθεσε: «Πιστεύω ότι έχουμε μια πολύ δυνατή ομάδα και ο στόχος είναι να είμαστε εδώ στο τέλος της διοργάνωσης και να παίξουμε στον τελικό.

«Αυτή η ομάδα έχει τα προσόντα για να κερδίσει το τουρνουά, αλλά θα είναι μια μακρά, μακρά μάχη, θα είναι ένας μαραθώνιος.

“Κάθε παιχνίδι θα είναι ένα καρφί, θα υπάρχει δράμα, αλλά αυτό είναι το θέμα των τουρνουά.”

Εκτός από τον επιθετικό των Spurs, Son, η Νότια Κορέα έχει επίσης τον Hwang Hee-chan, ο οποίος έχει μέσο όρο γκολ κάθε άλλο παιχνίδι για τη Wolverhampton Wanderers στην Premier League αυτή τη σεζόν.

Ο επιθετικός είπε ότι η ένταξη με τη χώρα του ήταν “μια ιδιαίτερη στιγμή” και απέρριψε κάθε συζήτηση για κούραση λόγω της σκληρότητας της Premier League.